Okouzli své blízké exkluzivním obrazem 🎁 Originální dárek, který potěší každého 🎄
Historie tapet na stěnu

Historie tapet na stěnu

Andrea Longauerova V úterý 20. 04. 2021 Tapety a materiály

Lidé si stěny příbytků svým způsobem zkrášlovaly stále. Jednoduché pravěké jeskynní malby jsou toho důkazem. Zvířata, rostliny, geometrické tvary a obrazy z každodenního života se na nich objevovaly nejčastěji. V současnosti po stěnách už nemalujeme. Díky tapetám na zeď dostaneme motiv, o kterém v minulosti mohli mnozí jen snít. Cesta tapet do takové podoby, jak je známe dnes byla dlouhá. První tapety na stěnu nebyly z papíru. V následujících řádcích se o tapetách dozvíte více.

 

 

Symbol bohatství a luxusu

Tapety dnes opět patří mezi nejoblíbenější bytové doplňky. Dokážou se pohrát s prostorem, opticky ho zvětšit, prosvětlit, ozdobit a zútulnit. Poprvé se o to pokoušeli ozdobné papíry již v 14. století a objevily se ve Velké Británii. Umělci je na objednávku malovali ručně, byly znakem bohatství a luxusu. Ruční práce byla v té době drahá, nemohl si ji dovolit každý. Nezdobili se jimi jen stěny, ale i skříně a knihovny. Zlom nastal až v 17. století. Tisk výrobu papírových tapet zjednodušil.

 

                                         Zdroj: https://www.museepapierpeint.org/fr/le-papier-peint/historique/ 

 

Renesance v znamení hedvábí

V renesanci se používaly dekorace na stěnu z papíru a hedvábí, také dřevěné rámy, na kterých byly natažené pozlacené kůže (španělská kůže), drahé gobelíny a tapiserie. Dekorace v té době měli účel a praktickou stránku. Na chladných kamenných stěnách působily jako jistý druh izolace. Příbytky si chtěli vyzdobit i méně majetní lidé. Ručně malované "tapety" postupně nahradili papíry potištěné vzory. Za otce vzorovaných tapet se považuje francouzský drevorytec Jean Papillon. V roce 1688 vyrobil první papírovou tapiserii. Výrobě tapet se věnoval i jeho syn Jean-Michael, rytec a tiskař. Na výrobu tapet začal používat tiskařské bloky, které se používaly až do 18. století.

 

 

               Zdroj: http://rodama1789.blogspot.com/2014/10/wallpaper-1-early-18th-century-paper.html

 

Stejný vzor se tak dostal na více papírů. Ty už na sebe pěkně navazovaly a přechod mezi papíry nebylo vidět.

Pokrýt větší plochu stejným vzorem nebyl žádný problém, ale jejich upevňování bylo dost komplikované. Usazovaly se drobnými hřebíčkem. Při jejich věšení museli mistři dávat velký pozor. Papír se velmi trhal. Tapety se tlačily na samostatné listy, což bylo časově a finančně velmi náročné. 

 

Papírové pásy a první manufaktura

Na konci 17. století se už vyráběly rolované papírové pásy, které byly přizpůsobeny výšce místnosti. Na stěny se lepily ručně na sebe navazovaly jen okraje tapety.

První manufaktura na výrobu tapet vznikla ve Francii a spojuje se se jménem Reveillon. Jean-Baptiste Reveillon dovážel tapety z Anglie. Zaznamenal takový úspěch, že se nakonec pustil do vlastní výroby. Rostlinné motivy a panoramatické scenérie, které připomínaly malované obrazy, se tlačily nejčastěji. Zájem o tapety rostl a pařížská manufaktura Reveillon se rychle stala nejznámější v Evropě a tapety Papír bleu d'Angleterre dodávala i na královský dvůr a zdobily i stěny rezidence královny Marie Antoinetty. Po Francouzské revoluci byl nucen uprchnout do Anglie. Otevřel novou továrnu a prvenství ve výrobě a distribuci tapet tak získalo Anglie. 

 

 

        Zdroj: https://marie-antoinette.forumactif.org/t5144-jean-baptiste-reveillon-et-l-affaire-reveillon

 

Tapety z královského dvora do každé domácnosti

V roce 1830 se objevilo válcové síto poháněné párou, později motorem. Na papír se tisklo více barev současně, což výrobu tapet usnadňovalo, ale tisk na druhé straně pořádně zpomalovalo. Mnohem více se osvědčil postupný tisk jednotlivých barev. Tisk a výroba tapet byly rychlejší a výrobní náklady nižší. Vzor a kvalita tisku se při výběru tapet staly prioritou, a tak se tapety postupně dostali téměř do každé rodiny. Na trhu se objevily první tapety s dětskými vzory i omyvatelné tapety.

 

Fototapety na oživení

Další zlom v historii tapet nastal v 70. letech 20. století. Způsobily ho fototapety, které se okamžitě staly hitem. Na fototapety se časem tak trochu pozapomnělo, ale zájem o ně v poslední době pořádně narůstá. Jejich provedení je kvalitní, motivy jsou různorodé a aplikace jednoduchá. Když se vám motiv, který vás před pěti lety okouzlil přestane líbit, jednoduše ho vyměníte. Odlepit fototapetu ze stěny a nahradit ji jinou není žádný problém.

 

Lepení a odstraňování papírových tapet byla fuška

Papírové tapety se v minulosti lepily na stěny každého panelákového bytu přímo na beton. V rozích a spojích se často odlepovali, když jste chtěli tapetu odstranit ze stěny úplně, dalo to pořádně zabrat. Postupně je nahradili kvalitnější vliesové a vinylové tapety. Lepidlo se v jejich případě natírá pouze na stěnu, manipulace s nimi je mnohem jednodušší a jejich odlepování vám nezabere tolik času. Oblíbeným motivem současnosti je imitace cihly, kamene a betonu a zejména imitace dřeva.

 

Fototapeta rustikálna atmosféra Samolepiaca tapeta hnedá tehlová stenaDoprava zdarma

nad 2000 Kč

Rychlé dodání

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapet a dekoraci

Vyrobeno v EU

prémiová kvalita tisku