Okouzli své blízké exkluzivním obrazem 🎁 Originální dárek, který potěší každého 🎄
Co je abstraktní umění a proč je stále populárnější?

Co je abstraktní umění a proč je stále populárnější?

Lucia Plasa V neděli ne 06. 02. 2022 Obrazy

"Abstrakce umožňuje člověku vidět myslí to, co svýma očima fyzicky nevidí."

Arshile Gorky/Gorkij

Buď jej milujete nebo nenávidíte. Abstraktní umění se vymyká klasické tabulkové definicí umění. Někteří lidé si kladou otázku, jestli je abstraktní umění vůbec uměním. Avšak abstraktní obrazy vždy byly, jsou a také budou velkým trendem v moderním interiéru. Nadčasový abstraktní motiv nadšence umění baví, vzbuzuje v nich zvědavost a probouzí kreativního ducha. Někdy matoucí, nepochopené umění lidem s otevřeným myšlením dokáže pohladit duši. Co je abstraktní umění a jak vypadají moderní abstraktní obrazy?

 

obraz vlk v akvarelovom prevedení obraz fialové kvety na abstraktnom pozadí

 

Něco z milníků abstraktního umění

Abstrakce existuje již více než 100 let. Průkopníkem moderního abstraktního umění, jak známe dnes, je ruský malíř Wassily Kandinsky. Byl proslaven dílem z roku 1913 s názvem Kompozice VII. Během své kariéry namaloval více než 600 obrazů. Jeden z nich dokonce v roce 2017 v aukci dosáhl astronomické ceny až 41,6 milionu dolarů.

Abstrakci se ve svých malířských dílech věnoval i ikonický americký malíř Jackson Pollock, který se proslavil originální odkapávající technikou malování. Abstrakce pomáhá vnímat umělci vše až za hranici hmotného a hmatatelného. Mezi populární umělce a zakladatele abstraktního umění patří také:

 • Malevič, který začal abstrakci zobrazovat pomocí geometrických tvarů (mezi jeho top obrazy patří – Černý čtverec z roku 1924).
 • Rothko, který používal ohraničenou geometrickou abstrakci (populární jsou obrazy č. 21 nebo obraz č.10).
 • Piet Mondrian, holandský umělec, který při tvorbě začal používat pevné, ohraničené geometrické formy. Využíval mřížkový styl malby. Do detailu zkoumal velikost tvarů. Barvy musely být v harmonii. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří Kompozice II, v červené, modré a žluté (1930) a Broadway Boogie Woogie (1942-1943).
 • Willem de Kooning se proslavil obrazy Žena I, Žena III a Výměna. Jeho inspirací bylo lidské tělo, které zobrazoval pomocí abstraktního stylu.
 • Helen Frankenthaler, americká umělkyně, která se postarala o rozruch v uměleckém světě, díky její nové technice malování "namáčení-skvrny". Její první vystavené dílo Hory a moře z roku 1952 se stalo nejvlivnějším a nejznámějším obrazem ve světě abstraktního expresionismu.
 • František Kupka, nejdražší český malíř a grafik, který žil ve Francii, miloval hudbu a malování. Jeho díla způsobila v abstraktním světě převrat. Kupka využil svoji vášeň pro hudbu a začal zobrazovat hudební tóny pomocí maleb. Nejznámější abstraktní obrazy jsou Amorfa, Dvoubarevná fuga (1912), Teplá chromatika (1911-1912), Zakřivené plány (1926), Katedrála (1912-1913).

Věděli jste, že v roce 2021 v březnu byl jeho obraz Tryskání II, vydražen za rekordních 231 milionů korun (cca 9 431 266 eur)?

 

Co charakterizuje abstraktní obrazy?

Abstraktní umění, nazývané také neobjektivní nebo nereprezentační umění, je umění, které nezobrazuje reálné postavy nebo předměty. Je to dynamické, neočekávané, originální a jedinečné umění. Abstrakce je magický tanec umělcovy ruky a mysli, jeho emocí, nálady a jeho osobnosti.

 

obraz abstraktný farebný chaos obraz abstraktné kvety na mramorovom pozadí

 

Při abstrakci hrají hlavní roli:

 • čáry,
 • textura,
 • forma,
 • barva,
 • tón.

Když se vás někdo zeptá otázku, co vidíte na obraze? Nebojte se odpovědět. Neexistuje totiž žádná nesprávná odpověď, protože abstraktní umění nechává prostor vaší fantazii a představivosti. Každý si může abstraktní obrazy interpretovat po svém. Pro někoho je to barevný mix skvrn, geometrických tvarů a čar, pro jiné je to rozpovídaný příběh malíře.

 

obraz smaragdová abstrakcia obraz abstraktné farebné kvety

 

Abstraktní obrazy s příběhem

Abstrakce vás vtáhne do svého vypovídaného příběhu. Nechte se i vy unášet na vlně abstrakce, plné emocí a pocitů. Cestujte v obraze, který je plný tvarů, linií a čar.

 

 obraz luxusná ruža s abstrakciou Abstraktný obraz kvety s perlami

 

Umění zprostředkovává zážitek a abstraktní umění je toho důkazem. Jen malba s abstraktním motivem dokáže "diváka" přenést za hranici nepoznaného. Dovolí mu, aby on sám v ní viděl smysl, dal její význam a konkretizoval ji.

 

 

obraz abstraktná príroda Obraz orchidea na abstraktnom pozadí

 

Interiér s nádechem magické abstrakce


Abstraktní obrazy na zeď se těší obrovské popularitě. Každý rok patří abstraktní motiv mezi top motivy v interiérovém designu. Příroda, lidé, města nebo pocity v abstraktním pojetí zdobí nejeden moderní interiér. Kromě galerií si nejčastěji můžete vychutnat originální umělecká díla s abstraktním charakterem v obýváku. Proč abstraktní obrazy do obývacího pokoje?

Abstraktní obrazy jsou:

 • nadčasové,
 • moderní,
 • originální s vlastním příběhem,
 • univerzální.

 

obraz magnólia na abstraktnom pozadí čiernobiely obraz púpava v abstraktným pozadím

 

Abstraktní obrazy tvoří nedílnou součást naší rozmanité a bohaté nabídky. Součástí našeho týmu je také grafická designérka, která se inspiruje abstraktním uměním a vytváří skutečné umělecké skvosty. Její tvorba je ve skutku jedinečná, místy hravá, pestrobarevná, se špetkou tajemna a romantiky. Vždyť posuďte sami, prohlédněte si její motivy zde. Dovedete si představit abstraktní obraz u vás v obývacím pokoji? Je abstraktní umění pro vás tím správným šálkem kávy? Dejte nám vědět do komentáře.Doprava zdarma

nad 2000 Kč

Rychlé dodání

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapet a dekoraci

Vyrobeno v EU

prémiová kvalita tisku