Přemýšlíte nad změnou v koupelně? Chcete vyměnit vanu za sprchový kout nebo naopak? Porovnali jsme oba "koupelnové titány". Předtím než se na 100% rozhodnete, v čem si budete následující roky užívat domácí wellness, připravili jsme si pro vás praktický a užitečný seznam PRO a PROTI, který vám pomůže při rozhodování o upgrade ve vaší koupelně snů.
Sprchový kout nebo vana?
Vana versus sprchový kout, to je při rekonstrukci koupelny velmi časté dilema. V obchodech naleznete v obou případech širokou a velmi atraktivní nabídku. Jak se tedy rozhodnout?
Design a celkové provedení vany:
- klasická obdélníková vana,
- rohová vana,
- volně stojící vana,
- atypický tvar vany,
- hydromasážní vana,
- bezbariérové vany.
Ani nabídka výběru materiálu nezaostává. Preferujete cenově dostupný akrylát nebo špičkovou litinu s nezničitelným smaltovaným povrchem?
Sprchový kout rozdělujeme na:
- sprchový kout s dveřmi a keramickou vaničkou,
- zděný sprchový kout s dveřmi s vaničkou nebo bez vaničky,
- sprchový kout bez dveří ve stylu walk-in,
- hydromasážní boxy s rádiem nebo bez rádia.
Při výběru materiálu můžete sáhnout po luxusním přírodním kameni nebo po tradičním skleněném sprchovém koutě. Lákadlem u sprchového koutu jsou také sprchové hlavice s dešťovou sprchou.
Spotřeba vody
Relax ve vaně je k nezaplacení, je jedno zda ve vaně odpočíváte 10 nebo 30 minut, spotřebujete stejný objem vody. Při koupeli ve vaně je to přibližně 200 litrů vody, během sprchování je to jen 30 až 50 litrů vody. Za normálních okolností, minete mnohem více vody v lázni ve vaně než pod sprchou. Volně stojící vana je sice obrovským lákadlem pro moderní koupelny, ale napustit a naplnit ji vás zabolí při koncoročním zúčtování. Sprchování ve sprchovém koutě je rychlé, efektivní a také osvěžující. Pokud při sprchování použijete sprchovou hlavici s nízkým průtokem vody a zkrátíte pobyt ve sprše, ušetříte více vody a peněz.
Mobilita a bezpečnost během koupání
Při koupání potřebujete bezbariérový vstup? Pokud máte pohybová omezení nebo se vám hůře do vany vstupuje, bezbariérový sprchový kout je pro skupinu lidí s pohybovým omezením nezbytností. Zejména pro starší lidi a lidi na invalidním vozíku. Bezbariérový sprchový kout je levnější než speciální vana s dvířky a lavicí. Pro rodiny s malými dětmi je jednoznačnou volbou vana. Vana je pro koupání malých ratolestí mnohem bezpečnější a praktičtější než sprchový kout.
Sprchování je hygienické, zdravé a osvěžující
Blahodárná koupel ve vaně pomáhá odbourávat stres, avšak během koupele ležíte ve „stojaté“ vodě s vaší odumřelou kůží a jinými nečistotami, které se během koupele uvolňují. Během sprchování naopak stojíte a veškeré nečistoty se hned odplavují pryč, rovnou do odtoku. Sprchování je tedy hygieničtější.
Jaký sprchový kout je pro vás ideální?
Sprchový kout vnese do koupelny nadčasovost a univerzálnost. Upřednostňujete cenovou dostupnost, luxus nebo rafinovanost? Klasický s vaničkou, zděný sprchový kout nebo moderní a velice populární sprchový kout ve stylu walk-in? Který u vás na plné čáře vyhrává? Klasický sprchový kout s keramickou vaničkou je cenově dostupný pro každého, je rychlý pro instalaci a v koupelně šetří prostor. Pro lepší komfort doporučujeme sprchový kout o velikosti vaničky 90x90.
Pro koupelnu snů je zděný sprchový kout to pravé ořechové. Design, styl, obklad do koupelny, podlaha, velikost, materiál, to vše si u zděného sprchového koutu můžete vybrat sami. Zděný sprchový kout vaničku nepotřebuje. Vašim jediným „problémem“ bude sladit obklad do koupelny s dlažbou ve sprchovém koutě. Pokud jste dítětem štěstěny a máte koupelnu bohatou na prostor, doporučujeme zděný sprchový kout se zděným sezením. Pro větší bezpečnost, zvolte protiskluzovou podlahu a nejlépe bezbariérový vstup. Nevýhodou zděného sprchového koutu je vyšší počáteční investice a samozřejmě více času, který budete potřebovat k jeho provedení.
Slyšeli jste o walk-in stylu v koupelně? Walk-in je sprchový kout bez dveří. Je prostorný a zaručí vám jedinečný zážitek ze sprchování. Luxus a elegance v jednom. Walk-in sprchový kout jednoznačně patří do moderní a stylové koupelny. Tvoří ho jedna boční zděná stěna a další boční skleněná zástěna. Opticky zvětší koupelnu a díky průhlednosti tvoří se zbytkem koupelny jeden celek. Obvykle se jedná o bezbariérové sprchové kouty. Mezi nevýhody paradoxně patří chybějící dveře. Vzduch rychleji cirkuluje, teplo se proto mnohem rychleji vytrácí. Mějte na paměti, že i skleněnou zástěnu je třeba pravidelně utírat a čistit kvůli vodnímu kameni.
Přímé porovnání - Vana versus sprchový kout
Vana a její plusy:
-
- Instalace vany je často mnohem levnější a rychlejší než zděný sprchový kout či sprchový kout ve stylu walk-in.
- Chystáte opětovně prodat váš byt? Koupelna s vanou je při opětovném prodeji velkou výhodou, protože především mladí lidé, páry a rodiny s malými dětmi upřednostňují vanu před sprchovým koutem.
- Domácí wellness jen s vanou. Pokud do vany během koupele přidáte všelijaké blahodárné směsi soli, přírodní produkty a jiné šumivé bomby, pomůžete uvolnit mysl a ulevit vaše tělo.
Sprchový kout a jeho výhody:
- Klasický sprchový kout zabere méně místa než rohová, volně stojící i obyčejná vana.
- Sprchový kout s keramickou vaničkou je snadný a rychlý pro instalaci.
- Sprchování je hygieničtější, šetří vaši peněženku i matku Zemi.
Vítěz menších koupelen - sprcha s vanou v jednom
Disponujete bytem nebo domem, kde je místo jen pro jednu koupelnu? I ta jedna koupelna je na metry čtvereční skromnější? Pokud jste odpověděli ano, máme pro vás jednoduché řešení. Skvělým kompromisem pro menší koupelnu, je vana kombinovaná se sprchou. Nemějte předsudky vůči sprchování ve vaně. Stačí na vanu namontovat vanovou skleněnou zástěnu. Skleněná zástěna vám poskytne soukromí a zároveň chrání zbytek koupelny před nechtěnou potopou.