30% sleva jen pro prvních 100 objednávek s kódem: DOVIDO30 🙏🏻Stihnete to?
Pokojové rostliny, které zútulní váš domov

Pokojové rostliny, které zútulní váš domov

Andrea Longauerova V pátek 13. 11. 2020 Tipy a inspirace

Květy jsou nedílnou součástí (skoro) každé české domácnosti. Zpestřují nám bydlení a každodenní život. Klasikou jsou fialky, kaktusy a v posledních létech stále populárnější orchidej. Pokojové rostliny nemají jen dekorativní funkci. Pozitivně ovlivňují i naše zdraví. Při procesu fotosyntézy fixují oxid uhličitý a do prostředí uvolňují kyslík. Důvodů, pro které se vyplatí mít pokojové rostliny doma je ale mnohem více.

 

Obraz maľovanie podľa čísiel s vintage motívom

 

Posilují zdraví a odbourávají stres

Pokojové rostliny jsou dekorací, která nikdy nic nepokazí a ozdobíte ní jakýkoliv prostor. Mnoho lidí se s květinami povídá, občas je pohladí a stará se o ně s láskou. Květy se jim za to odvděčí zdravými zelenými lístky a krásnými barevnými květy, kterými se každý rád pochlubí. O účincích květů, které pouhým okem nevidět se moc nemluví. Známe minimálně 3 další důvody, pro které byste měli mít pokojové rostliny doma:

  • čistí vzduch od toxických látek a kromě oxidu uhličitého vstřebávají škodliviny z nátěrů, které používáme na oživení nábytku,
  • odbourávají stres a posilují zdraví,
  • zvlhčují vzduch, což jako prevence působí v případě onemocnění dýchacích cest.

 

Žena s kvetom

 

Není květ jako květ

O pokojové rostliny je třeba se starat. Některé vyžadují více slunce, vody a přihnojování, jiné méně. Než se do pěstování květin pustíte, nastudujte si, jaké mají mít klima, kde je umístit a jak se o ně starat. Možná budete mít štěstí a pokojové rostlině se bude dobře dařit tam, kde ji umístíte. V horším případě se místo krásných zelených listů dočkáte jen jejich uschlých konců.

 

Bytové rastliny

 

Pokojové rostliny, kterým se doma daří nejlépe

Pokojové rostliny nekvetou celoročně. Právě naopak. Větší část roku vám budou okna zdobit "jen" jejich zelené listy. To neznamená, že do nich nemůžete přimíchat trochu barvy. Listy některých květin jsou zbarveny tak zajímavě, že vytvářejí vzory, které nikde jinde neuvidíte. Každá pokojová rostlina je díky tomuto zbarvení jiná. Dvě na vlas stejné budete marně hledat.

 

Stálezelené rostliny a jejich barevné kombinace

Nabídka pokojových rostlin je pestrá. Vybrali jsme květiny, kterým se v našich končinách daří nejlépe. Kromě své krásy vám domů přinesou i další účinky, o kterých jste dosud možná nevěděli.

 

Potos

Je to tmavě zelená trvalka s táhlými listy, které často zdobí světlezelené, nažloutlé až bílé okraje listů. Příroda se s barvami v případě potosu dokáže pohrát tak, že na každém listu vytváří jiné a stále velmi originální vzory. Rostlinka je táhlá. Vyberte jí místo, na kterém se budou její listy krásně vyjímat. Více listů, více pozitivních účinků. I tato pokojová rostlina pomáhá zlepšovat kvalitu ovzduší v interiéru.

 

Scindapsus - Potosovec

 

Lopatkovec

Pokojová rostlina, která v dobrých podmínkách dorůstá až do výšky 80 cm je charakteristická velkými zelenými listy s celistvým okrajem. Tato nenáročná pokojová rostlina čistí vzduch a zbavuje ho amoniaku, xylenu a trichlorethylenu a přebytečné vlhkosti, čímž zmírňuje alergie a může snižovat riziko plicních chorob.

 

Tchýniny jazyky

Představili jste si vestibul základní školy, kterou jste navštěvovali? Tyto sukulenty v školách nebyly náhodou. Nejsou náročné na pěstování. Vodu si odkládají v dlouhých tmavozelených listech, které jsou protkávané jemnou zelenou a po okrajích mají také jemný zelený odstín. Ale to není pravý důvod. Ze vzduchu odstraňují 4 z 5 škodlivých toxinů, které jsou součástí syndromu nemocných budov. Na povrchu listů mají mikroskopické póry, které v noci otevírají a uvolňují nahromaděný kyslík. Během dne zabraňují odpařování vody.

 

Sansevieria

 

Asparagus falcatus

Jde o vždy zelenou rostlinu s tvrdými vzpřímenými stonky, na nichž jsou drobné lístky ve tvaru paliček vyrůstajících v trsech. Připomíná kapradí a vyrůstá až do výšky jednoho metru. Daří se jí při nižší pokojové teplotě a vyšší vlhkosti vzduchu. Umístěte ji do polostínu s dostatkem světla a zasaďte do dobře propustné půdy.

 

Asparagus

 

Zamioculcas

Pokojovým rostlinám se u vás přes veškerou pozornost, kterou jí věnujete nedaří. Nevěšte hlavu. Představujeme vám rostlinu, která snese všechno a přesto je vždy krásná. Zamioculcas. Nepotřebuje mnoho světla a sucho mu také nevadí. Přežije, i když na něj zapomenete. V květináči roste velmi pomalu. Má hrubé dužnaté stonky a tmavozelené listy s lesklým povrchem. Když ho budete zalévat příliš často zežloutne a ostré slunce ho může spálit. V tomto případě platí méně vody a více světla.

 

Zaminoculcas

 

 

Levandule

Není to stálezelená rostlina. Právě naopak. Levandule je rostlinka s drobnými fialovými a kouzelně vonícími květy. Snižuje krevní tlak, zklidňuje mysl a podporuje zdravý spánek. Dejte si jednu na noční stolek a o jejích účincích se přesvědčte na vlastní kůži. Květináč s levandulí vám na stolek nevejde? Nevadí. Sušená levandule v sáčku nebo pěkně naaranžované dekoraci má stejné účinky.

 

Obraz kytica z levandule

 

Orchidej

Exotický, smyslný a elegantní květ s podmanivou vůní vydrží kvést celé měsíce. Její krása vás uklidní a nálada se vám zlepší vždy, když s na ni podíváte. Usmějete se a den je hned hezčí. Orchidej si vás svou krásou podmaní iv podobě obrazu a tapety. Na stěně je pro ni určitě dost místa.

 

Orchidea

 

Při pokojových rostlinách nezapomeňte myslet i nato, co vám kromě pestrých zelených listů a barevných květů mohou přinést. Která je vaše nejoblíbenější rostlina či květ? Dejte nám vědět do komentáře!

 

 

 Doprava zdarma

nad 2000 Kč

Rychlé dodání

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapet a dekoraci

Vyrobeno v EU

prémiová kvalita tisku