Konečně jste našli svůj vytoužený obraz, který se dokonale hodí do vašeho interiéru? Nyní vám zbývá jen jediné – najít pro něj vhodné místo a namontovat ho. Existuje několik různých způsobů, jak pověsit obraz na zeď. Některé vyžadují hřebíky, u jiných se neobejdete bez vrtačky, avšak vyzkoušet můžete i různé způsoby lepení. Na co všechno byste si měli dávat pozor a která základní pravidla je důležité dodržovat? Přinášíme vám několik cenných rad!
Způsoby, jak pověsit obraz na zeď
Je jen na vás, jaký způsob věšení obrazu upřednostníte. Přinášíme vám tipy na několik nejoblíbenějších, z nichž si určitě vyberete i vy.
Praktický tip: Obraz vždy věšte tak, aby byl jeho střed přibližně 145 cm nad zemí.
Navrtání do zdi
Po vybalení obrazu si změřte, jak daleko od sebe by měly být vzdáleny kotevní body na zdi. Ujistěte se, že v místě, kde budete vrtat, není vedena elektroinstalace. Vyvrtejte první díru a ve vhodné vzdálenosti od ní si vyznačte místo k vyvrtání druhé. Použijte vodováhu, abyste měli jistotu, že díry budou v jedné rovině.
Do vyvrtaných děr zatlučte hmoždinky a zašroubujte do nich vhodné šrouby. Následně vám už zbývá jen jediné – pověsit obraz.
Hřebíky
Pokud nechcete do stěn zbytečně vrtat velké díry, dobrou volbou mohou být klasické hřebíky. Hrubší verze bez problémů unesou i obrazy s vyšší hmotností. U menších obrazů častokrát postačí 1 hřebík, u větších jsou jistější volbou 2.
Nezapomínejte: Pokud plánujete věšet velký a těžký obraz, upřednostněte delší hřebíky. U nich máte jistotu, že budou pevně držet na svém místě.
Postup je podobný jako při vrtání – naznačte si místa, kam zatlučete hřebíky a ověřte si jejich polohu pomocí vodováhy. Po zatlučení hřebíků do stěny stačí už jen zavěsit obraz.
Lepení obrazů na zeď
Hledáte způsob, jak pověsit obraz na zeď bez nutnosti vrtat díry nebo zabíjet hřebíky? Skvělou volbou mohou být speciální lepící háčky. Zajímavou alternativou je také kvalitní lepící páska určená ke kotvení těžších předmětů na stěny. Třetí možností jsou silná tekutá lepidla. Ty na zadní stranu nanesete v podobě teček nebo pásků, následně obraz přiložíte ke stěně a necháte na několik desítek vteřin zaschnout.
Naše rada: Na zeď si předem tužkou nakreslete orientační body a zkontrolujte si jejich polohu vodováhou. Budete tak mít jistotu, že obraz nalepíte rovnou napoprvé.
Nevýhodou lepení na zeď je skutečnost, že když jednou budete chtít obraz odstranit, při odlepování strhnete i jistou část omítky.
Jak pověsit vícedílný obraz na zeď?
Při věšení vícedílného obrazu je velmi důležité, dodržet stejné vzdálenosti mezi jednotlivými díly. Mezera by měla být na úrovni 1 – 2 cm ve všech směrech. Na stěnu si precizně vyznačte polohu každé části a pro jistotu si vícekrát přeměřte, zda všechny rozměry sedí. Podstatné je, aby jednotlivé díly na sebe navazovaly a vytvářely tak jednotný motiv.
Co se týče polohy na stěně, vícedílný obraz by měl být také zavěšen tak, aby měl střed ve výšce přibližně 145 cm nad zemí.
Obrazové sety
Obrazové sety se skládají ze čtyř nezávislých obrazů, které jsou inspirovány společným motivem a můžete si je na zeď rozložit podle vašich představ. Je však vhodné, aby byly stejně vzdálené a namontované na společné linii. Například, horizontální, kdy jsou středy, spodní nebo vrchní hrany obrazu na jedné přímce. Alternativou může být společná vertikální nebo šikmá linie. Například, pod úhlem 45 stupňů. Pokud však nejste fanouškem uhlazených a uspořádaných věcí, klidně si můžete díly uspořádat a pověsit jak jen chcete. V tomto případě vás nic neomezuje.
Kam (ne)věšet obraz v interiéru?
Již při výběru obrazu je důležité myslet na to, kam jej zavěsíte. Totiž velikost byste měli přizpůsobit dispozici dané místnosti. Pokud plánujete obraz pověsit na velkou holou stěnu, doporučujeme zvolit větší rozměr, respektive vícedílné obrazy. Pokud byste totiž na rozměrnou nevyužitou plochu namontovali jen malý obraz, nevynikl by a po estetické stránce by daná místnost nemusela působit dobře. Naopak, když máte k dispozici jen menší stěnu, upřednostněte kompaktnější obrazy.
Pozor na přeplněné stěny
Obraz doporučujeme věšet na stěny, které obsahují co nejméně jiných prvků. Skvělým místem je například stěna za gaučem v obývacím pokoji nebo čelo postele v ložnici. Vyhýbejte se plochám, kde máte mnoho různých poliček, fotek a dekorací. Hrozí totiž, že kvůli výraznému optickému šumu obraz jednoduše zanikne a nebudete umět naplno ocenit jeho krásu.
Optická hra s prostorem
Pokud máte místnost s nižším stropem, perfektní volbou budou obrazy orientované na výšku, které ji dokážou opticky zvýšit. Naopak, pokud máte příliš vysoké stropy a rádi byste své domácnosti dodali útulnější charakter, sáhněte po obrazech orientovaných na šířku.
Dbejte na to, aby kolem obrazu bylo alespoň 5 centimetrů volného místa na všechny směry. Pokud jej umístíte těsně k jiným prvkům, stěna bude působit přeplněným dojmem a prostor se opticky zmenší.
Těmto místům se vyhýbejte
Obraz nedoporučujeme věšet na stěny, které jsou velkou část dne vystaveny přímému slunečnímu záření. Vhodným místem není ani oblast stěny těsně nad radiátorem nebo jiným zdrojem tepla. Upřednostněte dobře osvětlené plochy. Pokud obraz zavěsíte do tmavého koutu, kam se nedostává dostatek světla z lamp, nevynikne tak dobře.
Věříme, že pověsit obraz zvládnete levou-zadní a už brzy vám nový kousek umění bude zdobit zdi ve vašem obýváku, kuchyni, ložnici, dětském pokoji či jiné místnosti!