Názor na minimalismus je různý. Někdo ho preferuje, jiný zatracuje. Vychází z uspěchané doby, ve které žijeme. Chceme žít co nejjednodušeji. Není to módní výstřelek posledních let a netýká se jen bydlení. Je to životní styl, který upřednostňuje zejména mladší generace. Málo nábytku, málo oblečení, málo úklidu. Působí to stroze, ale když to málo, co minimalistický styl nabízí vkusně zkombinujete výsledek vás překvapí! Podívejte se na minimalismus v bydlení společně s námi.
Minimalistický styl bydlení si naplánujte předem
Minimalistický styl si ujasněte ještě dříve, než se pustíte do nakupování nábytku. Dobře si rozmyslete, co ve které pokoji chcete a zda to opravdu potřebujete. Udělejte si seznam. Postupně ho zoškrtávajte a zůstane jen to, co opravdu využijete. Jednoduchost a funkčnost. Nakupte méně, ale investujte do kvalitnějších a možná i designových kousků. To je to, o co v minimalistickém stylu jde.
Bydlení zařízené ve stylu minimalismu v sobě zahrnuje:
- jednoduchý nábytek čistých tvarů,
- neutrální barvy,
- otevřený prostor plný světla,
- nadčasovost,
- zabudované spotřebiče a nábytek v jedné linii,
- kombinaci materiálů (maximálně 3 druhy),
- osvětlení příbuzné industriálnímu stylu,
- abstraktní vzory.
Jeden dominantní kousek nábytku a dost
Minimalismus je zaměřen na kvalitu. Bydlení zbytečně nepřeplňovat. Právě naopak! Charakterizuje ho vzdušnost, volnost a hodně světla. Každý kus nábytku, který do minimalistického bydlení zařadíte plní nějakou funkci. Není tam jen tak. Jedna komoda z masivu v přírodní barvě je více, než velká obýváková stěna z dřevotřísky. Myslete na to, že čím méně nábytku do pokoje uložíte, tím méně prachu v ní budete utírat. I o to v minimalistickém stylu bydlení jde. Minimalismus má vyvolávat pocit čistoty a harmonického bydlení, proto se domácnost snažte udržet v neutrálním, ne sterilním duchu.
Nechte minimalismus v obývacím pokoji vyniknout
Dřevěná podlaha v světlých barvách s nevýraznou strukturou je pro minimalistický styl přímo stvořená, zejména tehdy, když chcete do bydlení vnést trochu dřevěného tepla. Z barev v minimalistickém stylu vyhrává bílá a šedá. Zkombinujte bílou s černou. Kontrast v minimalismu nemá co dělat, ale při spojení těchto dvou barev můžete udělat výjimku. Oblíbeným prvkem tohoto stylu je beton. Velmi dobře vyniknou tapety v imitaci betonu. Nad komodu nebo sedačku zavěste jednoduchý velkorozměrný obraz, který vašemu bydlení dodá ten správný šmrnc. K sedačce postavte lampu v industriálním stylu a nic výrazné už v minimalistickém obýváku nepotřebujete. Sedačku si vyberte šedou. Její odstín necháme na vás. Zvýrazněte ji polštáři a dekou z jemných přírodních materiálů. Proti minimalismu tím nepůjdete. Večer je při sledování televize určitě využijete.
Minimalistický styl se s doplňky nekamarádí
Víte, jaké materiály se v minulosti využívaly nejčastěji? Dřevo, kámen, kůže, vlna a sklo. Minimalismus je vrací zpět. Když se je rozhodnete jako doplněk využít, kombinujte maximálně dva materiály. Na jednoduchost a funkčnost nezapomínejte. Podle toho, pro jaké materiály jste se rozhodli, postavte sedačku na dřevěné nebo kovové nožičky. Otevřete tím prostor a při úklidu se pod ně lépe dostanete. Na komodu postavte vázičku s jedním kvítkem. Nic víc. Suvenýry z dovolené porozdávajte známým. Věci, které jste minimálně 2 roky nechytili do ruky vyhoďte. Když jste je nepotřebovali dosud, nebudou vám chybět.
Minimalismus a jeho uplatnění v ložnici
V ložnici potřebujete jen postel a skříň. Noční stolek s lampou. Před spaním se rádi začtete do oblíbené knihy? Mohutná postel a k ní připevněné noční stolky jsou ideálním řešením. Vestavěnou skříň od stropu až po podlahu si na první pohled nikdo nevšimne, zvláště když zvolíte barvu, se kterou jsou natřené stěny. Získáte úložný prostor a z pokoje vám na pohled nic neubude. Ozdobte skříň velkým zrcadlem a ložnice bude opticky o něco větší. Pěkný abstraktní obraz ji příjemně zútulní. I milovníci přírody si zde přijdou na své. Není to běžné, ale když se vám líbí obraz s přírodním motivem a víte, proč ho chcete, tak se mu nebraňte.
Minimalismus v kuchyni. A proč ne?
Kuchyň v sobě skrývá takový počet věcí, které potřebujete denně, že si v ní minimalismus nedokážete ani představit? Kolik je v ní však věcí, které nepotřebujete? Pokuste se zařízení kuchyně minimalizovat na to nejnutnější. V kuchyňské lince bude pořádek a budete v ní mít přehled. Z pracovní desky ukliďte všechno, co se dá. Nechte ji volnou a celá kuchyně hned získá prostor. Při výběru kuchyňské linky se inspirujte fotkami. Porovnejte si kuchyně několika stylů a vyberte si ten, který na vás zapůsobí nejvíce. Minimalismus si vás získá uhlazeností a kombinací materiálů a barev, do kterých byste se sami od sebe pravděpodobně nepustili.
Minimalismus nemusíte uplatňovat pouze u zařízení interiéru. Vneste ho do všech oblastí svého života. Práce, oblékání, či vaření. K minimalismu se dopracujete postupně. Dnes vyhodíte jednu vařečku, zítra 4 šálky, které již nepoužíváte, o týden protřídit skříň s oblečením. Více prostoru nezíská jen vaše domácnost. Volnější a svobodněji se budete cítit zejména vy.