GOODBYE SUMMER🔥20% + extra 5% sleva s kódem: BYE
5 tipů jak pečovat o čalouněný nábytek

5 tipů jak pečovat o čalouněný nábytek

Lucia Plasa V pátek 05. 08. 2022 Tipy a inspirace

Atraktivní čalouněný nábytek je součástí každé domácnosti ať už jako pohovka, křeslo, taburetka nebo celočalouněná manželská postel. V interiérovém designu se setkáte s látkovým, koženkovým a koženým čalouněným nábytkem. Který typ je pro vaši domácnost jako stvořený? Víte jak o nový čalouněný nábytek pečovat?

 

látková čalúnená pohovka hnedá čalúnená pohovka

 

1. Klíčová je pravidelná péče

Životnost nábytku se prodlouží také díky pravidelnému a šetrnému čištění. Látkový čalouněný nábytek je cenově dostupný, nabídka výběru barev je neskutečně pestrá a struktura látky různorodá. Mějte však na paměti, že látkový čalouněný nábytek, zvláště ten do obývacího pokoje je na údržbu nejnáročnější. Prach odstraníte jednoduše, pomocí vysavače. Nejideálnější použitím nástavce na čalouněný nábytek. Ale co skvrny? Jak se zbavit skvrn od vína, čaje nebo jídla? Máte dvě možnosti. Pohovku můžete důkladně vytepovat (svěřit do rukou profesionální úklidové firmě) nebo vyčistit skvrnu podle druhu jídla či pití. Na červené víno funguje bílé víno, na žvýkačku led a na mastné fleky mýdlo a vlažná voda.

 

moderná obývačka, biela látková čalúnená pohovka  sivá pohovka látková čalúnená

 

Na ekokůži (koženku) musíte zvolit jiný přístup. V zásadě se na koženkové čalounění nepoužívají přípravky určené pro kožené čalounění. Nábytek s koženkovým čalouněním nevysávejte! Prach stačí podle potřeby otřít navlhčeným hadříkem. Na vylitou tekutinu okamžitě použijte kuchyňské papírové utěrky. Následně vyčistěte vlhkým hadříkem.

 

koženková čierna čalúnená posteľ 

Nový kožený čalouněný nábytek si zaslouží největší pozornost. I když se prachu zbavíte poměrně rychle, se skvrnami je to komplikovanější, hlavně jde-li o hladkou nebo broušenou kůži. Odstranit skvrny z broušené kůže dokážete pomocí speciální gumy, kterou prodávají pro kožené boty. Na hladkou kůži funguje čistě bílý hadřík s mýdlem a vodou.

Náš tip: Na trhu najdete také univerzální pěnový čistič na čalouněný nábytek, který si dokáže poradit i s nepříjemným zápachem moči od domácích mazlíčků a samozřejmě také s běžnými skvrnami, jakými jsou nepěkné skvrny od vína nebo kávy.

 

2. Při koupi myslete i na domácí mazlíčky 

Udržujte čalouněný nábytek v obýváku čistý a oku vábivý. Kdo má doma pejska nebo kočku, jistě ocení efektivitu válečku na odstraňování chlupů. Pozor také na drápy. Domácí mazlíčci jsou přítulní a často si při mazlení vyskočí k vám na pohovku. Pokud je vaše pohovka zpřístupněna i vašemu čtyřnohému příteli, doporučujeme na ni umístit efektivní a praktický přehoz nebo komfortní deku. Nejvhodnější řešení jak dopřát komfort vašemu zvířátku je, zakomponovat do interiéru čalouněné křeslo nebo pohovku určenou právě jemu.

 

kožený čalúnený gauč mačka na vlastnej čalúnenej pohovky

 

Náš tip: Je naprosto běžné, že v bytě s malými dětmi nebo s domácími zvířátky se přihodí různé "nehody". Proto doporučujeme při koupi nového kousku vybírat čalouněný nábytek ze speciální voděodolné látky. Pořizovací cena je sice vyšší, ale cokoli na novou pohovku vylijete, otřete jen navlhčeným hadříkem a máte po starostech. Tekutiny totiž do pohovky neproniknou.

 

3. Umístění je pro nový čalouněný nábytek důležité

Dlouhodobé působení přímého slunce vaší pohovce, posteli nebo lenošce škodí. Přímé sluneční záření z čalouněného nábytku pomalu a postupně vysává život. Slunce barvu „vytahá“, díky čemuž nábytek ztrácí na hodnotě, kvalitě a půvabu. Dalším nepřítelem čalouněného nábytku jsou radiátory. Teplo z radiátoru znehodnocuje kvalitu potahové látky. Prodejci doporučují, aby byl čalouněný nábytek umístěn v místnosti o teplotě 18-23°C při vlhkosti vzduchu, která nesmí klesnout pod 45 %. Kožené čalounění při nižší vlhkosti schne a praská.

 

4. Vyhýbejte se chemii

Skvrny z nábytku odstraňujte ihned. V žádném případě nečekejte, až skvrny zaschnou. Obloukem se vyhýbejte agresivním čisticím prostředkům, drátěnce nebo drátěnému kartáči. Když čistíte látkový čalouněný nábytek, tak jen ve směru čalounění.

 

moderný béžový interiér

 

5. Impregnujte!

I v interiérovém designu platí, že lepší je problémy předcházet, jak je řešit. Čalounění předem impregnujte! Pokud jste o tom ještě neslyšeli, kromě obuvi se impregnuje také nový čalouněný nábytek. Především ten kožený. Pokud toužíte po extra ochraně, nastříkejte impregnační sprej na textil nebo kůži. Vrstva impregnaci ochrání čalounění před poškozením a znečištěním. Kožený nebo koženkový čalouněný nábytek impregnujte alespoň 2 krát do roka.



Doprava zdarma

nad 2500 Kč

Rychlé dodání

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapet a dekoraci

Vyrobeno v EU

prémiová kvalita tisku