Okouzli své blízké exkluzivním obrazem 🎁 Originální dárek, který potěší každého 🎄
Stručný návod, jak vybrat venkovní osvětlení

Stručný návod, jak vybrat venkovní osvětlení

Lucia Plasa V pátek 20. 08. 2021 Tipy a inspirace

Pokud bydlíte v domě nebo vlastníte moderní chatu v příjemném horském prostředí, měli byste si posvítit na výběr správného venkovního osvětlení. Potřebujete nasvítit altán, bazén, příjezdovou cestu, terasu nebo vchod do domu? Pomůžeme vám s tím!

 

dekoračné osvetlenie v záhrade pri stolovaní

 

Důležité faktory, které při výběru venkovního osvětlení rozhodují:

 • IP údaj - při výběru venkovního osvětlení je důležité IP číslo, které by mělo být při vnějším osvětlení minimálně IP44 až IP68, takové osvětlení se nejčastěji používá v bazénech. IP údaj je dvojčíslí, kde první číslo vyjadřuje odolnost vůči prachu a jiným pevným částicím a druhé odolnost vůči vodě (vlhkosti), které je důležité například při výběru svítidla v koupelně nebo v exteriéru.
 • Umístění osvětlení - je důležité znát umístěte osvětlení, protože jsou různé nároky pro svítidlo do bazénu, na vchodové dveře nebo pod altán.
 • Funkci, kterou má plnit - chcete osvítit cestičky v zahradě, dekoračně nasvítit oblíbený květinový záhon nebo naopak potřebujete sílu reflektorů? To vše si musíte při výběru osvětlení exteriéru uvědomit.

 

moderná terasa

 

Funkční stránka na plné čáře vyhrává

Při výběru osvětlení pro vaši zahradu, terasu nebo příjezdovou cestu dbejte především na praktickou a funkční stránku. Venkovní světlo bývá zapnuté i celou noc, proto by v první řadě mělo šetřit spotřebu energie a být úsporné. Nikdo netouží po vysokém účtu za elektřinu.

 

žiarovka

 

Osvětlení by mělo mít dlouhodobou životnost. Nebudete přece každý měsíc měnit žárovky na příjezdové cestě. Rovněž musí být vnější osvětlení dostatečně odolné vůči nepříznivému počasí. Myslete na to, že lampy v zahradě musí odolávat vlhku, mrazům, dešti nebo extrémnímu teplu během horkých letních dnů, proto nekupujte svítidlo s menším IP označením jako IP44.

 

osvetlená terasa

 

Rozdělení osvětlení v exteriéru

Při výběru osvětlení si nejprve zodpovězte následující otázky:

 • Osvětlení, které vybíráte, budete využívat při určité činnosti nebo jen pro vytvoření relaxační atmosféry?
 • Budete potřebovat osvětlit velkou plochu jako příjezdovou cestu, nebo jen malé jezírko?
  Kde bude světlo napojené a umístěno?
 • Využijete světlo s pohybovým čidlem a časovým spínačem?

Když si uděláte potřebnou analýzu, snadněji se dokážete v široké nabídce svítidel orientovat a výběr osvětlení bude pro vás bezproblémový.

 

osvetlenie vchodu do domu moderný balkón

 

Venkovní osvětlení dělíme na:

 • Venkovní nástěnná svítidla - šetří prostor a nikoho neomezují v pohybu. Bonus představuje široký výběr z různých stylů jako je retro, vintage, rustikální nebo moderní styl.
 • Venkovní závěsná svítidla - oblíbený typ svítidla ideální na osvětlení terasy, vchodu nebo i přístřešku.
 • Solární osvětlení - pozitivní trend, který šetří životní prostředí a čerpá energii ze slunečního záření.
 • Sloupkové osvětlení - pokud milujete klasiku, tradiční romantické sloupkové osvětlení by na vaší zahradě nemělo chybět.
 • Vestavěné osvětlení - známé i jako nájezdové osvětlení do země nebo bodové osvětlení, je stylové osvětlení, které nezabírá žádné místo a dokonale nasvítí okolí u bazénu, příjezdovou cestu nebo i zahradní cestičky.
 • Reflektory - efektivní moderní osvětlení, které hravě osvítí chodník, příjezdovou cestu nebo i vchod do domu. Praktické jsou reflektory s pohybovým čidlem, které se při pohybu zapnou a po pár minutách i samy vypnou, takže v konečném důsledku, šetříte energii a i vaši peněženku.

 

stĺpikové osvetlenie vonkajšie osvetlenie vchodu

 

Buďte SMART!


Toužíte po zahradě jako z časopisu? Sledujete trendy v moderní technologií a preferujete inteligentní vychytávky? Moderní doba poskytuje moderní a rafinované řešení i pro exteriér vaší domácnosti.

Co tak vypínat nebo zapínat světlo přímo z práce nebo z pohodlného gauče? V 21. století už není nic nemožné! Díky inteligentním systémům dokážete přizpůsobit interiérové i exteriérové osvětlení vašim potřebám, vašemu stylu nebo i náladě. Můžete měnit barvy, intenzitu světla nebo si vše do detailu předem nastavit a věnovat čas jiným činnostem.

 

moderný dom s nasvieteným bazénom

 

Jste často v práci a máte obavy z krádeže či vandalismu? Venkovní osvětlení s pohybovým čidlem je praktické, šetří spotřebu energie a perfektně poslouží i na odstrašení nezvaných hostů. Vyzkoušejte reflektory s pohybovým senzorem, které jsou vybaveny i kamerou. Fungují na principu, kdy světlo reflektoru reaguje na pohyb. Tehdy se zapne, svítí určitý časový úsek, a pak znovu zhasne, takže účet za elektřinu se nezvedne. Jde o moderní a efektivní osvětlení, které vám zaručí klidný spánek a na zloděje si také pořádně posvítí!

 

osvetlenie bazéna a terasy

 

Náš tip: Jste kreativní duše s vytříbeným vkusem? Rádi se pyšníte dobře odvedenou prací na skalce nebo v záhoně? Smart řešení, které vyzvedne a podtrhne dokonalost a krásu vaší zahrady představuje soumrakový senzor s časovačem, který rozjasní exteriér zahrady a zapne svítidlo pouze tehdy, když se stmívá.

 

Jak ušetřit spotřebu energie při vnějším osvětlení?

Venkovní osvětlení bývá mnohdy zapnuté i celou noc. Ekologické a zároveň i ekonomické řešení jak ušetřit spotřebu energie představuje solární osvětlení. Solární osvětlení čerpá energii pouze z přírodního slunečního záření, není napojeno na žádný jiný zdroj energie. Solární panely a solární zahradní lampy představují lepší budoucnost pro naši ekologii.

Zahradní solární lampičky vám rozsvítí chodník, zahradní cestičky nebo poslouží jako dekorativní osvětlení skalky ve vašem květinovém království. Na výběr máte originální provedení solárního svítidla ve tvaru kamene, roztomilé želvy, solární LED koule nebo klasických ponorních solárních lampiček. Nečekejte však velkou intenzitu světla, protože solární svítidla disponují nižší svítivostí.

 

 

osvetlenie bazéna a terasy 

 

Druhým řešením jak ušetřit spotřebu energie je využití osvětlení s LED žárovkami. Populární LEDky představují, nejen v domácnosti, ale i v exteriéru výhru v loterii - disponují dlouhou životností, spotřebují málo energie, perfektně rozsvítí cokoliv a navíc šetří i životní prostředí, protože neobsahují žádnou rtuť.

 

moderný dom 

 

Vdechněte vaší zahradě nebo prostorné terase dobré vibrace s atraktivním vnějším osvětlením. Vyzkoušejte praktické LED pásky nebo trendy LED kameny, které dokáží vytvořit zajímavé světelné efekty ve vašem malém podvodním světě. Dnes na trhu najdete LED osvětlení za velmi výhodné ceny, proto s jejich koupí neváhejte ani na sekundu.

Nyní po absolvování menší "přednášky" o vnějším osvětlení pro vás nebude žádný problém vytvořit si na zahradě vytoužený ráj na zemi. Pokud jste dítě štěstěny a už své květinové království vlastníte, prozraďte nám, jak jste si vy poradili s osvětlením ve vaší zelené oáze. Jaké osvětlení jste použili a co byste doporučovali při tvoření moderního a poutavého exteriéru?Doprava zdarma

nad 2000 Kč

Rychlé dodání

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapet a dekoraci

Vyrobeno v EU

prémiová kvalita tisku