Obraz jste si koupili proto, aby vám dělal radost. Nevěšte ho na první volné místo, které na stěně naleznete. Na to, abyste se z něho každý den těšili, musíte na něj dobře vidět. Neskrývejte ho. Obraz neslouží jen k oživení místnosti, do které jej umístíte. Jeho motiv poodhalí vaše umělecké cítění a změní celý charakter místnosti. Když ho dobře zavěsíte, bude ještě výraznější. Chcete vědět, jak na to? Prozradíme vám v článku.
Musíte na něj dobře vidět
Vhodně umístěný obraz upoutá vaši pozornost, jakmile do místnosti vstoupíte. Na obraz je třeba dívat z určité vzdálenosti. Jinak nevynikne. Střed obrazu má být ve výšce očí, což je přibližně 145 až 160 cm nad podlahou. Každou teorii musíte v praxi přizpůsobit okolnostem. Platí to i u obrazů. Nebudete je věšet všude stejně. Velikost obrazu přizpůsobte velikosti stěny, rozmístění nábytku, oken a dveří. Spolu by měly vytvořit harmonický celek.
NÁŠ TIP: Obrazy nevěšte naproti oknu. Odraz slunce zkresluje a motiv nevynikne tak, jak byste chtěli. Některé části obrazu možná vůbec neuvidíte. Zavěste ho na stěnu, která je ke stěně oknem kolmo.
Není místnost jako místnost
Výběr rámů má korespondovat také s nosnými prvky nábytku as jeho barvou. Obrazy nejčastěji zavěšujeme nad gauč nebo krb. Když ho doma máte. Šířka obrazu nemá přesahovat šířku nábytku, nad který jej zavěsíte. Obraz by neměl být větší, než ⅔ ze šířky gauče a je nutno jej věšet alespoň 15 - 20 cm nad ním.
Obrazy, které zavěsíte k jídelnímu stolu, umístěte níže. Sedíte. Měli byste je dobře vidět zejména z této polohy. Když chcete obrazy ozdobit schodiště, obrazy věšte nad každý třetí schod, přičemž vzdálenosti od obrazů přeměřte přesně. Můžete je zavěsit vodorovně nebo kopírovat sklon schodů.
Jeden nebo více obrazů?
Charakter interiéru nejvíce ovlivní jeden velký a výrazný obraz, ale nic vám nebrání v tom, abyste na zeď zavěsili i více obrazů. Když se rozhodnete pro více malých obrazů, propojte je například stejným rámem. Malé obrazy můžete uložit do šachovnice. Pokud mají všechny obrazy stejný rozměr, ideální vzdálenost mezi nimi je 5 cm. Před věšením obrazů se obrňte trpělivostí. Důležité je, abyste mezi obrazy zachovali stejný odstup. Bez přesného měření se při výběru více obrazů daleko nepohnete. Nechcete mít v interiéru stejně barevné rámy? Nevadí. Dnes už to není nutností. Právě naopak.
Obrazy doporučujeme pokládat před zavěšením na podlahu tak, jak je chcete umístit na zeď. Uvidíte je jako celek a jednotlivé pozice se vám na podlaze budou měnit méně obtížně, než když už budou zavěšeny na zdi. Další možností je vystřihnout si papíry ve velikosti obrazů a na zeď je zavěsit přesně tak, jak chcete. Nezapomeňte si jednotlivé pozice vyfotit, abyste je nakonec mohli porovnat a rozhodnout se.
Tvar (čtverec, obdélník, ovál) a počet obrazů přizpůsobte prostoru, který máte k dispozici. Berte v úvahu zejména barvy, téma a velikosti obrazů. Mezi jednotlivými obrazy počítejte se stejným volným prostorem. Aby obrazy pěkně vynikly. Největší obraz zavěste jako první a ostatní mu přizpůsobte.
Barvu pozadí nepodceňujte
Obrazy nejvíce vyniknou na bílém podkladu bez vzorů, ale jemné pastelové barvy mají také své kouzlo. Pozor na to, abyste na zeď nedali stejnou barvu, jako je na obraze. Obraz v takovém prostředí zanikne. Pasparta pomůže obrazu pěkně vyniknout. Obrazu s tmavším motivem pomůže bílá, obrazu se světlejším motivem, naopak tmavá barva.
Kouzlo vícedílných obrazů
Jeden velký obraz může být rozdělen na více částí. Nejčastěji se setkáváme s 5 dílnými obrazy. Tento typ obrazů přináší do prostoru větší dynamiku. Vzdálenost jednotlivých dílů by měla být v rozpětí 5 až 7 cm.
Závěsná očka nebo lanko?
Obrazy na zeď zavěsíte pomocí závěsných oček ve tvaru písmene D nebo kroužků, které jsou k rámu přichyceny drobnými hřebíčky. Další možností jsou lanka vyrobená z mosazných drátků zajištěná manžetou.
TIP: Dnes je moderní obraz postavit na komodu a opřít o zeď. Toto umístění je stylové a navíc bez obtížné práce.