🖼️ Extra 10% sleva na obrazy s kódem: EXT10 *jen do neděle
Klimtovy obrazy i u vás doma

Klimtovy obrazy i u vás doma

Nikola Zemková V pátek 14. 10. 2022 Malování podle čísel

S tvorbou malíře Gustava Klimta jste se už určitě setkali. Víte o tom, že obraz Polibek či Dáma ve zlatém (Zlatá Adéla) může zdobit i stěny vašich příbytků? V následujících řádcích se o malíři a jeho tvorbě, jejichž repliky už léta patří mezi ty nejvyhledávanější, dozvíte i to, co jste o nich dosud možná nevěděli.

 

Ze života Gustava Klimta

Gustav Klimt je klíčovou postavou rakouských dějin umění, symbolista, představitel secese a vídeňského modernismu. Jeho obrazy tvoří množství mozaikových stylů, jasných barev a secesního mistrovství. Narodil se v chudé rodině nedaleko Vídně. Pocházel ze sedmi dětí. Přijali ho na vídeňskou umělecko-průmyslovou školu. Malířství studoval v ateliéru Ferdinanda Laufbergera a u profesora Juliuse Victora Bergera.

 

 

Klimt a jeho velké úspěchy

Spolu s bratrem Ernstem a kolegou Franzem Matschem otevřeli ve Vídni v roce 1883 umělecký dekoratérský ateliér. Spolupracovali se známým architektonickým ateliérem Fellner a Helmer a tak vzniklo mnoho divadel, u kterých se na výzdobě podíleli i samotní bratři Klimtovi. Patří k nim například divadlo ve Vídni, Grazu a Budapešti, ale také divadla v Karlových Varech a Liberci. V Liberci se nyní nachází z jejich dílny funkční malovaná opona.

 

 

K významným pracím tohoto období patří i výzdoba hlavního schodiště Umělecko-průmyslového muzea, stropní výmalby foyeru a hlavního schodiště v Burgtheater. V roce 1887 Klimta pověřili vytvořit obraz, který představoval interiér císařského divadla. Dostal za něj císařské ocenění. O 10 let později spolu s dalšími umělci založil Spolek rakouských výtvarných umělců Secese a začal tvořit první krajinomalby.

V roce 1898 vytvořil plakát pro první výstavu Secese a byl součástí přípravy časopisu Ver Sacrum. Za obraz pro Vídeňskou univerzitu získal zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži. V roce 1905 odkoupil všechny své obrazy určené pro univerzitu, opustil sdružení Secese a vytvořil novou skupinu s názvem Kunstschau. Na IX. Bienále v Benátkách sklidil v roce 1910 velký úspěch. Od té doby dostal za svou tvorbu několik mezinárodních ocenění.

Ve vídeňské společnosti se Klimt a jeho obrazy proslavili zejména díky portrétům. Velkou inspirací Gustava Klimta byly ženy. Staly se pro něj symbolem smyslnosti a lásky. Ve svých malbách často zobrazoval sebe a svého bratra, ale modelem při malování se staly také jeho sestry. Až 18 Klimtových děl spálili na zámku Immendorf v Dolním Rakousku vysocí důstojníci SS. V roce 1917 se stal čestným členem Akademie výtvarných umění ve Vídni a v Mnichově. V lednu 1918 ho v jeho ateliéru ranila mrtvice a ochrnula mu polovina těla. Umístili ho do vídeňského sanatoria, kde 6. února zemřel na zápal plic. Pohřben je na hřbitově v Hietzingu.

 

Gustav Klimt a jeho nejznámější obrazy

K nejkrásnějším a nejznámějším obrazům Gustava Klimta patří portrét krásné Adele Bloch-Bauerové - Dáma ve zlatém. Možná ho znáte i pod názvem rakouská Mona Lisa. Adele byla dcerou generálního ředitele vlivné vídeňské banky Wiener Bankvereins a prezidenta železniční společnosti Orient, Moritze Bauera. V 18 letech se provdala za průmyslníka židovského původu Ferdinanda Blocha, který byl od ní o 17 let starší. Blochovcům se dokonce podařilo v Čechách vybudovat cukrovarnické impérium evropského významu.

 

 

Adele byla vzdělaná a ctižádostivá dáma. Mluvila třemi jazyky. Toužila studovat, ale ke studiu se nenarodila ve správné době. Vzdělávala se tedy doma. Setkávala se s nejvýznamnějšími osobnostmi vídeňské umělecké a intelektuální společnosti, k níž patřil i Gustav Klimt. Adéla a Ferdinand sbírali umělecká díla. O portrét Adele Klimta požádal její manžel. Klimt na něm pracoval tři roky. Obraz který vznikl, dnes známe jak jsme již zmiňovali pod názvem Dáma ve zlatém. Později namaloval i druhý portrét, jedná se o Adele Bloch-Bauer II, ale ten není až tak známý. V lednu 1925 Adele náhle podlehla meningitidě. Součástí její poslední vůle bylo přání, aby její manžel všechny Klimtovy obrazy daroval vídeňské galerii v Belvederu.

 

Nejčastěji reprodukovaný Klimtův obraz

Známe ho pod názvem Polibek, zobrazuje milenecký pár v záři zlata. Vyobrazuje muže, který se sklání nad klečící ženou. Jedná se o vrcholné dílo jeho takzvaného zlatého období. V této době Klimt používal spoustu zlaté barvy, aby pozvedl své obrazy na novou úroveň, čímž se mu podařilo zcela se odlišit od ostatních umělců. Polibek maloval v letech 1907 – 1908. Veřejnost ho přijala velmi pozitivně. Dnes se nachází v Österreichische Galerie Belvedere ve Vídni. V této galerii jsou vystaveny i další Klimtovy obrazy, včetně děl Judith, Avenue to Schloss Kammer, Sonja Knips, Adam a Eva, Cottage Garden with Sunflowers a Water Serpents I.

 

 

Obraz Hydra ve stylu Art Deco vznikl v letech 1904 až 1906. Vychází z Klimtovho oblíbeného tématu ženského těla, z nádherné škály barev a povrchových úprav. Objímají se na něm dvě mladé ženy, jejichž těla nakonec splynou do podoby mořské panny. Vlasy žen mají zlatou barvu. Součástí jsou i zlaté listy, které používal ke ztělesnění různých textur. Na obraze je zachycena silná emoce - emoce péče.

 

 

Po stopách obrazů Gustava Klimta

V roce 1938 byl veškerý majetek Bloch-Bauerových pro jejich židovský původ zabaven. Majetek nevyčíslitelné hodnoty se dostal do rukou nejvyšších nacistických pohlavářů. Portrét Adel také. Předpokládalo se, že obrazy Gustava Klimta zůstaly po válce ve Vídni, ale začátkem 90. let 20. století se zjistilo, že tomu tak není. V roce 2006 Nejvyšší soud v Americe rozhodl, že obrazy musí být vráceny jejich původnímu majiteli, neboť se do majetku rakouského státu dostaly nedobrovolně. Novou majitelkou pěti Klimtových obrazů se stala jediná žijící neteř Adele a Ferdinanda, Maria Altmannová, která žila v Americe.

Klimtovy obrazy po příjezdu do Ameriky vystavily v galerii v Los Angeles a krátce na to byly vydraženy. Dámu ve zlatém koupil miliardář a filantrop Ronald S. Lauder za 135 milionů amerických dolarů. Byla to do té doby nejvyšší vydražená částka za umělecké dílo. V roce 2006 obraz umístil ve své Neue Galerie v New Yorku, kde se nachází dodnes. Podmínky prodeje ostatních obrazů nejsou známy. Jejich majiteli se stali neznámí sběratelé.

 

 

Obrazy Gustava Klimta jsou tak nadčasové, že i dnes se řadí mezi moderní a stále je o ně velký zájem. K originálům se už pravděpodobně nedostanete. Netrapte se. Reprodukce obrazů a různé abstraktní inspirace je dokonale nahradí. A ty mohou zdobit stěny klidně i u vás doma.



Doprava zdarma

nad 2000 Kč

Rychlé dodání

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapet a dekoraci

Vyrobeno v EU

prémiová kvalita tisku