Plánujete refresh interiéru? Zařadíte mezi upgrade i výměnu podlahy? Co upřednostňujete? Koberce nebo podlahy? Trendy vinyl, cenově dostupný laminát nebo nadčasové dřevěné podlahy? Pokud je vaší jednoznačnou odpovědí dřevěná podlaha, přinášíme vám pár zaručených tipů, jak o dřevěné podlahy pečovat, jak je čistit a jak jim prodloužit životnost.
Nesmrtelná dřevěná podlaha
Nadčasová klasika, která si vždy najde místo v každém interiéru. Jak už to samotný název napoví, podlaha je vyrobena ze dřeva. Čím starší dřevo se použije, tím je kvalita parket lepší. Dřevěná podlaha vnese do interiéru eleganci, originalitu a přirozenost. V žebříčku oblíbenosti stále vede dřevěná podlaha dub a jeho nejrůznější barevné odstíny. Dřevěná podlaha je považována za nejdražší podlahové krytiny na trhu. Cena jednoznačně odpovídá kvalitě.
Dřevěná podlaha a její výhody:
- dlouhá životnost,
- perfektně izoluje teplo a hluk,
- nadčasový vzhled v interiéru,
- pestrá nabídka barevnosti a také typu dřeva (výroba i z exkluzivních exotických dřevin),
- obnovitelný povrch (možnost vícenásobné renovace),
- elasticita,
- nezatěžuje životní prostředí, protože je recyklovatelná,
- minimální elektrická vodivost i hořlavost,
- zaručí příjemný a útulný interiér s přírodním charakterem.
Nevýhody dřevěné podlahy:
- vyšší pořizovací cena,
- menší odolnost vůči poškrábání.
Náš tip: Znáte populární vzor rybí kost? Jedná se o oblíbený vzor nejen na podlahách, ale také na tapetách nebo obkladech do koupelny. Trendy vzor ve skutečnosti připomíná rybí kost a zároveň kopíruje písmeno V. Jako vzor na dřevěné podlaze vynikne ve vintage, industriálním, městském, skandinávském či rustikálním stylu.
Jak pečovat o dřevěnou podlahu?
Nejen výběr, ale také samotná péče o dřevěnou podlahu je pro dlouhodobou životnost důležitá. Obecně platí vyhýbat se ostrým štětinám a tvrdému plastu, které mohou podlahu poškrábat. Dřevěná podlaha také při mytí vyžaduje speciální prostředky určené na dřevěné podlahy. Efektivní jsou čistící prostředky ve formě praktických rozprašovačů. Vysávání a mytí dřevěné podlahy doporučujeme zařadit do každodenních domácích prací.
Mikrovlákno v hlavní roli! Věděli jste, že mikrovlákno zachytí i nejdrobnější nečistoty a chlupy od vašich domácích mazlíčků? Pro suché každodenní čištění použijte hadřík z mikrovlákna. Pro mytí podlahy doporučujeme mopy z mikrovláken. Během mytí mop dostatečně vyždímejte, protože nadměrné množství vody je pro dřevěnou podlahu nepřítel č.1. Odborníci doporučují mýt dřevěnou podlahu jen s vlhkým mopem, ze kterého za žádných okolností nestéká voda.
Speciální péče o dřevěnou podlahu
Olejovaná nebo lakovaná dřevěná podlaha? Olejovaná dřevěná podlaha, díky matnému povrchu, pomůže skrýt menší škrábance. Lesklá lakovaná ohromí svým elegantním až luxusním vzhledem. Dřevěnou podlahu s olejovou úpravou vhodně ošetříte, použijete-li při „smývání“ speciální mýdlo na dřevěnou podlahu. Mýdlo vytvoří na podlaze ochranný filtr, díky čemuž jí prodloužíte životnost. Lakovanou dřevěnou podlahu jednou měsíčně naleštěte a refreshněte s leštěnkou na dřevěnou podlahu (dřevěné parkety). Pokud potřebujete, aby vaše dřevěné parkety omládly, stačí je jednou za pár let přebrousit a přelakovat.
Dalším nepřítelem dřevěné podlahy, kromě vody, je právě slunce. UV záření způsobuje pomalé blednutí barvy na podlaze. V místnosti, kde je dřevěná podlaha položena, používejte žaluzie nebo závěsy. Nezapomínejte dvakrát do roka podlahu navoskovat. Vosk vrátí podlaze ztracený lesk a zároveň dřevo chrání a izoluje od vlhkosti.
Náš tip: Je dřevo materiál, bez kterého si váš domov neumíte představit? Pravdou je, že je to přírodní materiál, který přemění chladný a bezduchý interiér, v útulné a pěkné bydlení. Chce to víc dřeva! Nebojte se kromě dřevěné podlahy zakomponovat do vaší domácnosti také tapety s imitací dřeva nebo dřevěný nábytek. Pokud potřebujete poradit s údržbou, všechny potřebné informace se dočtete v článku: Jak pečovat o dřevěný nábytek.
Renovujte, nevyhazujte!
Menší chybičky krásy na dřevěné podlaze dokážete snadno a rychle ošetřit. Nemusíte hned vyměňovat podlahu. Naopak, vyhrňte si rukávy, vyzbrojte se pevnými nervy a vhodnými prostředky k opravě. Pokud je podlaha pokryta jemnými až mírně viditelnými škrábanci, stačí škrábance přebrousit a naolejovat nebo je zamaskovat s retušovacím olejem.
Náš tip: K opravě škrábanců existuje i domácí babský recept. Smíchejte ocet s rostlinným olejem v poměru 1:3 (jeden díl oleje a tři díly octa). Jemně krouživými pohyby vetřete do škrábanců na podlaze a nechte jen působit. "Wau" efekt se dostaví téměř okamžitě.
Máte doma dřevěnou podlahu nebo dřevěné parkety? Jak se o ni staráte vy? Jaké triky používáte, abyste dřevěnou podlahu udrželi i léty půvabnou a jako novou? Napište nám, váš tajný recept na zdravou a krásnou dřevěnou podlahu do komentáře.