Okouzli své blízké exkluzivním obrazem 🎁 Originální dárek, který potěší každého 🎄
Výběr osvětlení do interiéru

Výběr osvětlení do interiéru

Lucia Plasa V pátek 23. 07. 2021 Tipy a inspirace

Výběr osvětlení je někdy hotová věda. Světlo disponuje rozličnou intenzitou, jasem, teplotou a i barvou. Nejdůležitější je barva. Barvy světla dokážou ovlivnit naše nálady a pocity. Jakou barvu světla použít do moderního, ale útulného bydlení? Jak správně vybrat osvětlení do interiéru?

 

závesné lampy

 

Síla světla v interiéru

Barva světla se udává v Kelvinech (K). Barevná škála světla prochází přes žlutou, bílou a modrou barvu. Čím je vyšší hodnota K, tím je chladnější barva světla. Teplé světlo (žluté zbarvení světla) je mezi 2700K až 3300K, neutrální světlo (zbarvení do bílá) je od 3300K do 5500K a studené světlo (modré zbarvení osvětlení) je od 5500K do 6500K.

 

moderná závesná lampa

 

Teplé světlo navodí příjemnou relaxační atmosféru. Je vhodné jako centrální světlo do ložnice, dětského pokoje nebo obývacího pokoje, studené světlo je nápomocné v kuchyni nebo koupelně a neutrální (denní) bílé světlo perfektně poslouží v předsíni, v šatníku nebo v pracovním "koutku" při čtení.

Věděli jste, že jako prevence proti depresím v zimě nebo na podzim pomáhá osvětlení denní bílé barvy? Neutrální osvětlení navozuje pocit harmonie, klidu a pohody.

 

obývačka s dizajnovým lustrom

 

Osvětlení v interiéru dělíme na:

  • centrální - primární (hlavní) osvětlení, které dominuje v interiéru,
  • doplňkové - funkční, tzv. "pracovní" osvětlení, které šetří zrak a dbá, aby náš pracovní prostor nad kuchyňskou linkou nebo v domácím home office byl dostatečně osvětlení,
  • dekorační osvětlení - má za hlavní úkol zvýraznit osvětlený předmět, jako například podsvícení televizoru, polic nebo uměleckého díla.

 

osvetlenie v obývačke

 

Mějte na mysli, že osvětlení, které si vybíráte budete používat více než jeden rok, proto při jeho výběru berte v úvahu následující doporučení:

  • Při výběru světla je důležitá kvalita osvětlení, ne kvantita.
  • Pro správnou funkci je důležité správné umístění svítidla. Potřebujete stolní lampičku při čtení nebo svítidlo pro vytvoření relaxační zóny? Promyslete si, při jaké činnosti světlo potřebujete.
  • Nezapomínejte na dekorační světla, které prostoru dodají jedinečnou atmosféru.
  • Důkladně si nastudujte i technické parametry osvětlení - spotřeba energie, výhřevnost nebo IP (stupeň krytí). IP číslo je dvojčíslí, kde první číslo vyjadřuje odolnost vůči prachu a jiným pevným částicím a druhé odolnost vůči vodě (vlhkosti), které je důležité například při výběru svítidla v koupelně nebo v exteriéru.
  • Každý pokoj by měla mít více než jeden zdroj světla. Ideálně 2 až 3 zdroje.

Věděli jste, že lesklé povrchy jako nerez, chrom nebo i obyčejné bílé stěny odráží neuvěřitelných 80% světla?

 

stojaca lampa v obývačke

 

Nedostatek osvětlení v koupelně?

Každodenní úprava zevnějšku, jako líčení nebo holení se může stát bez správného osvětlení katastrofou. Při zařizování koupelny začněte s centrálním osvětlením. Zda zvolíte trendy bodová světla nebo atraktivní stropní lampu, záleží na vašem vkusu. Koupelnu je však třeba vyzbrojit osvětlením se studeným světlem a s vyšším IP. Druhý světelný zdroj představuje osvětlení kolem zrcadla. Pokud milujete v interiéru jednoduchost a praktičnost, zvolte si větší zrcadlo už se zabudovaným LED osvětlením. Pokud kráčíte s novými trendy, nechte vyniknout moderní nástěnné lampy umístěné u zrcadla.

 

moderná kúpeľňa a bodové osvetlenie v kúpeľni moderná kúpeľňa a moderné LED osvetlenie na zrkadle

 

 

Schodiště jako z filmu

Zářivé a praktické LED pásky jsou k nezaplacení. Vytvořte schodiště jako z filmu! S LED proužky můžete efektivně osvětlit schod po schodu. Osvětlení schodiště zaručí kýžený wau efekt a jako bonus, vám pomůže zdolat noční výjezdy do chladničky. 

 

osvetlené schodisko závesnými lampami

 

Žhavým interiérovým trendem v předsíni nebo na schodišti jsou bodová světla, ideální pro nižší stropy. Naopak pro schodiště, které disponuje vysokým stropem je designové závěsné světlo to pravé ořechové. Vyzkoušejte kouzlo závěsných svítidel a nezapomínejte při tom na praktické umístění vypínače, který by měl být vždy po ruce.

 

Jak osvětlit kuchyňskou linku?

Interiér v kuchyni vyžaduje efektivní a funkční osvětlení. Kromě centrálního svítidla, nezapomínejte osvětlit pracovní desku. Moderní bodové nebo trubicové světlo nad kuchyňskou linkou vám pomůže při každodenním tvůrčím tvoření pochoutek pro celou rodinu. Jako světlo nad kuchyňskou deskou perfektně poslouží i praktické LED pásky.

 

osvetlenie v kuchyni osvetlenie kuchynskej linky

 

Zmodernizujte prostor v jídelní části! Použijte moderní svítidla, jako originální dřevěné lustry nebo trendy bambusové závěsné lampy. Osvětlení nad jídelním stolem by nemělo zasahovat do výšky očí, z toho důvodu by měla mít závěsná lampa od stolu minimální výšku 60 cm, níže by lampa překážela a nepříjemně svítila do očí.

 

závesné lampy v jedálni jedálenský stôl a závesná lampa

 

Osvětlení bez kompromisů

Obývací pokoj, oblíbený společenský prostor, kde relaxujeme, čteme, sledujeme domácí kino nebo se příjemně bavíme s přáteli, potřebuje nejen funkční ale i oku vábivé osvětlení. Svítidla v obýváku jsou často považovány za designérské skvosty, které zapadají do určitého konceptu bydlení. Pompézní lustry, industriální reflektory nebo praktické bodová světla? Výběr závisí na stylu, který v obýváku kraluje.

 

stojaca čierna lampa v obývačke osvetlenie v obývačke 

 

Pokud máte možnost zabudovat do sádrokartonového stropu v obývacím pokoji LED panely, neváhejte ani vteřinu! LED panely navodí příjemnou relaxační atmosféru a šetří spotřebu. Trendy obývák si zaslouží několik světelných zdrojů. Větší stojanová lampa a rafinované stropní LED světla ulahodí všem členům domácnosti.

 

osvetlená moderná obývačka bodové osvetlenie v interiéri

 

Náš tip: Při výběru světelného zdroje (typu žárovky) myslete na spotřebu a životnost žárovky. Klasická, halogenová, úsporná nebo LEDka? Pro dosažení nízké spotřeby, vyššího světelného výkonu a také delší životnosti volte jednoznačně LED osvětlení, které si můžete momentálně pořídit za velmi atraktivní ceny.

 

moderná spálňa stolná lampička na nočnom stolíku

 

Tlumiče světla pro sladký spánek

Útulná ložnice potřebuje kromě klasického centrálního osvětlení se žlutým nádechem i designové stolní lampičky na nočním stolku. Pro vychutnání si intimních chvil s partnerem, vybavte vaši ložnici stmívači nebo regulátory světla, díky kterým navodíte v ložnici romantickou atmosféru.

 

moderná spálňa moderná spálňa

 

Pokud jste zarytí knihomoly a rádi si čtete večer v posteli, oceníte efektivitu nástěnné lampy, která vyzařuje příjemné "denní" bílé světlo, které je prospěšné pro zrak.

Náš tip: Bojí se vaše děti tmy? Znáte tlumené světlo? Užitečné tlumené světlo umožní dětem klidný a ničím nerušený spánek. Noční světlo poslouží i jako průvodce po domě a umožní snadnější orientaci ve tmě.

 

tlmené nočné svetlo stolná lampička na nočnom stolíku

 

Jaké svítidla se vám v interiéru líbí? Preferujete moderní trendy, úsporné smart řešení nebo starou dobrou klasiku? Napište nám do komentáře, jak jste vysvietili vaše nové bydlení.

 Doprava zdarma

nad 2000 Kč

Rychlé dodání

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapet a dekoraci

Vyrobeno v EU

prémiová kvalita tisku