30% sleva jen pro prvních 100 objednávek s kódem: DOVIDO30 🙏🏻Stihnete to?
Objevte retro styl bydlení!

Objevte retro styl bydlení!

Andrea Longauerova Ve čtvrtek 06. 08. 2020 Styly bydlení

Ve stylu retro jde o bydlení s nádechem minulosti. Vašim cílem nemá být přenést bydlení ze staré fotografie do svého domu. Máte se jí jen inspirovat a vybrat si prvky, které se vám líbí nejvíce. Retro má široký záběr. Jde v podstatě o všechno, co tu už bylo. Je důležité vybrat si jeden styl a v tom zařízení a bytové doplňky udržovat. Podívejte se spolu s námi, jak by takové retro bydlení mohlo vypadat.

 

Fototapeta s kráľovským dizajnom

 

Retro styl bydlení. Co vám napadne jako první?


Velmi dobře si pamatujete, co se vám nejvíce líbilo, když jste přišli na prázdniny k babičce. Velká hnědá lesklá skříň se zaoblenými rohy ve prostřední místnosti. Měla v sobě něco tajemného. Už tehdy jste po takové toužili. V retro stylu nemusíte zařídit celý pokoj. To by už asi nebylo ono. Vyberte si jen prvky, které se vám v tomto stylu nejvíce líbí a udělejte z nich hlavní pilíř. Na stěnu za skříň dejte retro tapetu a nechte ji vyprávět svůj vlastní příběh.

Jednou z možností, jak se při malování stěn vrátit v čase je váleček na malování se vzorem. Podívejte se ve sklepě nebo na půdě! Možná tam nějaký ještě zůstal. Tahat váleček tak, aby byl vzor rovný a pěkně na sebe navazoval, bylo hotové umění. Troufnete si? Dejte na bílý podklad vzor ve žluté, zelené, jemné modré nebo hnědé barvě. Nemalujte celý pokoj! Vzor nevynikne a mohl by celý pokoj opticky zmenšit. Retro můžete také použít jen jako bytový doplněk. Na stěnu zavěste retro obrazy, staré hodiny nebo rodinné fotografie v tlustém rámu.

Staré domy byly plné nábytku a koberců. Dnes se lidé zaměřují spíše na minimalistický styl. Retro styl neznamená, že dům máte procpat. Právě naopak. Nechte ho dýchat! Budete se v něm lépe cítit a retro styl v moderním ohoze vynikne mnohem více!

 

Fototapeta mozaika v štýle Maroka

 

Hra s barvami v retro obýváku


Retro sedací soupravy jsou čalouněné a většinou postavené na dřevěných nožičkách, s dřevěnými opěrkami po stranách. Barvy jsou různé. Od výrazné žluté až po nevýraznou světlo šedou, při které se můžete vyřádit výraznějšími polštářky. Při výrazné sedačce a křeslech to s ostatními doplňky v barvách nepřehánějte! Snažte se své retro udržet v jednom tónu. K sedačce vyberte oválný stolek na nožičkách ze stejného dřeva, jaké je použito na sedací soupravě. Obývák to pěkně propojí.

Obývací stěna může být klidně i moderní. Sedací souprava a stolek jí dodá přesně tolik retra, kolik má mít!

 

Kuchyň s retro prvky


Pamatujete si staré kuchyňské linky? My jsme měli modrou, sousedé oranžovou a kamarádka ze základní školy červenou. Nevím, jestli se vyráběly i v jiných barvách. Vše ostatní se muselo přizpůsobit lince, která určovala trend. Dnes byste už takovou linku do kuchyně pravděpodobně nedali. Nevadí. Možností je naštěstí mnohem více. Nebojte se. Méně výrazná linka nic nepokazí. Samolepící fototapeta s vintage dlaždicemi jí dodá originální retro nádech a příjemně ji osvěží. Jednu ze stěn mohou ozdobit i obrazy do kuchyně s retro nádechem. Možností, jak kuchyni ozvláštnit je více. Je jen na vás, kterou si vyberete.

V retro kuchyni nesmí chybět samostatně stojící spotřebiče. Vestavěné v minulosti nebyly. S tím se velmi neztotožňujete? Nevadí. Klidně je skryjte za dvířka kuchyňské linky. Ale ne všechny! Retro chladničku vystavte všem na odiv. Nemusí být bílá nebo krémová. Červená, modrá, žlutá, zelená. Popusťte uzdu fantazii a vyberte si něco barevnější. 

V retro kuchyni nesmí chybět samostatně stojící spotřebiče. Vestavěné v minulosti nebyly. S tím se velmi neztotožnil? Nevadí. Klidně je skrytě za dvířka kuchyňské linky. Ale ne všechny! Retro chladničku vystavte všem na odiv. Nemusí být bílá nebo krémová. Červená, modrá, žlutá, zelená. Popustit uzdu fantazii a vyberte si něco barevnější.

 

Samolepiaca fototapeta do kuchyne portugalské dlaždice  Obraz zátišie do kuchyne

 

Retro chodba jako spojovací prvek

Ptáte se, jak zařídit chodbu v tomto stylu? Jednoduše! O retro tapetách jsme již hovořili. Vyberte si takovou, která ji opticky zvětší a klidně ji otapetujte i celou. Porozhlédněte se po lesklé věšákové stěně se zaoblenými skříňkami a osvěžte ji nálepkou na zeď s citací, která o vaší rodině při vstupu do domu co to napoví. 

 

Dekoračné nálepky na stenu citát o rodine

 

Ložnice retro být nemusí. Ale může!

V retro stylu nemusíte zařídit celý dům. Obývák je retro, ale v ložnici preferujete klasiku. Proč ne. V ložnici použijte jen pár retro doplňků. Lampa, noční stolek, starý telefon nebo model auta. Každému bude hned jasné, o co vám těmi doplňky vlastně jde.

Když se rozhodnete pro retro ložnici, začněte postelí. Velkou dřevěnou s výrazným čelem nebo čalouněnou postelí ve výrazné barvě. Ostatní nábytek a doplňky jí podřiďte. Je to ložnice. Postel si v ní i tak každý všimne jako první. Zvýrazněte ji vzorovaným obrazem nebo vhodnou vzorovanou či abstraktní tapetou. Nezapomeňte na závěsy. V ložnici si je můžete dovolit. Nemyslím ty hrubé a těžké, ve kterých se rád usazuje prach. Vyberte si něco vzdušnější. Ve stejném barevném tónu, jako je postel nebo polštáře. Popozerajte si staré rodinné fotografie a časopisy. Připomeňte si, jaké to bylo kdysi. Inspirací je stále dost.

 

Není retro jako retro. Vyberte si styl, který chcete v bytě zvýraznit. Nekombinujte 20., 30. a 50. léta bezhlavě. Všechny mají něco do sebe, ale spolu to vypadat dobře nemusí. Ujasněte si, co v bytě chcete a podle toho se zařiďte. Někdo preferuje retro nábytek, jinému stačí retro doplňky. Jak jste na tom vy?

 

 

 

 



Doprava zdarma

nad 2000 Kč

Rychlé dodání

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapet a dekoraci

Vyrobeno v EU

prémiová kvalita tisku