🖼️ Extra 10% sleva na obrazy s kódem: EXT10 *jen do neděle
Nejčastější chyby při zařizování kuchyně

Nejčastější chyby při zařizování kuchyně

Andrea Longauerova V pátek 04. 03. 2022 Tipy a inspirace

Zařízení kuchyně patří v rámci zařizování domu či bytu k těm finančně nejnáročnějším. Snažte se kuchyň zařídit tak, aby vám bez další větší investice, bez problémů, sloužila ještě několik let po rekonstrukci. Prozradíme vám, se kterými chybami se při zařizování kuchyně potýkáme nejčastěji. Snažte se jim vyhnout a vytvořte si kuchyni přesně podle vlastních představ.

 

 

 

Na uspořádání kuchyně záleží

Kuchyňskou linku a kuchyňské spotřebiče neukládejte jen tak. Nakreslete si, co kde umístíte a kolik místa vám to zabere. Papír snese všechno. Překreslování a škrtání je mnohem jednodušší než překládání nábytku se zjištěním, že linka je příliš velká a do kuchyně se nevejde. Dodržte zónování, které se v kuchyni osvědčilo nejvíc. Výběr potřebných surovin, příprava jídla, vaření a mytí by mělo na sebe pěkně navazovat. Během vaření se méně nachodíte, uděláte méně nepořádku a úklid bude také mnohem jednodušší.

 

 

 

Kuchyně je vaším královstvím

Skříňky kuchyňské linky zavěste do takové výšky, abyste dotáhli na vše, co při vaření používáte nejčastěji. Když se rozhodnete pro kuchyňskou linku, která bude sahat až ke stropu, do horních částí uložte kuchyňské potřeby, které nepotřebujete každý den. Do blízkosti kuchyňské linky si uložte schůdky. Usnadní vám přístup k výše uloženým kuchyňským věcem.

 

 

Velká pracovní plocha, ale ne za každou cenu

K přípravě pokrmů potřebujete spoustu místa. Na pracovní ploše budete čistit, krájet, míchat. Měla by být tak velká, abyste na ní dokázali udržet pořádek. Když při vaření ztratíte přehled o tom, co kde máte, budete zbytečně nervózní. Ostrůvek je vynikajícím řešením, ale pouze v tom případě, že pro něj máte v kuchyni dostatek místa. Do kuchyně ve většině případů umísťujeme jídelní stůl a židle. Jídelny jsou většinou jen součástí velkých domů, ne standardních domů a bytů. Při vaření nestojíte jako socha na jednom místě. Potřebujete něco vyjmout z chladničky, z okna odříznout čerstvé bylinky, ze skříňky vyjmout hrnec, ze zásuvky vařečku. V přeplněném prostoru se budete cítit stísněně a z vaření se stane nepříjemné překonávání překážek.

 

 

 

Obklad na zeď není jen na okrasu

Nad pracovní desku dejte pěkný obklad do kuchyně. Určitě jej při vaření oceníte. Nikdy nevíte, jaké vám po vaření a pečení zůstanou zbytky na zdi. Obklad setřete a špína je pryč. Omítka zůstane špinavá a mastná, dokud ji nepřemalujete.

 

Úložného prostoru nikdy není dost

Do kuchyně potřebujete umístit spoustu kuchyňských potřeb, bez kterých se při vaření a pečení neobejdete. Sklenice, hrníčky, talíře, misky a dózy, potřebujete také někam uložit. Základní potraviny musí mít v kuchyni také své místo. Úložného prostoru v kuchyni nikdy není dost. Kuchyně na míru mají v tomto případě obrovskou výhodu. Využijí každý, i méně dostupný prostor. Moderní kuchyně dnes mají kuchyňské linky tažené od podlahy až po strop, využijete tak celý prostor, který kuchyně nabízí.

 

  

 

Jedno světlo nestačí

Počítejte s tím, že jedno centrální osvětlení vám stačit nebude. Při vaření se k němu pravděpodobně otočíte zády a budete si stínit. Nad kuchyňskou linku přidejte LED osvětlení, abyste při vaření lépe viděli. Hlavní světlo v tomto případě často ani nezapnete. Jedno světlo umístěte i nad jídelní stůl. Nemusí být tak silné, jako hlavní osvětlení. Při teplém světle vám bude chutnat lépe. Světlo nemusí svítit v celé kuchyni. Zasviťte jen tu část, ve které se aktuálně pohybujete.

 

Zásuvky, které využijete

Kuchyň je plná elektrických spotřebičů. Bez elektrického proudu fungovat nebudou. Rozmístění spotřebičů a zásuvek si dopředu pořádně promyslete. Zásuvky umístěte tam, kde je opravdu potřebujete. Moderní kuchyně s nataženými kabely z jedné strany na druhou nevypadá dobře. Při správném umístění zásuvek kabely ani zásuvky vidět nebude a v kuchyni nebudou narušovat celkový dojem.

 

 

 

Boj s nežádoucím zápachem a vlhkostí

Při vaření vznikají mastné výpary a směšují se různé vůně, které jsou možná samy o sobě příjemné, ale vašemu nosu být v těchto kombinacích příjemné zrovna nemusí. Vyvětrat kuchyni nestačí. Problém s tím může být zejména v zimě. Při nedostatečném větrání vznikají dobré podmínky pro tvorbu plísní. Tak snadno se jí už nezbavíte. Digestoř nadělá trochu hluku, ale pomáhá odstranit nepříjemné pachy a vlhkost hned při centru dění. Doporučujeme jej zapnout vedle vaření.

 

Kuchyně se sama neuklidí

Při výběru materiálů, které v kuchyni použijete, myslete v první řadě na to, že to budete uklízet vy. Otisky na lince nepotěší nikoho. Skříňky každý den leštit nebudete. Vsaďte na dřevo, umělý kámen a nerezavějící ocel. Kuchyně má sloužit vám, ne vy jí. Podlaha v kuchyni se musí popasovat s velkou zátěží. Nikdy nevíte, co na ní během vaření přistane.

 

 

 

Bytové doplňky patří také do kuchyně

Funkčnost je v kuchyni na prvním místě, v kuchyni však trávíte spoustu času a proto byste se v ní měli cítit příjemně. Doplňků se v kuchyni bát nemusíte. Obrazy do kuchyně jsou zajímavým doplňkem, který kuchyni příjemně oživí a nezabere v ní mnoho místa. Záclony do kuchyně patří do stejné kategorie. Jsou to detaily, které nepůsobí prvoplánově a kuchyně je s nimi mnohem útulnější.

 

 



Doprava zdarma

nad 2000 Kč

Rychlé dodání

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapet a dekoraci

Vyrobeno v EU

prémiová kvalita tisku