Okouzli své blízké exkluzivním obrazem 🎁 Originální dárek, který potěší každého 🎄
Jak na rekonstrukci koupelny

Jak na rekonstrukci koupelny

Andrea Longauerova Ve středu 04. 08. 2021 Tipy a inspirace

Rekonstrukce koupelny, většinou nejmenší místnosti v domě nebo bytě, patří mezi ty nejnáročnější. Stojí spoustu času, peněz a nervů. Třeba se na ni pořádně připravit. Poradíme vám, jak rekonstrukci koupelny zvládnout co nejlépe.

 

 

Investice, která vydrží roky

Koupelnu nerekonštruujete často. Poprvé při stěhování se do nového bytu, který si chcete zařídit podle svých představ a podruhé, když máte pocit, že koupelna už nesplňuje stanovené standardy a chcete ji modernizovat. S předělanou koupelnou získá byt na atraktivitě a jeho hodnota se zvýší.

 

Částečná nebo úplná. Jaký je v tom rozdíl?

Než se do rekonstrukce koupelny pustíte, dobře zvažte, co všechno chcete vyměnit a kolik peněz máte k dispozici. O výsledné ceně rozhoduje rozsah rekonstrukce a cena stavebních prací. Kvalita použitých materiálů a celkové vybavení má také vliv na výslednou částku. Úplná rekonstrukce bude trvat déle, ale po jejím ukončení víte, že v následujících letech vás žádná velká investice do koupelny už nečeká. Při částečné rekonstrukci upravíte koupelnu tak, jak potřebujete a pravděpodobně to půjde i bez bourání, ale nikdy nevíte, co se ve stěnách koupelny skrývá. Vodovodní potrubí a elektrické rozvody také mají omezenou životnost. Myslete na to!

 

 

 

Když rekonstrukce, tak pořádná!

Vybourání původního jádra je náročné a doprovází ho množství prachu a pořádný buchot, ale otevře vám prostor a odhalí nové možnosti uspořádání koupelny. Kromě toho, pomůže odkrýt skryté nedostatky v podobě plísně, poškozených elektrických rozvodů, či zatékání. Rekonstrukce není jen o obkladačkách a výměně vany za sprchový kout. Při celkové rekonstrukci bytového jádra vyměňte staré rozvody a staré zásuvky, vypínače a ventilaci za nové, výkonnější, bezpečnější a modernější.

 

 

Jsou vaše představy reálné?

O svých koupelnových představách se podělte se zaměstnanci koupelnového studia, ve kterém jste objednávali obkladačky nebo sanitu. Vytvořte si nákres s rozměry koupelny a sanitu a koupelnový nábytek rozmístěte tak, jak si představujete. Uveďte také jejich rozměry. Zjistíte, zda vám do koupelny vejde vše tak, jak chcete. V koupelnovém studiu vám na základě nákresu vypracují 3D vizualizaci. Získáte konkrétnější představu o tom, jak to ve vaší nové koupelně bude vypadat a zjistíte, zda nebude lepší něco vyměnit. Vypočítají vám i spotřebu obkládaček a podlahy.

 

 

 

Náš tip: Spojením koupelny s toaletou zvětšíte prostor, ale ztratíte soukromí. Zejména, když vás je v domácnosti více. Na dlouhé vylehávání ve vaně zapomeňte. Ostatní členové rodiny budou potřebovat navštívit WC právě tehdy, když si horkou koupel začnete vychutnávat.

 

Moderní vychytávka nemusí být nejlepším řešením

Obklad do koupelny moderním trendům velmi nepodléhá, i když každý rok se nějaká novinka objeví. Koupelnu každý rok rekonstruovat nebudete. Vyberte si obkládačky, které vám ani o pár let nebudou překážet. Neutrálními vzory a barvami nikdy nic nezkazíte. Obklady, dlažbu, sanitu a nábytek do koupelny objednejte v dostatečném předstihu. Na jejich dodání třeba nějaký čas počkat. Standardní čekací doba se pohybuje od 6 do 8 týdnů. Rozměry sanity a nábytku přizpůsobte velikosti koupelny tak, aby do ní vešlo vše, co potřebujete a aby si jednotlivé věci nebránily v manipulaci.

 

 

Sprchový kout nebo vana?

Po náročném dni koupání či sprchování představuje relax a chvilku, kterou máte jen pro sebe. Můžete si vybrat klasickou sprchovou hlavici, se kterou se rychle osprchujete nebo ji můžete pověsit na tyč a nechat na sebe vodu volně padat. V případě, že vám to prostor a finance dovolí, investujte do vany nebo sprchového panelu s masážními tryskami. Výběr zařízení ovlivní celkový vzhled a uložení koupelny.

 

 

 

Moderní koupelny nejsou jen estetické. Mají být zejména funkční. Stejnou koupelnu budete mít pravděpodobně i o 10 let. Myslete na to a připravte si koupelnu tak, abyste ji k přibývajícímu věku bez problémů přizpůsobily. Madlo ke vaně nemusíte namontovat už dnes. Stačí vědět, že časem můžete počítat i s touto možností.

 

Náš tip: sprchový závěs, sklo, případně stěna je dobrým doplňkem k vaně i sprchovému koutu. Zastaví nezbedné kapky vody, které se chtějí dostat mimo sprchovací prostor. Pokud zvolíte závěs můžete ho kdykoliv vyměnit za nový a zkombinovat například s kobercem, takovým způsobem dopřejete koupelně stále nový vzhled.

 

Kdo by měl o rekonstrukci koupelny vědět


Když jste se rozhodli pro změnu dispozice a velikosti koupelny a budete zasahovat do nosných stěn, zavolejte statika a vybavte si statický posudek. Abyste měli jistotu, že vaše předělávka ničemu a nikomu neublíží. Při zásazích do nosných stěn musíte podat i ohlášení o zahájení rekonstrukce na místní stavební úřad a vyžádat si stavební povolení. Při menších úpravách stačí rekonstrukci jen nahlásit.

Sousedé by měly být o předělávce také informováni předem. Ne proto, aby vám záviděli. Měli by vědět, že v bytovce bude více prachu a hluku a budou se v ní pohybovat cizí lidé. Umístěte oznam na vchodové dveře a nástěnku s aktualitami. Nepříjemnosti se sousedy kvůli rekonstrukci koupelny nepotřebujete. Počítejte s tím, že před sebou máte několik dní bez funkčního umyvadla, sprchy a toalety. Dobré sousedské vztahy jsou v tomto případě k nezaplacení.

 

 

 

Firmu si před podepsáním smlouvy pořádně ověřte


Dobře zvažte, komu rekonstrukci bytového jádra svěříte do rukou. Parta živnostníků vás může vyjít levněji, ale mistry musíte vědět zorganizovat tak, aby jednotlivé práce na sebe pěkně navazovaly, zajistit jim potřebný materiál a být k dispozici stále, když něco potřebují. Mnoho starostí zůstane na vašich bedrech a je to na úkor vašeho soukromého a často i pracovní doby. Opravdu se vám to vyplatí?

V případě stavební firmy, která rekonstrukce realizuje, se s hlavním mistrem setkáte při první konzultaci a celou předělávku necháte v jeho rukou. Zavolá vám pouze v případě, že něco nutně potřebuje. Než si firmu vyberete, seznamte se s jejich prací a prohlédněte si reference a realizace. Nejlepší je, když vám firmu doporučí někdo známý a umožní vám prohlédnout si předělávku koupelny na vlastní oči. Na realizaci si dají záležet a v případě reklamace se vždy máte na koho obrátit.

Nezapomeňte s firmou podepsat smlouvu o dílo s přesnou kalkulací a datem, ve kterém vám mají novou koupelnu odevzdat. Firma se bude držet stanoveného plánu předělávky a kalkulace, ale nikdy nevíte, co bourání odhalí a zda nebudete neplánované věci řešit za pochodu. Rekonstrukce se v takovém případě může prodloužit a prodražit.

 

Vykliďte vše, co se dá

Než se mistři pustí do práce, koupelnu vykliďte tak, aby v ní zůstaly jen 4 holé stěny. Odstranit starou sanitu a obkládačky můžete svépomocí, ale udělá to za vás i firma, jejíž jste rekonstrukci svěřili. Je jen na vás, jak se rozhodnete. Počítejte s tím, že bourací práce vám celkovou cenu navýší.

 

 

 

Rekonstrukce koupelny ve zkratce

  • tažení nových rozvodů vody, posun stoupaček,
  • změna umístění vany, sprchového koutu, umyvadla, WC,
  • zdění nových příček,
  • vyrovnávání stěn a podlahy,
  • natažení elektrických rozvodů,
  • pokládání obkladů a dlažby,
  • instalace sanity, světel a vypínačů.


Využijte každý centimetr, ale ne za každou cenu


Koupelnu zbytečně nepřeplňujte. Dejte do ní jen to, co skutečně potřebujete. Minimum nábytku na nožkách, který je odolný vůči vodě a správně zvolené zrcadlo do koupelny prostor opticky zvětší a prosvětlí. Když v ní nemáte dostatek denního světla, vsaďte na teplé bílé světlo. K tomu dennímu má nejblíže. Centrální světlo umístěte na strop a jedno světlo dejte k zrcadlu. Abyste se při zkrášlování lépe viděli. Větrání v koupelně nepodceňujte.

 

 

Dobrá rada na závěr

Nábytek v ostatních pokojích pořádně pozakrývejte a koberce sundejte. Drobný prach se dostane všude. Vy ho budete klidit. Omezte ho na minimum. Podlahy, po kterých budou mistři chodit zabezpečte kartony nebo starým kobercem. Cíleně vám je nikdo poškozovat nebude, ale i tomu nejlepšímu mistrovi se může stát, že mu z rukou něco vypadne. Zatímco budou probíhat rekonstrukční práce, přestěhujte se k rodičům. Týden - dva to při nich vydržíte.Doprava zdarma

nad 2000 Kč

Rychlé dodání

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapet a dekoraci

Vyrobeno v EU

prémiová kvalita tisku