Podlaha či koberec. To je otázka. Říci, která varianta je lepší je dost náročné. Obě mají něco pro i proti. V následujících řádcích se dozvíte, jaké jsou jejich výhody, popřípadě nevýhody. Věříme, že vám článek při rozhodování pomůže.
Koberec a jeho (ne)výhody
Koberce podle současných trendů nepokrývají celou podlahu. Stal se z něho bytový doplněk, který má především estetickou funkci. Přizpůsobujeme jej zařízení pokoje, do kterého jej umísťujeme. Aby působil stylově a harmonicky. Když patříte k alergikům, se spoustou koberců to nepřehánějte. Prach a ostatní nepořádek na něm nevidět tak, jak na podlaze, ale to neznamená, že tam není. Koberec je akorát lépe maskuje. V koberci se ho skrývá mnohem víc, jen v pokoji se tak nevíří a netvoří se na něm prachové chuchvalce.
Koberec působí hřejivě a pokoj příjemně zútulní, ale jeho čištění je mnohem náročnější. Vysávání je to nejméně, co pro koberec můžete udělat. Občas je třeba ho vyprášit, občas vytepovat. Chůze po koberci je mnohem příjemnější než po podlaze. Koberec je měkčí a svým způsobem izoluje.
V dětském pokoji by koberec neměl chybět. Děti na zemi při hrách tráví spoustu času. Na koberci jim bude mnohem tepleji, pohodlněji a příjemněji. Různé dětské motivy pokoj oživí, některé mohou využít i při hře. Koberec časem vyměníte. Vkus dětí se rychle mění. Výměna podlahy by byla mnohem náročnější. Časově i finančně.
Podlaha a koberec spolu
Ideálním řešením je kombinace podlahy a koberce. Koberce do obývacího pokoje patří k sedačce a pod konferenční stolek. Tam trávíte nejvíce času, mít teplo pod nohama při sledování televize je k nezaplacení. V ložnici velký koberec nepotřebujete. Stačí kusový koberec k posteli. Aby vás v noci a ráno nepřekvapila pod nohama zima.
V kuchyni celou podlahu nezakrývejte. Koberce do kuchyně nepatří. Využijte jen kusové koberce ke kuchyňské lince. Tam, kde pracujete. Při vaření nikdy nevíte, co vám může spadnout a podlahu poškodit. Je lepší ji chránit. Koberec po vaření vyprášíte, v horším případě vyměníte a bude pořádek. Koberce s krátkým vlasem se vám budou udržovat snáze. Dlouhý vlas je na chození příjemnější, ale na údržbu mnohem náročnější.
Podlahy a jejich úklid
Na čištění je mnohem jednodušší podlaha. Setřete ji a prach zmizí jako šibnutím kouzelného proutku. Nic jednoduššího na údržbu nenajdete. Velké uplatnění má zejména v chodbě, tam se pohybuje nejvíce lidí. Ale pro své výhody se dává do celého bytu a domu.
Vyberte si správně
Tipů podlah je několik. Dřevěná, laminátová, PVC krytina a vinylová. Laminátová patří mezi nejoblíbenější, ale vinylová jí výrazně šlape na paty. Prozradíme vám proč tomu tak je. Případně můžete využít i toto samostatné porovnání podlah.
Dřevěná podlaha
Je vyrobena z přírodního materiálu. Ze dřeva. Izoluje teplo a hluk. Přesvědčí vás dlouhou životností, ale vyšší cena vás může odradit. Poškozenou část stačí přebrousit a přelakovat. Nemusíte ji měnit celou. Za zvážení to určitě stojí. Péči o dřevěnou podlahu není třeba podceňovat.
Laminátová podlaha
O laminátovou (plovoucí) podlahu je dlouhodobě největší zájem. Výhodou je cena a množství textur, vzorů a barevných provedení, které nabízí. Položit ji můžete do všech místností v bytě. Její uložení je snadné a rychlé. Šikovný kutil to i sám hravě zvládne. Nemá takové izolační vlastnosti jako dřevěná podlaha a je chladnější, ale cena je v tomto případě více než lákavá. Vyrábí se i s voděodolným a protiskluzovým povrchem. Nevýhodou je, že je tvrdá. Náraz na ni může být občas dost drsný.
Vinylová podlaha
Má podobné vlastnosti jako dřevěná. Je příjemná na dotek a snadná pro údržbu. Obsahuje příměsi skleněného vlákna a to ji činí odolnější. Je to nejnovější alternativa linolea, ale mnohem kvalitnější. Překvapí vás jednoduchou montáží a dostupností v mnoha texturách, barvách a vzorech.
PVC krytina
Klasická PVC krytina byla v minulosti v každém domě, v každém pokoji. Je to umělý materiál, který teplo a hluk izoluje asi tak jako dřevo. Mnozí vůči ní mají výhrady právě proto, že byla všude a vzory nebyly zrovna přitažlivé. Dnes je ale všechno jinak. Třeba jí dát minimálně šanci. PVC a vinylové podlahy představují nejvhodnější variantu do vlhkých prostor.
Jejich udržování není náročné
Dřevěná, laminátová, vinylová a PVC podlaha se udržuje velmi snadno. S mopem a správně zvoleným čistícím prostředkem ji kdykoli setřete. Když patříte k milovníkům zvířat, podlaha bude pro vás a zvířata z hygienického hlediska přijatelnější.
Na co se při výběru podlahy zaměřit?
Při koupi podlahy si zjistěte tloušťku, možné zatížení a odolnost vůči poškrábání. U laminátové podlahy vás může zajímat také provozní teplota. S podlahovým topením se totiž nekamarádí každá podlaha.