Okouzli své blízké exkluzivním obrazem 🎁 Originální dárek, který potěší každého 🎄
Řasokoule, dekorace která zpestří každou domácnost

Řasokoule, dekorace která zpestří každou domácnost

Andrea Longauerova V úterý 21. 12. 2021 Květy a rostliny

Řasokoule patří mezi nenáročné a stále oblíbenější bytové dekorace. V kombinaci se dřevem, sklem, vodou a zajímavou kulatou zelenou rostlinou dostanete domů kousek živé přírody, který čistí vzduch, je zdrojem pozitivní energie a uklidňuje. Ještě jste o ní neslyšeli? Seznamte se se sladkovodní rostlinou, která připomíná mech.

 

Zelené řasokoule a jejich výskyt


Najdete je také pod názvem mechové koule, řasové koule a morimo kulky. Jejich odborný název je však Aegagropila linnaei. Jedná se o druh sladkovodní vláknité zelené řasy. V roce 1824 je v Zellsském jezeře v Rakousku objevil Dr. Anton E. Sauter.

Řasokoule jsou zelené po celém svém obvodu. Na jednu ze stran řasokoulí slunce svítí stále. Procesu fotosyntézy nic nebrání. Během fotosyntézy na řasách vznikají vzduchové bublinky, které řasokoule nadnášejí. Přes den se mohou dostat až ke hladině. V noci opět klesnou dolů.

Nejvíce řasogulí se nachází v jezeře Akan v Japonsku, v horském jezeře Mývatn na Islandu a v Estonsku. Tento přírodní poklad patří mezi chráněné druhy. Navzdory zvýšené ochraně se řasokoule prodávají stále více než suvenýry. Řasa v přírodě vytváří také kobercové povrchy. Oddělené kousky „z koberce“ odnášejí vlny a klubíčka zelených řas vznikají jejich seskupením. Kulky, které si můžete koupit v obchodě jsou upravovány ručně.

 

 

 

Řasokoule jako součást akvárií


Řasokoule perfektně vypadají v akváriu! Když se rozhodnete řasokoule umístit do akvária a tímto způsobem jej ozvláštnit, před vložením je nezapomeňte propláchnout v čisté vodě. Vhodné místo si najdou samy. Kromě nádherné vizuální stránky je akvárium pro řasokoule i přirozeným prostředím, protože se v něm nachází dostatek živin, takže zde řasokoule rostou rychleji. Z akvária je občas vyjměte a opláchněte pod tekoucí vodou, aby se zbavili nečistot. Fungují jako malé čističky vody. V rukou je jemně pokulejte, aby si zachovaly pěkný kulatý tvar.

Náš tip: Před umístěním do akvária se ujistěte, že v něm máte pouze ryby, pro které řasy nejsou neodolatelnou pochoutkou.

 

 

 

Řasokoule jako bytové doplňky


Můžete je použít i jako samostatnou dekoraci do obývacího pokoje, kanceláře, restaurace či hotelového pokoje. Péče o řasokoule není náročná. Jsou dokonalým doplňkem pro všechny, kteří chtějí mít doma něco živého a zeleného, ale nedokážou si na péči najít dostatek času. Velikost nádoby, do které chcete řasokoule umístit, vyberte podle jejich počtu a velikosti. Hezké kulaté akvárium je pro ně jako stvořené.

Voda, do které je ponoříte žádnou speciální úpravu nepotřebuje. Stačí, když ji po odpuštění z kohoutku necháte alespoň 30 minut odstát. Teplotu v místnosti se snažte udržet v rozmezí 10 – 25 °C. Na přímé slunce je nedávejte. Začnou hnědnout a nakonec se mohou úplně rozpadnout. S polostínem si rozumějí lépe. Vodu jim stačí vyměnit jednou za dva týdny nebo dle potřeby. Při výměně vody si s nimi trochu pohrajte, aby si zachovaly správný tvar.

 

 

 

Barva řasokoule je zářivě zelená. Světlou zelenou barvou vám chce naznačit, že má spoustu přímého slunce a potřebuje stín. I hnědé zbarvení signalizuje, že něco není v pořádku. Řasokoule se v tomto případě potřebuje zbavit odumřelých částí. Je třeba ji pořádně omýt a odumřelé části odstranit.

 

Velikost a cena mechové koule

Velikost mechových koulí, které můžete použít jako dekoraci do pokoje nebo akvária se pohybuje od 2 do 9 cm. V přírodě dorůstají až velikosti 30 cm a dožívají se 100 let. Objem řasokoule za rok naroste o 0,5 až 1 cm. Podle velikosti se určuje její věk i cena. Rozmnožuje se dělením. Nová řasokoule nebude pěkná kulatá, ale s vytvarováním jí můžete pomoci.

 

 

Zdroj: https://www.instagram.com/rasokoule.eu/

 

Oblíbená feng shui pomůcka

Rádi s nimi pracují také poradci z oblasti feng shui. Řasokoule v partnerském životě ovlivňují věrnost a citovou stálost. Rodinu upevňují a přinášejí prosperitu a bohatství. Závisí to na tom, na kterou světovou stranu dekoraci s mechovou koulí umístíte. Kousek přírody vám domů přinesou také mechové obrazy. S řasokoulemi si budou dobře rozumět.

 

Co říkáte na řasokoule vy? Líbí se vám tato dekorace, popřípadě zdobí i vaši domácnost? Podělte se o to s námi!Doprava zdarma

nad 2000 Kč

Rychlé dodání

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapet a dekoraci

Vyrobeno v EU

prémiová kvalita tisku