Andrea Longauerova
V úterý 02. 11. 2021
Tipy a inspirace
Dřevěný nábytek je pravděpodobně součástí každé domácnosti. I té vaší. Dřevo je přírodní materiál a do našich domovů vnáší příjemnou hřejivou atmosféru. Je pevný a odolný, ale je třeba se o něj dobře starat! Prozradíme vám, jak o dřevěný nábytek pečovat tak, aby vám radost dělal co nejdéle.
Z masivu se vyrábí kvalitní dřevěný nábytek, který dlouho vydrží, ale je pořádně těžký. Umístěte jej tak, abyste jej při úklidu nemuseli přesouvat. Prudké změny teploty mu nedělají dobře. Dřevo stále pracuje. Při zvýšené vlhkosti nasává vodu. Při dlouhodobém působení slunečních paprsků mění strukturu a barvu. Nadměrné vytápění způsobuje jeho vysychání. V pokoji se snažte udržet vlhkost vzduchu v rozmezí 40 až 60 %. Více než 20 °C nábytek nepotřebuje, toto kritérium je však velmi obtížné dodržet. Časté větrání nábytku umožní dýchat. Nezapomínejte na to.
NÁŠ TIP: Nábytek neukládejte do blízkosti topných zařízení a chraňte jej před přímými slunečními paprsky.
Dýha je v porovnání s masivem mnohem levnější. Tenká vrstva masivu se lepí na povrch lehké dřevotřísky. Výsledkem je nábytek odolný vůči vlhkosti s hladkým povrchem, který není náročný na údržbu. Nevýhodou je, že výraznější mechanické poškození z jeho povrchu již neodstraníte. Šla by dolů totiž celá vrstva.
I lamino na první pohled připomíná masiv. Snese vyšší teploty, vlhkost mu nepřekáží a odolá i škrábancům. Nic speciální k údržbě nepotřebuje. Prach setřete vlhkým hadříkem namočeným v šetrném čistícím prostředku. Abrazivní čistící prostředky mohou povrch narušit, proto je nedoporučujeme - voda a případně nečistoty by se mohly dostat do dřeva a rozežírat nábytek zevnitř.
Jemné škrábance na masivu zaplňte vlašským ořechem a nakonec jej přetřete ochranným prostředkem. Škrábanec tak krásně zamaskujete. Výraznějším škrábancům ořech nepomůže. Úpravu povrchu raději svěřte odborníkům.
S péčí o dřevěný zahradní nábytek je to ještě náročnější. Je vystaven mnohem většímu nebezpečí, než ten v interiéru. K jeho ošetření použijte přírodní přípravky určené pro hloubkovou a povrchovou ochranu dřeva. Ideálním řešením jsou oleje a vosky. Zvýrazní strukturu dřeva a zjemní jeho povrch. Ochrání nábytek před vodou a sluncem a nábytku vrátí jeho zašlou slávu. Podobně je na tom i dřevěný nábytek do koupelny. Na nábytek natřete souvislou vrstvu ochranného prostředku a nechte jej chvíli působit. Prostředek, který nábytek nevstřebal setřete a nábytek vyleštěte měkkým hadříkem.
Nábytek na začátku a na konci sezóny pořádně ošetřete přípravky na zahradní nábytek. V sezóně se snažte uložit je pod střechu, aby na něj nepršelo. Skrývejte ho i před slunečními paprsky. Jednoduché to nebude, ale za pokus to stojí. V zimě nábytek pořádně pozakrývejte a uložte na suché a tmavé místo, aby vám v létě dělal radost o nějaký ten růček déle.