Pokojové květiny nám zpříjemňují a oživují domov, přinášejí kousek přírody a čistí vzduch. Doma je máme snad všichni. Některé pokojové rostliny jsou však jedovaté a mohou ohrozit zdraví. Prozradíme vám, které to jsou. Možná je máte dokonce i vy doma.
Tchýnin jazyk (Sansevieria)
Pro svou odolnost a nenáročné pěstování se v našich domácnostech vyskytuje velmi často. Obsahuje alkaloidy a saponiny, které způsobují podráždění zažívacího traktu. Projevuje se to bolestí břicha, zvracením a bolestí hlavy. Starším dětem vysvětlíte, že květy se nejedí, malým dětem a zvířatům bohužel ne. Kromě toho, tchýniny jazyky jsou špičaté a mají pevné listy. Poranit se na nich dá i fyzicky.
Difenbachie
Má velké listy s barevným žluto-bílým vzorováním. Není náročná a daří se jí skoro všude. Pozor na ni. Patří mezi středně jedovaté pokojové rostliny. V našich domácnostech se vyskytuje velmi často. Pochází z deštného pralesa. Horní části listů obsahují nepříjemně páchnoucí tekutinu, která obsahuje šťavelan vápenatý. Domorodci z ní dokonce vyráběly jed a namáčeli do něj hroty šípů.
Přímé setkání s difenbachiou způsobuje otok a pálení úst, hrdla a ostatních sliznic a také puchýře. Hospitalizace je v tomto případě často nutná. Otok může ztížit mluvení a dýchání. Po každém kontaktu s difenbachiou si umyjte ruce.
Potos zlatý (Scindapsus)
Podobně jako difenbachie se chová i potos zlatý. Je to nenáročná popínavá rostlina, které se dobře daří v tmavých koutech. Dokáže je pěkně rozzářit. Tuto rostlinu byste však měli pověsit pořádně vysoko!
Kalanchoe
Tyto barevné pokojové rostliny obsahují glykosidy a látky, které nepříznivě působí na srdeční svalstvo. V létě je jejich koncentrace vyšší. Mezi projevy, se kterými se po její konzumaci můžete setkat patří bolesti břicha a zvracení.
Pryšec (Euphorbia pulcherima, Euphorbia Milii)
Vánoční hvězda (u nás známý jako vánoční růže) a pryšec ohnivý obsahují latex. Je to bílá tekutina, která vypadá jako mléko. Způsobuje poškození pokožky a je nebezpečná i při kontaktu s očima. Když se vám tekutina dostane do očí, ihned je vypláchněte studenou vodou a vyhledejte lékaře. S těmito květinami byste měli manipulovat pouze v rukavicích a při nákupu jejich neukládat k jídlu. Kdo by to na přitažlivou vánoční růži řekl! Vánoční růži doma vystavte a velmi často ji nepřemisťujte. Při kontaktu s ní si vždy pořádně umyjte ruce.
Filodendronu (Philodendron)
Všechny rody, se kterými se v domácnostech setkáváme obsahují šťavelan vápenatý, ale v menším množství, než při difenbachii. Rostlina vyvolává otoky úst a trávicího traktu, které doprovázejí křeče a otok.
Aloe vera
Známe ji především jako rostlinu s množstvím pozitivních účinků. Mezi jedovaté pokojové rostliny bychom ji nezařadili, ale zázrak z pouště může při vyšší konzumaci způsobit bolesti žaludku, křeče, špatně hojení ran a ztrátu elektrolytů.
Zamiokulkas
Jsme si zamilovali zejména pro jeho silné zelené listy. Patří mezi pokojové rostliny, které si hodně pozornosti nevyžadují. Obsahuje šťavelan vápenatý a ten způsobuje žaludeční potíže, podráždění pokožky a dušnost. K potížím dochází, při přímé konzumaci listů, či stonky, když se šťávy uvolní. Po manipulaci se zamiokulkasom si umyjte ruce pod tekoucí vodou. Pro každý případ.
Lopatkovec (Spathiphyllum)
Je to původně tropická rostlina, která roste v trsech ve stínu stromů. Má krásné zelené listy a bílé květy. Při jeho požití se může objevit otok rtů, jazyka a ústní dutiny, vyvolává i zvracení a průjem.
Jako při otravě pokojovou rostlinou postupovat?
Všichni dobře víme, že květy se nejedí. V domě je máme na okrasu. Když si někdo z vaší rodiny na pokojových rostlinách přece jen pochutná, vyhledejte lékaře. Nezapomeňte mu říct, jakou část a kolik pokojové rostliny snědl. Měli byste vědět, co doma pěstujete, ale když si tím nejste zcela jisti, květ si pro jistotu vyfoť. Nepijte žádné šťávy, ani mléko, jen čistou vodu. Počkejte si na doporučení lékaře. Když se ve vaší domácí lékárničce nachází černé uhlí, naordinujte si jej podle hmotnosti. Difenbachie a Scindapsus způsobuje otok sliznice. Ten můžete zmírnit cucáním ledu.
Dejte je na bezpečné místo
Jedovaté pokojové rostliny by se neměly umísťovat do malých prostor a do domácností s malými dětmi a čtyřnohými domácími mazlíčky. Když se jich nedokážete vzdát, umístěte je tak, aby na ně děti a psi nedotáhli. Při kočkách si budete muset vybrat. Ty se dostanou všude. Toxicita rostlin je pro zvířata mnohem nebezpečnější než pro člověka.
Jedovaté, ale s mnoha pozitivy
Difenbachie, filodendron, tchýnin jazyk, potos zlatý, aloe vera a zamiokulkas jsou vhodné i do koupelny. Můžete je umístit právě sem, aby na ně nikdo nedosáhl. Domácí zvířata samy do koupelny nechodí, ke konzumaci téměř v tomto případě ani nedochází.
Podle Feng Shui jsou do ložnice vhodné: aloe vera, tchýnin jazyk a lopatkovec. Aloe vera čistí vzduch, tchýnin jazyk patří mezi rostliny, které v noci produkují kyslík a lopatkovec zvlhčuje vzduch. Byla by škoda je v domácnostech zcela omezit. Stačí, že je uložíte na bezpečné místo a umyjete si ruce vždy, když do kontaktu se zmíněnými pokojových rostlin.