Slevy až do -40% *platí do 25.9. • ⭐ (4,9/5) 1500+ Recenzí
Jak se připravit na rekonstrukci bytu

Jak se připravit na rekonstrukci bytu

Andrea Longauerova V úterý 06. 07. 2021 Tipy a inspirace

Rekonstrukce bytu není jednoduchá záležitost. Většinou se lidé, kteří si chtějí bydlení modernizovat pustí do kompletní rekonstrukce jednou, možná dvakrát v životě. Někomu se kompletní rekonstrukce bytu nepodaří vůbec. Je to investice, na kterou je třeba se pořádně připravit. Časově i finančně. Podařilo se? Tak pojďme na to!

 

 

 

Bez povolení se do rekonstrukce nepouštějte


Dnes se rozhodnete, zítra rekonstruujete. Takto to bohužel nefunguje, i když je byt ve vašem osobním vlastnictví. Každou změnu, kterou se rozhodnete v bytě udělat, musíte nahlásit místnímu stavebnímu úřadu. Menší zásahy stačí ohlásit, pro větší zásahy je třeba povolení na rekonstrukci bytu.

O tom, že rekonstruujete informujte i své sousedy. Oznámení o rekonstrukci bytu nalepte na vchodové dveře a vyvěste na nástěnku k oznámením. Větší hluk a prašnost ovlivní životy i těch lidí, kteří s rekonstrukcí vašeho bytu nemají nic společného. Nedejte jim možnost vykřičet vám, že jste o rekonstrukci nikoho neinformovali a ušetřete si nepříjemnosti s tím spojené. Sousedé jsou ve většině případů shovívaví. Protože ani oni nevědí, kdy budou potřebovat rekonstruovat právě jejich byt.

 

 

Rekonstrukci bytu si dobře naplánujte

Nastal čas změnit a vylepšit původní dispozici bytu a konečně ho zařídit podle svých představ. Před tím, než se do rozsáhlé rekonstrukce bytu pustíte, pořádně si ujasněte, co všechno chcete v bytě vyměnit. Elektrické a vodovodní rozvody také nevydrží věčně a už dávno nemusí vyhovovat současným bezpečnostním předpisům. To, že je nevidíme neznamená, že naši pozornost nepotřebují. Když vyměníte podlahu a na stěnách bude krásná nová omítka, popřípadě tapeta o které jste vždy snili, na výměnu rozvodů bude už pozdě! Vyměňte je jako první. Totéž platí o přestavbě jádra a výměně kuchyňské linky. Může se stát, že vodu a elektriku budete potřebovat úplně jinde. Proto je nezbytné plánovat do nejmenšího detailu. Tímto způsobem se vyhnete nepříjemným situacím.

 

 

Čím méně věcí v bytě zůstane, tím lépe

Nejlepší bude, když se vám byt před rekonstrukcí podaří vyklidit tak, že v něm zůstanou jen holé stěny. Ne vždy je to možné. Rekonstrukce se často realizují za plného chodu domácnosti a o úplném vyklizení mohou obyvatelé bytu jen snít. V bytě nechte jen věci, které budete nutně potřebovat. S ostatními se na čas rozlučte.

 

 

Využijte pomoc odborníků


Před zásahem do bytu si zavolejte statika. Pomůže vám určit, které stěny jsou nosné. Zásah do těchto stěn se nedoporučuje, ale s povolením statika si to můžete dovolit. Přesně určí, jaký zásah je možný a co všechno při něm třeba dodržet. Ostatní stěny můžete zbourat, posunout příčku a díky tomu byt dispozičně přizpůsobit svým potřebám. Statik vám připraví posudek, na jehož základě lze stavební projekt realizovat.

Když byt chcete změnit, ale nemáte ani představu, jak na to, zavolejte si na pomoc interiérového architekta. Jeden pohled na statický posudek a celkové rozložení bytu mu prozradí, co se s bytem dá udělat. Nechte si vypracovat alespoň 2 - 3 vizualizace a vyberte si tu, která se vám líbí nejvíce.

 

 

 

Dobře si promyslete, komu rekonstrukci svěříte

Kompletní rekonstrukci bytu pravděpodobně nebudete realizovat svépomocí. Nikdo není odborník na všechno. Vyberte si firmu, která vám s tím pomůže a ušetří spoustu nervů, času a peněz. Nevolejte hned první, na kterou natrefíte. Zeptejte se známých, zda neznají šikovné mistry a nezapomeňte se informovat o zkušenostech a výsledcích jejich práce. Osobní doporučení jsou nejlepší! V lepším případě se k známým pozvete na kávu a práci řemeslníků si tak ověříte na vlastní oči. Pozitivní reference jsou při výběru živnostníků nebo firem velmi důležité.

 

 

Stavební firma versus živnostníci


Při rekonstrukci bytu můžete využít služeb specializovaných stavebních firem nebo si na jednotlivé práce najměte živnostníky. Práce živnostníků může být levnější, ale vy s tím budete mít mnohem více práce. Budete muset zajistit odborníky na jednotlivé práce, stavební materiál, vytvořit harmonogram prací tak, aby na sebe pěkně navazovaly a následně kontrolovat kvalitu provedených prací. Najdete si na to dost času a obrníte se dostatečným množstvím trpělivosti?

Počítejte s tím, že živnostník z nějakého neznámého důvodu vypadne. Celý harmonogram vám to naruší. Ostatní řemeslníci budou mít sjednanou práci jinde. Celou rekonstrukci vám to neplánovaně prodlouží. Při rekonstrukci jste možná ušetřili. Výsledná cena je nižší i proto, že jste obešli systém a peníze vyplatily na ruku. V daném okamžiku vás to potěšilo, ale v případě reklamace se nemáte na koho obrátit. Potvrzení o provedených pracích nemáte žádné a co je nejhorší, řemeslník samostatnou živnostenskou činnost již tak neprovozuje.

Stavební firmě, která byt prodělá od podlahy zaplatíte více, ale chod celé rekonstrukce a zabezpečení pracovníků jde zcela mimo vás. Komunikujete jen s člověkem, který celou rekonstrukci zastřešuje. O době rekonstrukce jste informováni předem a je menší pravděpodobnost, že se nějak výrazně prodlouží. S firmou podepíšete smlouvu o dílo a více věcí kolem rekonstrukčních prací vás nemusí zajímat. Firma musí rekonstrukci bytu provést do dohodnutého termínu a následně předat byt. Za zpoždění snáší následky v podobě předem dohodnuté pokuty. Pokud je to obsaženo ve smlouvě. V případě reklamace se máte na koho obrátit.

 

 

 

Cenová nabídka rozhodne


Než si stavební firmu vyberete, nechte si vypracovat více cenových nabídek a pořádně si je porovnejte. Důležité je, aby kalkulace obsahovala vše, s čím se při rekonstrukci bytu potkáte. Při konzultaci s firmou se nebojte zmínit, že v jiné firmě je v kalkulaci zařazeno více položek a je mezi nimi zahrnut i odvoz stavebního materiálu. Reakce na vaše námitky vám o firmě hodně napoví.

Kalkulace by měla být co nejpodrobnější. Celou kalkulaci si s mistrem přejděte bod po bodu a nechte si dané položky vysvětlit. Možná přijdete na to, že bod zahrnut v kalkulaci při rekonstrukci vašeho bytu nepotřebujete. Investujete své peníze a chcete vědět do čeho. Kalkulace je součástí smlouvy o dílo. Je v ní uvedena cena za materiál a cena za vykonanou práci. V případě potřeby se o ni víte opřít. Cenu za materiál by vám měla firma následně podložit jednotlivými bločky. Zálohu za provedené práce firmě zaplatíte dopředu nebo postupně, po skončení jednotlivých prací. Zbytek doplatíte po dokončení všech prací a odevzdání zrekonstruovaného bytu.

Rekonstrukci máte úspěšně za sebou, nyní vás čeká příjemnější část. Zařízení bytu. Když jste šli do rekonstrukce bytu s přesnou představou, zařizování bude už jen třešničkou na dortu. Vytvořte si prostor, ve kterém se budete cítit dobře a do kterého se budete rádi vracet. Pokud se chystáte rekonstruovat pouze koupelnu přečtěte si náš článek: Jak postupovat při rekonstrukci koupelny.Doprava zdarma

nad 2000 Kč

Rychlé dodání

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapet a dekoraci

Vyrobeno v EU

prémiová kvalita tisku