Máte tmavý byt bez přímého slunečního světla. Hledáte pokojové rostliny, kterým se bude dobře dařit i v tmavých koutech, protože k životu nepotřebují mnoho slunce. Květiny doma chcete. Zlepšují kvalitu vzduchu a přispívají k celkové pohodě. Jejich zelená barva uklidňuje. Naštěstí nás příroda obdařila dostatečným množstvím rostlin, kterým se dobře daří i ve stínu. Z pestré nabídky pokojových rostlin do stínu jsme vybrali 9, se kterými se u nás setkáte nejčastěji.
Rostliny, kterým se daří i bez slunce
Pokojové květiny světlo potřebují. Bez něj by nedocházelo k fotosyntéze, čili přeměně energie slunečního záření na chemickou energii. Některé rostliny k tomuto procesu potřebují slunce více, jiné méně. Zaměříme se na rostliny, kterým se bude dařit i tam, kde mnoho slunečních paprsků nezabloudí. Přímé slunce jim může dokonce ublížit.
Pokojové rostliny do stínu pocházejí převážně z tropických pralesů. V hustých tropických porostech musí o paprsky slunce doslova bojovat. Charakterizují je zejména velké tmavozelené dlouhé listy s množstvím zeleného barviva (chlorofyl), aby se jim podařilo zachytit co nejvíce slunce. Rostliny se nedostatku slunce přizpůsobují tak, že zvyšují množství zeleného barviva v listech. Když se dostanou na slunce, pomalu blednou. Pokojovým rostlinám, které upřednostňují stín, se nejlépe daří při pokojové teplotě 19 - 25 ° C.
1. Dracena
Pod název Dracena zařazujeme více rostlin stejného druhu. Tato jednoduchá a cenově dostupná rostlina nepotřebuje hodně světla a její pěstování není náročné. Má dlouhé úzké listy zelené, zeleno-kaštanové, krémové, bílé či červené barvy. Barvu listů ovlivňuje druh, který si vyberete. Ve stínu se nejlépe bude dařit té, která má celozelené, tmavé listy. Zaměřte se zejména na dracenu sanderovou, při které se setkáte i s názvem bambus štěstí. Dejte ji do vázy s kamínky, zalijte odstátou vodou, kterou každý týden vyměníte. Dracena k životu nic víc nepotřebuje. Ozdobte ní koupelnu nebo WC. Při vysoké vlhkosti se jí dobře daří. Když jí začnou žloutnout listy, poléváte rostlinu příliš často. Dejte jí na nějaký čas klid.
2. Kapradiny
I pod tímto názvem se skrývá více druhů rostlin. U nás se nejčastěji setkáváme se sleziníkem, ledviníkem a parohovcem. Výborně se jim daří i při slabém osvětlení ve vlhkém prostředí, nebo v mírně navlhčené půdě. Ledviník je z kapradin nejoblíbenější. Na stín je zvyklý. V deštných pralesích jej vysoké stromy zastiňují z každé strany. Má rád vlhčí vzduch a nemá v lásce velké teplo.
3. Aglaonema
Se velké oblibě těší zejména díky zajímavě zbarveným listům. Tmavá zelená je výrazně protkávaná růžovou nebo bílou. V létě ji zdobí drobné bílé až žluté kvítky, které se postupně mění na červené jedovaté bobule. Pozor na ně! Dobře se jí daří v polostínu a stínu. Má ráda vlhko a jistě ocení, když jí listy občas pokropíte vodou.
4. Difenbachie
Difenbachie je exotická rostlina, které se dobře daří i v stinných prostorech. V českých domácnostech se jí daří poměrně dobře. Přímé světlo jí vadí zejména na jaře a v létě, kdy vypouští nové listy. Poznáte ji podle širokých listů s bílým, žlutým nebo světle zeleným zabarvením. Obsahuje toxickou mízu. Po manipulaci s květinou si umyjte ruce a nepouštějte k ní děti a zvířata.
5. Filodendron
Je nenáročná pokojová rostlina různého vzrůstu (existuje až 220 druhů), která se přizpůsobí jakýmkoliv podmínkám. Stín jí nepřekáží. Právě naopak. Příliš mnoho slunečních paprsků jí škodí. Listy rostlinky jsou mírně jedovaté, umístěte ji proto tak, aby na ni neměly přístup děti a zvířata. Občas ji třeba přistřihnout, aby nevyrostla příliš vysoko.
6. Zelenec chocholatý
Rostlina, která slunce k tomu, aby přežila nechybí. Zvládne i náročné podmínky a snadno se rozmnožuje. Pěstování není náročné. Za vaši "nepozornost" se vám odvděčí krásnými zelenými a světlezelenými listy se žlutými pruhy. Její krása nejlépe vynikne v závěsném květináči.
7. Begónie
Patří mezi kvetoucí pokojové rostliny. Nepotřebuje mnoho slunečních paprsků, líbí se jí ve vlhkém prostředí. To však neznamená, že to s poléváním máte přehánět. Právě naopak. Příliš mnoho vody jí škodí. Begonie vás potěší krásnými květy v různých barvách, nesmí se na ně ale dostat voda.
8. Aloe Vera
Aloe Vera patří mezi sukulenty a v domácnostech ji nemáme jen na okrasu. Její gel se používá ke zmírnění popálenin a ekzémů a urychluje hojení drobných poranění. Nepotřebuje mnoho světla a bez vody vydrží, i když ji pořádně dlouho nepolejete. Na extrémně suché podmínky je zvyklá.
9. Kalatea
Kalatea je také rostlinou, kterou najdete ve více podobách. Listy se vyskytují v různých barevných variacích, oživí každý bytový prostor. Bílé, žluté, růžové. Příliš mnoho slunce rostlinku obírá o barvu. Dobře se jí daří ve vlhkém prostředí, proto ji občas pokropte vodou.