Když se chcete probouzet s úsměvem na tváři, měli byste si dopřát alespoň 8 hodin kvalitního spánku denně. Kvalitu spánku vám kromě postele a dobré matrace pomůže zlepšit i čínské umění feng shui. Tok energie čchi neovlivňuje jen výběr nábytku a rozložení pokoje. Květy vhodné do ložnice mají ke spánku také co říct. Třeba je jen správně vyjmout. Přečtěte si, které květiny jsou podle feng shui vhodné do ložnice.
Pokojové rostliny jako funkční doplněk do každé ložnice
V minulosti převládal názor, že v ložnici nemají pokojové květiny co dělat. Dnes víme, že množství kyslíku, které v noci spotřebují, nás nemůže ohrozit. Právě naopak. Čistí a zvlhčují vzduch a na listech zachytávají prach. Květy svojí přítomností ložnici oživí a pomohou navodit příjemnou atmosféru. Umění feng shui upřednostňuje jednoduchost, řád a vzdušnost. Aby mohla pozitivní energie čchi volně proudit. Se spoustou květin to v ložnici není třeba přehánět. Jejich velikost přizpůsobte velikosti ložnice a prostoru, který po zařízení nabízí. Využijte symboliku partnerství a do ložnice umístěte dvě pokojové rostliny, které působí harmonicky.
Zařiďte a vymalujte si ložnici podle Feng Shui a energii, kterou získáte, podpořte výběrem vhodných květin. Zaměřte na kulatolisté pokojové rostliny. Zvyšují prosperitu. Špičaté listy připomínají jedovaté šípy a vytvářejí negativní energii. Nejvíce životní síly čchi mají rostliny v květináčích, ale pouze tehdy, když o ně dobře pečujete.
Lípěnka africká (Sparmannia africana)
Tento bujně rostoucí strom nebo keř může vyrůst až do výše 7 metrů. Pochází z Jižní Afriky, z oblasti Mysu dobré naděje. Patří k rostlinám z čeledi slézovitých. Má velké světle zelené listy srdíčkového tvaru se zubatým okrajem a jemnými chloupky, které svým tvarem připomínají listy naší lípy. Má velké bílé květy, jejichž jemná vůně připomíná vůni citrónu. Keř se poprvé objevil v Anglii a odtud se postupně rozšířil do celé Evropy.
Zdroj: https://bz-uk.cz/cs/foto/sparmannia-africana-lipenka-africka (Foto: M. Schafferová & T. Procházka)
Lípěnku africkou umístěte na světlé a chladné místo s vysokou vzdušností a vlhkostí. Přímé sluneční světlo jí vůbec nevadí. Množství velkých harmonicky tvarovaných listů zvyšuje přirozenou vlhkost v místnosti a zlepšuje tok energie čchi. Ve světě feng shui se při ní často setkáte is názvem „stromeček lásky, míru a klidu“.
NÁŠ TIP: Sušené květiny jsou považovány za mrtvé květiny. Do ložnice je nedávejte. Energie čchi při nich stagnuje. Umělé květiny feng shui nepřekážejí. Vadí mu jen prach, který se na nich rád usazuje. Také o umělé květiny je třeba pečovat.
Fíkovník kaučukový (Ficus elastica)
Nenáročný stálezelený dlouhověký strom podporuje zdraví a životní sílu. V tropických a subtropických oblastech dorůstá až do výšky 30m. Má oválné lesklé tmavě zelené listy v různých barvách dlouhé až do 30 cm.
V pokojových podmínkách pěstujeme jeho vyšlechtěné odrůdy. Rostlina kvete a plodí až po 30 letech. Když se jeho list nebo větvička poláme, vytéká z ní hustá bílá šťáva s obsahem kaučuku. Nemá rád změny a průvan. Upřednostňuje světlá místa, ale ani polostín mu nevadí. Vyhovuje mu pokojová teplota 15 – 24 °C. Zalévat ho stačí jednou týdně, přihnojovat ho můžete od jara do podzimu, jednou měsíčně. Listy občas přetřete vlhkým hadříkem. Zbavíte je prachu.
Ibišek čínský (Hibiscus rosa-sinensis)
Lidově se mu říká i čínská růže. V Evropě se poprvé objevil až v 18. století. Tato víceletá rostlina patří k rostlinám z čeledi slézovité. Charakteristické jsou pro něj velké zvonové květiny. Červené, růžové, fialové, žluté či bílé. Kvete od května do října. Jeho doba kvetení je velmi krátká. Některé kvetou jen jeden den. Potřebuje spoustu světla, teplo, vlhko a půdu bohatou na živiny. S průvanem se nekamarádí. Může dorůst do výšky až 1,5 - 2m. Do malé ložnice jej neumisťujte. Zbytečně jej nepřekládejte. Nemá to rád. Přesazujte ho jen na jaře. V únoru ho můžete pěkně prostříhat, aby mohla jeho životní síla volně proudit. Z květů ibišku si můžete připravit čaj s vysokým obsahem vitamínu C s neopakovatelnou vůní.
Tučnolist vejčitý (Crassula ovata)
Pokojová rostlina, která přináší stabilitu a nezištnost ve vztahu patří do čeledi Crassulaceae. Dužinatá stálezelená rostlina pochází z Afriky. Její oválné listy jsou poměrně hrubé, hladké a jemně se třpytí. Sluneční paprsky je mohou zbarvit až do červena. Obsahují spoustu vody a na pohled připomínají mince. Tučnolist má malé bílé květy podobné hvězdám. Potřebuje spoustu světla, ale v létě mu dopřejte i trochu stínu. Zalévejte jej maximálně dvakrát za měsíc, až bude půda zcela suchá. Aby mu nezačali hnít kořeny. Vody má dost. Ukládá ji v listech.
Ve feng shui ho pokládají za strom peněz, který přináší prosperitu, ale musíte jej umístit na jihovýchodní stranu. Je nositelem štěstí, přátelství a materiálního bohatství. Každý nový list, který se na tučnolistu ukáže zvyšuje vaše bohatství.
Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)
Se zamiokulkasem vám podle feng shui nebudou chybět peníze a štěstí. Tato k péči nenáročná rostlina patří do čeledi áronovitých. Má lesklé smaragdově zelené listy a dorůstá výšky 50 cm. Pochází z východní Afriky, kde roste v podrostu tropických lesů a používá se iv domorodé medicíně. U nás se objevila až kolem roku 2000. Výrazně zlepšuje kvalitu ovzduší v místnosti. Nejlépe se jí daří v polostínu bez přímého slunce, aby nedošlo k popálení listů. Když rostlinu nebudete pravidelně zalévat, začne shazovat listy. Při přelévání začnou hnít kořeny a rostlina odumírá. Rozmnožuje se ze semene nebo vegetativně, výsadbou jednotlivých lístků.
Pivoňky (Paeonia)
Nepatří mezi pokojové rostliny, ale symbolizují lásku a romantiku a to potřebuje každý harmonický vztah. Jsou to trvalky, které při dobré péči vydrží i 100 let. Mají velké a výrazné bílé nebo světle růžové až cyklamenové květy. Pěstují se zejména v tradičních venkovských zahradách, ale stále častěji se nacházejí v městských parcích. Do ložnice je dostanete pomocí tapety nebo obrazu na zeď. Když krásně rozkvetou, udělejte si radost řezanou kyticí. Je krásná, ale má lehce pronikavou vůni, která by vám mohla ve spánku překážet. Na noc ji přeneste do pokoje, ve kterém nespíte.
Výběr květináčů nepodceňujte. Dotváří celkový dojem a podporují proudění energie čchi. Zejména keramické a dřevěné. Položte je na stojan na květiny dále od manželské postele.