Venkovský styl bydlení se v rámci interiérového designu už léta drží na předních místech. Inspiraci hledá na venkově. To nám je z jeho názvu všem jasné. Každá země ho přizpůsobuje svým tradicím, ale v základních prvcích jsou všechny stejné. Liší se v detailech. Na nich ve venkovském stylu záleží nejvíce. Americký, anglický, skandinávský, francouzsky, italsky, španělsky, či slovenský. Prozradíme vám, co má venkovský styl jednotlivých zemí společné a čím se liší. Vyberte si ten, který vás okouzlí nejvíce.
Stejný a přece jiný. Venkovský styl!
Nejčastěji se realizuje v kuchyni a jídelně, ale můžete ho uplatnit i v jiných částech domu nebo bytu. Je určen rodinně založeným typům, kteří se doma cítí dobře a tráví v něm hodně času. Venkovský styl pomáhá vytvořit harmonii a teplo domova. Jeho hlavním znakem jsou přírodní materiály, světlé barvy, čisté linie a zaoblené tvary. Stěny jsou nejčastěji bílé. Oživit je můžete tapetami s motivy v pastelových barvách. Květiny, vzorované tapety a svislé pásy každý prostor příjemně oživí. Masivní dřevěný nábytek s rýhami a stopami po červotočech. Nemusí být starý. Pouze tak vypadá. Reprezentuje přirozenost a právě tyto drobné nedokonalosti jsou znakem toho, že v domácnosti se skutečně žije. Spotřebiče, na které jsme dnes zvyklí se na venkově nevyskytovaly. Výrobci vědí, že o venkovský styl je velký zájem a elektrospotřebiče vyrábějí i v tomto designu. Zaměřte se na ně. Klasické elektrospotřebiče mohou ve venkovském stylu působit jako pěst na oko.
Prostor je vzdušný a prostorný. Nechte vyniknout původní strukturu dřeva, na závěsy a polštáře použijte lněné látky s jemným potiskem. Převládají pastelové odstíny, zejména hnědá, béžová a máslová. Doplňky mohou být i ve výraznějších barvách. Každá země vychází ze svých tradic a jejich součástí jsou různé motivy a barvy. Pojďme se na ně podívat.
Venkovský styl bydlení inspirovaný Amerikou
Americký styl se vrací ke starým farmářským usadlostem. Je jednoduchý a s doplňky to velmi nepřehání. Vše, co do takto zařízeného bydlení umístěte musíte reálné používat. Ve farmářských domech na zbytečnosti nebylo místo a to platí dodnes. Je tu spousta dřeva. Dřevěné trámy a sloupy, hodně světla, krb obložený kamenem, houpací křeslo, patchworkový přehoz na postel, tkané čalouny a stěny bílé stěny ozdobené vypracovanou kůží zvířat a obrazy přírody. Není určen romantickým duším. Občas působí trochu drsně.
Elegantní anglický venkov jako ze starého filmu
Anglický venkov v sobě nese ležérní eleganci a noblesu, ale budete se v něm cítit pohodlně a útulně. Nábytek a podlahy jsou dřevěné, sedačky oblých tvarů působí pohodlně už na pohled a mezi doplňky se na předním místě drží anglický porcelán. Bílá je základ, ale ani šedá, béžovou, růžovou a světle modrou nic nezkazíte. Na stěny dejte tapety s květinovým motivem nebo růžemi. Mohou být i výraznější. Správnou atmosféru vám pomohou dotvořit bytové doplňky. Závěsy na oknech, svíčky, obrazy na stěnu v rámech a stojací lampa a na stole dekorační džbán a váza s čerstvými květinami.
Minimalismus cítit i na venkově
V skandinávském venkovském stylu se uplatnil minimalismus a jednoduchost. Skandinávci mají rádi denní světlo a snaží se ho maximálně využít. Asi proto, že ho mají tak málo. V interiéru převládají světlé barvy. Krémová, světle růžová a šedá, jemná zelená a žlutá. Sytější barvou můžete uplatnit na pruhovaných tapetách či závěsech. Nábytek je jednoduchý, se zaoblenými tvary. Vhodné jsou doplňky z kovu, na židlích a sedačce polštáře, aby zvýraznily pohodlnost. Na stěnu můžete použít tapety s imitací dřeva v světlých barvách a samozřejmě květiny. Když se vám podaří. V skandinávském venkovském stylu je doplňků nejméně, ale to neznamená, že je chladný nebo nudný.
Nejznámější venkovský styl z jihu Francie
Nejznámější z venkovských stylů, které známe, pochází z jižní Francie Provence. Cítit v něm slunce, mořský vzduch, romantiku. A levanduli, samozřejmě. Bez ní by to v Provence nešlo. Její vůně je všude. Cítit z něj noblesu a něhu. Na stěnu dejte tapetu s imitací cihly nebo dřeva. Nezapomeňte na pohodlnou sedací soupravu s květinovým vzorem nebo soupravu ve výraznější tyrkysové barvě plnou polštářů. Komoda s patinou, svícen, svíčky, džbán s levandulovou kyticí, závěsy s krajkou a množství doplňků. Hlavně romanticky.
Venkovský styl s dávkou historie
Italský venkovský styl je jednoduchý a elegantní a nechybí mu špetka historie. Nábytek má čisté linie a působí lehce a vznešeně. Vše, co se v prostorách nachází plní svou funkci. Nic tu není jen tak. Používají se světlé krémové barvy, obklady z kamene nebo jeho imitace, dřevěné trámy, pohodlí a samozřejmě hodně světla.
Španělsko ve znamení hnědé
Také ve Španělsku vede dřevo a přírodní materiály. Převládá hnědá, kterou doplňují bílé doplňky. Mohutný dřevěný nábytek s ozdobným vyřezáváním a kováním, zrcadlo a obrazy na stěnu v rustikální zdobeném rámu, pohodlné polštářky v hnědé, béžové a zlatavé barvě a všechny doplňky plní nějakou funkci. Není tu tolik barev jako v provensálském stylu, ale útulnost, harmonie a noblesa mu vůbec nechybí.
To nejlepší, co doma máme
Nad slovenským venkovským stylem nepřemýšlíme tak často, což je škoda. Rozhodně nám má co nabídnout. Není to pokoj ve skanzenu, ani typický slovenský pokoj, se kterým se setkáváme na chatách, či dokonce v některých domácnostech. Spojujeme moderní s historickými, či tradičními prvky. Dřevo a přírodní materiály vyhrávají. Kachlová kamna již není v každé domácnosti, ale když se vám podaří ji zachovat, máte vyhráno. Masivní stůl, modrotisk, bytové doplňky s cibulovým vzorem, tkané koberce, dřevěné trámy, na kterých je zavěšen česnek, cibule a všechny doplňky do kuchyně. Bylinky v hliněném květináči. Možností, které slovenské tradice nabízejí je mnoho. Třeba je jen správně využít.
Při každém stylu platí, že všeho moc škodí. Ve venkovském stylu to platí dvojnásob. Hranice mezi vyvážeností a kýčem je tenká. Vyberte si to, co se vám ze stylu, který si vyberete líbí nejvíce a vycházejte pouze z toho. Vše mít doma nemusíte.