30% sleva jen pro prvních 100 objednávek s kódem: DOVIDO30 🙏🏻Stihneš to?
Vyberte si tu nejideálnější barvu tapety

Vyberte si tu nejideálnější barvu tapety

Nikola Mihalisková V úterý 17. 03. 2020 Tapety a materiály

Chcete změnit barvu svých prostorů? Máte rádi barvy, ale nevíte jakou barvu tapet do které místnosti zvolit? Pokud se chcete cítit ve vaší domácnosti zdravě, tento článek je jako psaný pro vás! Již delší dobu je trendem zdravý životní styl podle čínského umění Feng Shui. Podstatou umění je najít podle výkladu to nejvhodnější místo k pobytu člověka v daném prostředí. Samotné barvy ovlivňují atmosféru a prostor jako takový. Jak tedy barevně sladit prostor pomocí tapety, tak aby barva ovlivnila vaše chování a pocity tím pozitivním směrem? Prostřednictvím vhodné barvy tapety si dokážete vytvořit harmonické prostředí. Vyberte si barvu tapety podle toho, jakou energii do prostoru potřebujete dostat. Pojďme se tedy blíže podívat na barvy tapet.

 

Červená tapeta

Už od pohledu červená barva představuje oheň. Fototapeta červené barvy můžete vytvořit pokoj plný vášně, nadšení, aktivity, kreativity a hlavně lásky. Tapetu červené barvy doporučujeme umístit na jih nebo severovýchod. Červená barva rychle přitáhne vaši pozornost, proto je velmi důležité pracovat s ní opatrně! Červená barva je dominantní barvou, navrhujeme ji využít v prostorách, kde je potřebná energie, například do domácí posilovny. Naopak červenou tapetu nedoporučujeme umístit do dětského pokoje. Červená barva je velmi výrazná, proto by měl být nábytek a podlahy laděné do světlejších odstínů. Zajímavé je také použít fototapetu s motivem ohně či plamene. Pokud chcete, aby váš prostor působil teplě, zemitě či tlumeně, zvolte červené tapety.

 

Červená tapeta  Červená tapeta s ohnivým květem

 

Zelená tapeta

Zelené tapety nám jasně evokují zdraví, hojnost, vitalitu, prosperitu a růst. Podle Feng Shui je zelená barva a všechny její odstíny spolu s tmavohnědou barvou elementem dřeva. Fototapety v zelené barvě je nutné situovat na jih, jihovýchod nebo východ. Pokud nechcete zůstat pouze u jednobarevné tapetě, zajímavou volbou jsou i tapety zobrazující stromy, květiny, rostliny či tapety lesa. Tapety v zelené barvě jsou ty nejoblíbenější tapety, protože přinášejí uklidňující a osvěžující pocit. Zelené tapety jsou nejvhodnější pro vytvoření harmonie a rovnováhy v dané místnosti, proto je můžete umístit do každé jedné místnosti! My osobně navrhujeme aplikovat zelené fototapety zejména do ložnice a koupelny. Tapety v zelené barvě se nejčastěji kombinují s dřevěnými podlahami. 

 

Zelená tapeta s kapkami vody  Zelená tapeta přírody

 

Modrá tapeta

Modrá barva nám od nepaměti vyjadřuje barvu moře a oceánu, respektive barvu vody. Modré fototapety jsou symbolem pohodlí, klidu, hojnosti a prosperity. Kromě samotné modré jsou elementem vody i fototapeta v černé barvě a v ostatních odstínech modré. Pokud chcete dosáhnout harmonii ve své domácnosti, umístěte tapetu na sever, jihovýchod nebo východ. Kromě jednobarevných modrých tapet můžete využít i fototapety ztvárňující fontány, akvária nebo tapety s vyobrazením vody nebo vln. Samotná barva vám napovídá, kde je ideální umístit modré tapety. Nemýlíte se! Vhodné jsou právě modré fototapety do koupelny. Modré fototapety najdou své využití i ve firemních prostorách, protože modrá barva je také barvou koncentrace. V takto laděné místnosti vzniká mnoho skvělých nápadů. Obecně platí, že pokud chcete vytvořit prostor, který působí chladně, decentně, matně, jemně, jasně, zářivě nebo zdrženlivě použijte jako základ tapetu modré barvy. Jak vidíte, prostřednictvím modrých fototapet můžete docílit rozličnou atmosféru. Modrých fototapet se tedy nemusíte obávat!

 

Modrá tapeta osvětlené město  Modrá tapeta do koupelny kapky vody

 

Žlutá tapeta

Žlutá barva je typickým elementem Země. Kromě žluté barvy a její odstínů sem můžeme zahrnout i barvy oranžové, béžové či hnědé. Žlutými tapetami donesete do domácnosti stabilitu, zázemí a podporu. Proto jsou fototapety žluté barvy vhodné do kuchyně, kde se určitě i vy denně setkáváte s celou vaší rodinou. Předsíň je také ideálním místem, kde se dají žluté tapety využít. Umístěním tapety na jihozápad, severovýchod nebo do centra místnosti docílíte pocit bezpečí a stability nejen v rodinných, ale i pracovních vztazích. Žluté tapety upřednostňují i společnosti, protože kromě harmonie přinášejí do pracovního kolektivu optimismus či tvořivost. Žlutou tapetu lze použít v zasedacích místnostech při kreativních či brainstormingových setkáních. Žluté tapety se často zobrazují s motivem kamene, pole, hor a krajiny. Tapety v žluté barvě nedoporučujeme aplikovat v koupelně.

 

Žlutá tapeta pole  Žlutá tapeta podzim v lese

 

Základními barvami tedy je barva:

  • červená (element ohně),
  • zelená (element dřeva),
  • modrá (element vody),
  • žlutá (element Země).

Známe samozřejmě i další barvy tapet, kterými můžete ozvláštnit svůj domov. Než si představíme další barvy je nutné podle Feng Shui definovat ještě pátý element, element kovu. Pokud chcete, aby se do vaší domácnosti přenesla rovnováha, doporučujeme využít všech 5 elementů.

 

Tapeta s barvou kovu

Mezi tapety s barvou kovu můžeme přiřadit zlaté, stříbrné, bronzové a měděné tapety. Součástí fototapet kovu jsou i šedé či bílé tapety. Tento druh charakterizuje jasnost, preciznost, přesnost a vnímavost. Západ, sever a severozápad je ideální stranou pro umístění tapety tohoto typu. Tapety s barvou kovu se často využívají v kombinaci s velkými stavbami, mosty, chrámy či budovami. Charakterizují jakousi vyšší moc a sílu.

 

Zlatá tapeta metropole  Tapeta Buddha v metalických barvách

 

Fialová tapeta

Fialová barva byla kdysi barvou králů. Z toho důvodu je pomocí fialových fototapet možné vytvořit prostor plný bohatství a smetánky. Fialové tapety oblibují především ženy. Doporučujeme kombinovat prostor s fialovou tapetou ve školním prostředí nebo v dětských pokojích. Fialová barva je také oblíbenou barvou dětí.

 

Růžová tapeta

Růžové fototapety vytvářejí v domácnosti klid a pocit bezpečí. Proto jsou ideální do dětských pokojů! Kromě zmíněného přinášejí do prostoru hravost, radost a optimismus. Vaše děti tak budou moci v klidné atmosféře rozvíjet talent, fantazii a učit se novým znalostem. Růžové fototapety se často vyskytují i v ložnicích či místnostech určených k odpočinku. Chcete-li do domácnosti přinést romantickou atmosféru, růžové fototapety jsou to pravé!

 

Růžová tapeta  Fialová tapeta řeka

 

Oranžová tapeta

Oranžové tapety stejně jako červené upoutají vaši pozornost. Tapety této barvy vytvářejí prostředí pohostinnosti, pozornosti a veselosti. Jsou ideální do kuchyně, protože vám přinášejí teplo a bezpečí domova. Kromě kuchyně je můžete umístit například i do obývacího pokoje. Oranžové fototapety totiž podporují komunikaci jako takovou.

 

Hnědá tapeta

Hnědé fototapety jsou do jisté míry elementem Země. Tapety dokážou ovlivnit vaše pocity takovým směrem, že budete cítit klid a jistotu. Pozor! Není vhodné používat až příliš mnoho hnědých odstínů, protože se může stát, že si do vašich domovů přinesete smutek. Doporučujeme proto kombinovat hnědou fototapetu s veselými, neonovými barvami.

 

Oranžová tapeta květiny  Hnědá tapeta kouř

 

Věříme, že jsme vám prostřednictvím článku usnadnili rozhodování při výběru té pravé barvy tapety. V případě, že vás zajímá dekorování domovů za pomoci čínského umění Feng Shui, viz podrobněji video kliknutím na odkaz. Nezapomínejte však, že není nutné řídit se striktními pravidly. Vše je totiž na vás!Doprava zdarma

nad 2000 Kč

Rychlé dodání

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapet a dekoraci

Vyrobeno v EU

prémiová kvalita tisku