FLASH SALE⚡Extra 5% sleva s kódem: FLASH5
Strom života, co tento symbol znamená?

Strom života, co tento symbol znamená?

Nikola Mihalisková V pátek 10. 07. 2020 Tipy a inspirace

Strom života je u vás velmi oblíbeným motivem. Určitě jste ho již v naší nabídce viděli na fototapetě, obraze či paravánu. Lze ho už dokonce máte i u vás doma a zkrášluje vám interiér. Ale víte, co tento symbol charakterizuje? Tušili jste, že má strom života bohatou historii a silné poselství? Pokud ne, připravili jsme si pro vás článek, ve kterém se o tomto symbolu dozvíte více!

 

Obraz pestrofarebný strom života  Obraz pestrofarebný strom života - detail

 

Strom života jako symbol

Jak jsme již zmínili, strom života je velmi populární a také univerzální symbol, který představuje různorodé věci v různých kulturách či náboženstvích. Symbol nelze zařadit vyloženě do jedné kultury, protože se používal a stále používá po celém světě a to už po staletí!

Strom života, nazývaný také Tree of life, je vnímán jako posvátný symbol s náboženským, duchovním posláním a filozofií. Je pravdou, že symbol reprezentuje rozdílné věci podle kultury či náboženství, ale má určité společné znaky, které představují totéž ve více kulturách.

 

Jaký má Strom života význam?

Strom života představuje propojení všeho, co se nachází ve vesmíru. Je symbolem soudržnosti a připomíná vám, že nikdy nejste v životě sami! Charakterizuje životní sílu a nesmrtelnost. Kořeny stromu jsou zakotveny hluboko v domově, odkud nabírají sílu. Připomínají tak výživu od Matky Země. Kmen se nachází v prostoru a jeho větvičky se rozprostírají do všech světových stran. Koruna symbolu vzhlíží k nebesům, odkud čerpá vesmírnou energii.

 

Obraz strom života s abstrakciou vesmíru

 

1. Plodnost a rodina

Symbol charakterizuje nejen celkové propojení, ale také spojení s rodinou a předky. Větve stromu připomínají rodinu, která se rozrůstá po celé generace. Strom života je symbolem narození, právě proto také symbolizuje plodnost. Vždy se totiž najde způsob, jak dále růst, respektive rozšiřovat rodinu.

2. Růst a síla

Strom života je vysoký a zejména silný a takoví byste měli být i vy! Kořeny jsou ukotveny hluboko v zemi, kde se stabilizují. Strom dokáže těžit iz bouří, proto je významným symbolem síly. Je třeba využít nepříznivou situaci ve vašem životě a obrátit ji na příležitost, nebo ji přečkat a stát se silnějším. Růst představuje, vývoj bytosti od jemného človíčka po silného člověka. Jako člověk roste, rostou i jeho znalosti a zkušenosti, které nasbíral během celého života.

3. Individualita

Každý člověk je jedinečný! Strom života symbolizuje individualitu, protože všechny stromy jsou jedinečné a tudíž musí být něčím rozdílné. Symbol představuje rozvoj člověka v jedinečnou lidskou bytost. Člověka formují zkušenosti a charakteristiky. Některé se odlamují, naopak jiné narostou. Symbol představuje život, tedy to, jak lidé rostou a mění se během celého života.

4. Nesmrtelnost a zrození

Jak jste již jistě postřehli, Strom života je symbolem narození, života, ale i smrti. Stromy ztrácejí listy během zimního období a zdají se být mrtvé. No přijde čas, kdy se objeví nové pupeny a později i nové listy. To představuje nový život nebo nový začátek. Strom života je symbolem nesmrtelnosti, protože i když člověk stárne, zanechává po sobě odkaz, takže žije prostřednictvím svých nejbližších i nadále.

5. Mír

Stromy obecně přinášejí pocit uvolnění a harmonie, takže vás nepřekvapí, že Strom života je také symbolem klidu a relaxace.

 

 

Strom života nás provází již od nepaměti


Strom života symbolizuje čtyři zemské elementy (země, oheň, vodu, vzduch). Ani byste neřekli, že nás provází životem už jistý čas. Historie symbolu sahá až do starověku. Nejstarší známá vykopávky se našla v Turecku (7 000 pnl.). Mnozí věří, že poselství symbolu se šířilo do jiných zemí, kultur či náboženství právě odtud. Keltové se dokonce domnívali, že symbol má magickou sílu a léčivou moc. Ale co znamenal Strom života v jiných kulturách či náboženstvích?

Křesťanství - Strom života se nachází v Bibli v knize Genesis v zahradě Eden. Někteří věří, že je to symbol lidstva bez korupce a hříchu, zatímco jiní věří, že představuje lásku. Má se za to, že strom má léčivé vlastnosti a jeho ovoce poskytuje nesmrtelnost.

Buddhismus - V buddhismu je strom života známý jako Bhodiho strom a věří se, že je to strom osvícení. Pod tímto stromem dosáhl Buddha osvícení, takže ho můžeme považovat za posvátný symbol.

Keltské přesvědčení - Strom života je stále výrazným symbolem keltského přesvědčení. Keltové věří, že kořeny představují, takzvaný "jiný svět".

Islám - Strom života je v koránu známý jako Strom nesmrtelnosti.

Judaismus - V judaismu je Strom života tím, co udržuje a vyživuje život.

 

Obraz magický strom života  Obraz magický strom života - detail

 

Strom života jako součást domova

Odkaz symbolu stromu života se může nacházet i ve vaší domácnosti! Stačí když si pořídíte obraz, fototapetu nebo plakát s tímto motivem. Strom života se hodí do každé rodiny, není to jen náboženský či duchovní symbol. Každý si v symbolu najde to své! Rozhodněte se, co pro vás symbol znamená, a proč byste ho chtěli mít ve svém interiéru. Strom života odbourává negativní energii a přináší harmonii a klidnou atmosféru. Pokud je již symbol součástí vaší domácností, dejte nám vědět!Doprava zdarma

nad 2000 Kč

Rychlé dodání

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapet a dekoraci

Vyrobeno v EU

prémiová kvalita tisku