V první části Namalujte si obraz podle reprodukcí od světoznámých malířů jsme vám představili malíře zvučných jmen. Znáte je pravděpodobně všichni. O mnoha malířích s pestrým životem a ještě pestřejší tvorbou se moc nemluví a to je škoda. V následujícím článku vám představíme malíře, s jejichž tvorbou se v našem e-shopu setkáte. Oživte stěny svého bytu obrazem, který si sami vymalujete a který nebude mít doma každý. Buďte originální.
Jean-Étienne Liotard
Narodil se v Ženevě a přežil opravdu pestrý život. V umělecké sféře se věnoval zejména malování portrétů. Malířství se začal věnovat pod taktovkou profesorů Daniela Gardella a Jeana-Louise Petitota. Zručně kopíroval jejich emailové malby a miniatury. Studoval v Paříži a Římě, kde namaloval portrét papeže Klementa XII. a několika kardinálů. V Konstantinopoli si díky excentrickému osvojení orientálních kostýmů vysloužil přezdívku "turecký malíř". Ve Vídni namaloval portréty císařské rodiny, v Anglii princeznu z Walesu. Po návratu do rodného města se věnoval malování krajin a zátiší.
Jedním z jeho nejznámějších děl je pastel s názvem The Chocolate Girl, který zobrazuje pokojskou servírující čokoládu. Pokojská z obrazu byla inspirací ilustrace zdravotní sestry, která byla na Drosteho plechovkách od kakaa a stala se nedílnou součástí této značky. Je symbolem blahodárného účinku čokoládového mléka. S malováním podle čísel si můžete Čokoládovou dívku namalovat i sami. Liotard by se určitě potěšil.
Émile Eisman-Semenowsky
Byl francouzský malíř ruského, polského a možná i židovského původu. V Paříži se věnoval sentimentálním portrétům žen z vyšší třídy. Přizpůsoboval je současnému buržoaznímu vkusu. Maloval také akty a žánrové scény. V Alžírsku maloval ženy v kroji a nebyla mu cizí ani orientální tématika. Spousta jeho obrazů se nachází ve Spojených státech a jsou součástí soukromých sbírek. Obrazy Tea Time a Coquette in Dress můžete mít ve své soukromé sbírce i vy. Přiložte ruku k dílu a vymalujte si je sami. Jejich hodnota bude pro vás mnohem vyšší.
Francesco Hayez
Italský malíř pocházel z poměrně chudé rodiny. Vychovávala ho teta, manželka bohatého majitele lodí a sběratele umění, který ho v rozvoji malířského talentu aktivně podporoval. Přijali ho na Akademii výtvarných umění, kde se mu aktivně věnoval Teodor Matteini. O tři roky později nastoupil na Akademii di San Luca v Římě. Byl ředitelem Brerijské akademie v Miláně. Svá díla často nepodepisoval, ani nedatoval. Prodával i díla, která sám nenamaloval. Celá jeho tvorba dosud není známa. Často maloval stejné obrazy nebo obrazy s minimálními změnami. Jeho pozdější práce jsou inspirovány klasicismem. V obrazech zkoumal biblická a fiktivní témata, projevoval velký zájem o italskou historii a zobrazoval klíčové politické a sociální postavy v historickém prostředí.
Obraz ikonický Polibek (Steamy Kiss) představuje zrod Itálie. Dnes je součástí milánské galerie Brera. K oleji na plátně z palety Hayeze se pravděpodobně nedostanete, ale k replice, kterou si vymalujete podle čísel, ano.
Olga Boznańska
Polská malířka, která nikdy nepatřila k žádné skupině, směru ani proudu. V umění prezentovala vlastní pohled. Dnes patří k největším malířkám v dějinách umění. Na Akademii výtvarných umění v Krakově studovat nemohla. Byla žena. Studovala soukromě a ve studiu pokračovala mimo Krakov. Velmi kritická byla k sobě, ik ostatním malířům. Své učitele v kritice neobcházela. Za portrét malíře Paula Nauena získala zlatou medaili, v Londýně vyznamenání za Portrét miss Mary Breme. Dostala nabídku učit na Akademii výtvarných umění. Na tu, kde jako žena studovat nemohla. Rozhodla se zůstat v Mnichově. Jako žena malířka tam měla lepší podmínky.
Nemalovala jen na plátno. Často používala lepenku. Líbily se jí matné barvy. Nejraději používala šedou. Stále jí dokázala dát jiný odstín. Zájem o její portréty rostl. Stala se prezidentkou Sdružení polských umělců "Sztuka". V umění se postupně uzavírala do sebe a zakázek ubývalo. Několik jejích obrazů koupilo polské Ministerstvo zahraničních věcí a varšavské Národní muzeum. Jejím posledním velkým úspěchem byla účast na benátském Bienále v roce 1938. Prodala tam pět obrazů. Dívka s chryzantémy patří mezi její nejreprezentativnější dílo. Dívka v krásných modrých šatech může viset i na zdi ve vašem pokoji. Vymalujte si ho. Čísla vám prozradí, jak na to.
Albert Marquet
Malovala zejména Paříž a jeho okolí. Mosty na Seině, noční ulice, Paříž pod sněhem nebo ve slunečních paprscích slunce. V sériích obrazů zachycoval změny světla, které ovlivňuje roční období a denní cyklus. Jednou z nejznámějších je série na téma Quai des Grands-Augustins, výhled který měl z okna svého ateliéru. Patřil do generace postmodernismu a podílel se na výstavě "Fauves", která se odlišovala svérázným pojetím tvarů a barev. Od fauvismu později upustil a jeho oblíbeným motivem se stala voda. Seina, nábřeží, přístavy. Dnes se jeho díla nacházejí ve sbírkách různých institucí. Art Institute of Chicago v Chicagu, muzeu Ermitáž v Petrohradu a Muzeu moderního umění v New Yorku. Reprodukce obrazu Nude on a Blue Background může zdobit také stěny vaší ložnice.
Auguste Toulmouche
Studoval kresbu, sochařství a malbu. První obrazy vystavoval už jako 19letý. Specializoval se na portréty. Často maloval pařížské ženy, které patřily k vyšší buržoasii. Jeho díla si oblíbili ve Francii a Americe. Jeden z jeho obrazů, konkrétně La fille (Dívka) koupil i Napoleon III. Měl mnoho přívrženců, ale i odpůrců. Mnoho jeho děl se stále nachází v soukromých sbírkách, ale něco najdete také v Louvru, Muzeu výtvarného umění v Bostonu, Uměleckém institutu Sterling a Francine Clark a Museé des Beaux-Arts v Nantes. Reprodukci The Kiss můžete mít také u vás doma. Stačí, že si ji podle čísel vymalujete.