Spojení tradičního japonského wabi-sabi a chladného skandinávského stylu. Dvě na míle vzdálené kultury, dva různé designy, které spojuje klidný a vyrovnaný přístup k životu. Jejich kombinací vzniká styl japandi. Chladný skandinávský styl s nádechem východní civilizace. Pojďte se s námi podívat na toto netradiční spojení.
Zdroj: porcelanosa.com
Prvky, které ve stylu japandi nesmí chybět
Příjemný, jednoduchý a minimalistický styl, ve kterém převládá vzdušnost a klid. Nic v tomto stylu není navíc. Funkčnost je na prvním místě. Vše, čím si domácnost zařídíte opravdu využijete. Japonská uspořádanost je i o tom. Doplňky si zakládají na přírodní nedokonalosti. Často jsou dělány ručně. Originální. Vyprávějí svůj vlastní příběh. Tradiční japonská keramika je to pravé. Jednoduchá. Funkční. Ne kýčovitá.
Interiér vám pomůže zútulnit kombinace přírodních materiálů. Přikrývky a polštáře mají být jemné a teplé, i když si na tom Japonci nezakládají. Japandi moderní bydlení vám pomůže docílit i kov, kůže a beton. Působí to tvrdší, ale při kombinací jemných textilii s různou strukturou si to můžete dovolit.
Zdroj: thegoodsheet.com.au
Nábytek je zaoblený a má jemné linie. Skříně zde nejsou vysoké a mohou mít asymetrické tvary. Výrazné ornamenty nechte v Japonsku. Japandi je nepotřebuje. Skandinávský nábytek preferuje bílou a světlé odstíny. Japonci zvládnou nábytek i v tmavších, elegantně působících barvách. Jejich kombinace dokáže vytvořit netradiční, ale přesto harmonickou atmosféru. Dřevěná nemusí být jen podlaha. Dřevěný obklad na stěnách je velmi osvěžující a dřevo obecně každý prostor dokonale zútulní. Japonci ho vnímají jako propojení člověka se zemí. I proto ho dávají všude. Vytvořte si prostředí, které uklidňuje a je příjemné na pohled. Když vás něco vyrušuje, odstraňte to. Dřevěný obklad můžete nahradit také tapetou s imitací dřeva.
Zdroj: thedesignedit.com.au
Náš tip: Designérské kousky mají v tomto stylu své místo, ale stačí jeden. Tento kousek má být pěkný. Nic víc. Na stěnu zavěste abstraktní obraz nebo černobílou fotografii v jednoduchém rámu.
Nejen neutrální a zemité
Zaměřte se na neutrální světlé barvy. V Japonsku mezi favority patří šedá, světlá růžová a pastelová zelená. Zemité barvy se jim také líbí, ale nedrží se jich striktně. Indigovou a smaragdovou je dokážou zajímavě zvýraznit. Skandinávský styl bydlení se raději drží nenápadnosti a mírné strohosti, ale japandi umožňuje i tyto odvážnější kombinace.
Japandi v životě i v bydlení
Japandi styl není jen o bydlení. Učí člověka soustředit se na sebe. Na svou podstatu a na to, co opravdu potřebuje. Netřeba se zatěžovat zbytečnostmi. Ani v hlavě ani v bydlení. Stačí hodně světla a hodně prostoru. Skandinávci mají světla málo. Proto ho chtějí mít všude. A hodně. Přirozenému světlu se nejvíce přiblížíte kombinací různých tipů a teploty osvětlení. Výhodou je, že je můžete zapálit všechny najednou nebo po částech. Podle toho, kolik světla potřebujete. Drobné světýlka a svíčky bydlení zútulní a dodají mu jemnou dávku romantiky.
Zdroj: Powda Constructions
Náš tip: Pěkné bydlení dotvoříte stálezeleným květem. Jedním velkým. Ne celou zelenou zahrádkou. Květináč vybírejte pozorně. Je doplňkem, který dokáže změnit celkový ráz pokoje. Nezapomeňte na to. Bambus je v Japonsku také oblíbeným doplňkem. Jednoduchý, elegantní. Hodně vaší pozornosti nepotřebuje.