Okouzli své blízké exkluzivním obrazem 🎁 Originální dárek, který potěší každého 🎄
Jak odstranit tapetu ze zdi?

Jak odstranit tapetu ze zdi?

Nikola Mihalisková Ve čtvrtek 02. 04. 2020 Tapety a materiály

Určitě nastane čas, kdy budete chtít vaši starou tapetu vyměnit za novou. Nebo se vám jen stará tapeta jednoduše přestane líbit. Proto je před pořízením tapet efektivnější dozvědět se něco o jejich odstraňování. Odborníci se také shodují, že při renovacích nebo malování je odstranění tapet nezbytné. My vám dnes prozradíme jak odstranit tapety bez poškození stěn. Nemusíte volat specialisty, zvládnete to i vy!

 

Fototapeta rodostrom

 

Příprava místnosti

Před odstraňováním tapet je prvním krokem příprava místnosti. Odložte předměty ze stěny, přemístěte nábytek do středu pokoje, případně ven z pokoje. Podlahu přikryjte, abyste ji ochránili před navlhnutím. Následně vypněte elektřinu a zajistěte všechny zástrčky nebo vypínače malířskou páskou. Tyto dva kroky vykonejte vždy, nezávisle na druhu tapet.

 

Určení typu stěny a tapety

Po přípravě místnosti se pojďme pustit do zkoumání stěny a tapety! V případě sádrokartonové stěny dávejte pozor, abyste ji příliš nezmočili, protože se může snadno poškodit. Když už víte s jakou stěnou pracujete, použijte stírací nůž na roh tapety a pokuste se ji odlupovat. Pokud to jde jednoduše, máte štěstí! Pokud se tapeta odlupuje, ale zanechává papírový podklad, jedná se o odlepitelnou tapetu. Pokud se papír tapety nehýbe, máte tradiční tapetu, kterou bohužel budete muset odstranit vodou a chemickým odstraňovačem. Nezoufejte však ani při jednom případě, přinášíme vám tipy jak odstranit jednotlivé druhy tapet.

 

Jak odstranit odizolovatelnou tapetu?

Odizolovatelné tapety jsou především vliesové tapety, o kterých jsme psali v tomto článku. Nejenže je jejich aplikace jednoduchá, snadné je i samotné odstraňování. Díky těmto vlastnostem se náš e-shop zaměřuje právě na vliesové tapety. Co budete potřebovat k jejich odstranění? Stírací nůž, mýdlo, vodu a hadřík. Přinášíme vám jednoduchý postup:

  1. Použijte stírací nůž na uvolnění rohu tapety a zatáhněte. Pomozte si rukama, táhněte pomalu a co nejblíže u zdi, abyste neroztrhli tapetu. V případě, že se papír roztrhne, uvolněte jiný roh a začněte od začátku.
  2. Po odstranění staré tapety vyčistěte stěnu mýdlem a vodou. Tímto způsobem odstraníte všechny zbytky. Nechte stěnu uschnout.

 

Tapeta vnútorné napätie

 

Jak odstranit tradiční tapetu?

Tradiční tapety jsou nejčastěji papírové tapety nebo silně držící tapety. Problém je, že se i po několikanásobném navlhčení neoddělují. Na jejich odstranění budete potřebovat: vodu, odstraňovač tapet, láhev s rozprašovačem nebo malířský váleček, nožík, mýdlo, hadřík a rukavice. Když máte pomůcky připraveny pusťte se do odstraňování!

  1. Namíchejte roztok! Připravte roztok pomocí horké vody a přípravku na odstranění tapet. Poměr namíchejte podle pokynů od výrobce. Následně nalijte roztok do láhve s rozprašovačem.
  2. Nastříkejte roztok na malou část stěny. V tomto případě můžete použít malířský váleček jehož prostřednictvím nanesete roztok. Roztok nechte odstát, aby se dobře absorboval.
  3. Použijte stírací nůž na odchlípení tapety. Postupujte od spodu až nahoru. V případě, že se tapeta nedá odstranit zkuste začít v jiné části. Dávejte pozor, abyste při odlupování nezasáhly stěnu nebo sádrokarton.
  4. Nakonec stěnu vyčistěte vodou a mýdlem a nechte vyschnout.


Máme pro vás ještě jeden tip! Může se vám stát, že se roztok dobře neabsorbuje, tehdy bude obtížné tapetu odstranit. Parní odstraňovač tapet je pomocník s nímž bude manipulace nejčistší i nejpohodlnější. I to je způsob, kterým si můžete práci usnadnit.

Jak odstranit odlepitelnou tapetu?

Odlepitelné tapety, které zanechávají nosný papír jsou většinou vinylové tapety, skládající se ze dvou částí. Vždy je lepší, když se tapeta odstraní v celku! Budete potřebovat stejné pomůcky, jako u tradičních tapetách. Postup je také stejný jako u papírových tapet s tím rozdílem, že je nutné prvotně odstranit horní vrstvu tapety. Začněte odlupováním horní vrstvy pomocí stíracího nože, uvolněte roh a vytáhněte papír z podložky. Následně postupujte technikou odstraňování tradičních tapet a odstraňte tak zbylou vrstvu tapety.

 

Tapeta krásna orchidea vo vode

 

To je od nás vše! Věříme, že využijete naše tipy a nebudete se bát vyměnit staré tapety za nové. Odstraňování tapet není žádná věda, stačí mít odvahu a odhodlání. V případě, že si stále nevíte rady, pozrite si video, které vám zaručeně pomůže. Vždyť přece nikdy není na škodu načerpat pár zkušeností a vytvořit tak stylový interiér!

 

 

 

 Doprava zdarma

nad 2000 Kč

Rychlé dodání

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapet a dekoraci

Vyrobeno v EU

prémiová kvalita tisku