Okouzli své blízké exkluzivním obrazem 🎁 Originální dárek, který potěší každého 🎄
Jaké lepidlo použít při lepení vliesových tapet?

Jaké lepidlo použít při lepení vliesových tapet?

Monika Vrťová Ve čtvrtek 06. 08. 2020 Tapety a materiály

Víte, kterou tapetu chcete. Vybíráte ji již pořádně dlouho. Nyní je ten správný čas. Jde se tapetovat! Vypočítali jste si, kolik tapety potřebujete. Přichystali jste pomůcky, bez kterých se při tapetování nepohnete. Starosti vám dělá lepidlo. Tapetovat přece nebudete každý rok. Musí něco vydržet. Tak které lepidlo si vybrat?

 

Fototapeta drevená harmónia  Fototapeta farebné schody

 

Tapeta a lepidlo musí spolu ladit

Jakou tapetu jste si vybrali? Papírovou, vinylovou či vliesovou? Na jaký povrch chcete tapetu lepit? Ve které místnosti? Už jste někdy tapety lepily, nebo to bude vaše premiéra? Příliš mnoho otázek? Odpovězte si na ně dříve, než se do tapetování pustíte. Základem úspěchu je dobrá příprava. A to platí i při tapetování!  

  • Papírové tapety jsou levné a prodyšné, ale na jejich lepení potřebujete pevné nervy.
  • Vliesové tapety jsou prodyšné, odolné, omyvatelné a do jisté míry izolační, proto za ně více zaplatíte. Lepení je oproti papírovým, mnohem jednodušší. Za připlacení to možná stojí, co říkáte?
  • Vinylové tapety jsou nejodolnější, překryjí i menší nerovnosti povrchů a nalepíte jejich opravdu všude, ale nejsou prodyšné. Do pokojů, v nichž trávíte hodně času (dětská, obývací pokoj, ložnice) se lepit nedoporučují.

 

Práškové nebo tekuté? Které je lepší?

Zjednodušte si to. Jaké lepidlo doporučuje výrobce tapety, kterou jste si vybrali? Nechte si poradit! Správné lepidlo je polovinou úspěchu. Neinvestovali jste do tapety a svého času proto, aby nakonec vše pokazil nesprávný výběr lepidla.

Tekuté lepidlo

Tekuté lepidla na tapety nevyžadují žádný čas na přípravu. Přinesete ho z obchodu a můžete začít. Příprava lepidla vás nebude zdržovat.

Zkontrolujte, zda jde o lepidlo odolné vůči vodě. Tapeta vás po nějakém čase omrzí a budete ji chtít přemalovat. Voda lepidlo rozpustí a tapeta se začne odlepovat a vydouvat. Naděláte si více škody než užitku.

Práškové lepidlo

Toto lepidlo na tapety se ve vodě rychle rozpouští. Často obsahuje umělou pryskyřici, díky které lepí lépe. Při přípravě lepidla postupujte podle návodu na obalu. Poměr prášek a voda dodržujte přesně. Není na výrobku uveden jen tak. Prášek do vody přidávejte postupně, abyste měli dost času ho pořádně rozmíchat a v lepidle nevznikaly hrudky. Voda musí být v pohybu. Jednou rukou ji míchejte a druhou do ní lepidlo pomalu sypte. Prášek a voda se spojí do středně husté kaše a lepidlo je na světě. Můžete začít lepit. Hned!

 

Fototapeta veselé bodky  Fototapeta lotosový kvet

 

Nanášení lepidla. Ale jak?

Tapeta nachystána, lepidlo také. Co teď? Natřít jej na tapetu nebo na stěnu? To je otázka. Lepidlo na tapety natíráme 3 způsoby. Už víte, že rozhoduje tapeta, kterou jste si vybrali. Jaký je v nanášení lepidla rozdíl?

Nanášení lepidla na stěnu

Tento způsob lepení tapet je nejjednodušší. Na stěnu přikládáte suchou tapetu. Manipuluje se s ni nejsnáze. Lepidlo na stěnu stačí natřít, když jste se rozhodli pro vliesovou tapetu, která si zachovává rozměry a před lepením ji netřeba změkčovat. S tapetovacím válečkem lepidlo na stěnu dostanete rovnoměrně. Ve srovnání se štětcem se s ním pracuje snadněji a lepidlo z něj méně kape. Stěnu si předem připravte. Musí být čistá, rovná a suchá. Nejste si jistý, jak na tom stěna, co se nasákavosti povrchu týká, je? Natřete ji penetrací. Usnadní vám práci a v konečném důsledku ušetří i nějaké to euro. Může se stát, že výrobce vliesových tapet doporučí natřít lepidlo i na tapetu. V tomto případě je třeba počítat s vyšší spotřebou lepidla. Lepidlo je husté a vyznačuje se dobrou přilnavostí.

Nanášení lepidla na tapetu

Na papírové tapety nanášíte lepidlo přímo. Jejich nevýhodou je, že při kontaktu s lepidlem mění rozměry. Lepidlo třeba na zadní stranu tapety nanést dříve, než s tapetováním začnete. Natřete ji lepidlem, poskládejte a nechte ho alespoň 15 minut působit, aby tapeta změkla. Na každém pásu ho nechte působit stejně dlouho. Dopřejte tapetě dost času, na to, aby všude pořádně nabobtnala. Nespěchejte, jinak vám to tapeta na stěně sčítá vznikem nežádoucích bublin a záhybů. Takto si výsledek své práce přece nepředstavujete. K natírání pásů potřebujete dost místa, abyste je měli kde natáhnout. Lepení si musíte časově a prostorově pořádně zmenežovať.

Nanášení lepidla na stěnu i na tapetu

Lepidlo na stěnu a na tapetu třeba natírat tehdy, když to doporučuje výrobce. Většinou jde o těžké tapety, při kterých potřebujete jistotu, že budou držet opravdu dobře. Tapetu třeba natřít dříve, než s jejím lepením na stěnu začnete, aby změkla. Postupujte přesně tak, jak při nanášení lepidla na tapetu. V tomto případě musíte natřít i stěnu. Nezapomínejte na to! Jak již bylo zmíněno, vliesové tapety se lepí rovnou na stěnu. Je to pravda, ale při náročnějších vzorech jí třeba pomoci, aby lépe držela. Tento způsob lepení je nejnáročnější a zabere vám nejvíce času. Čím je tapeta těžší, tím větší přilnavost použitého lepidla potřebuje.

 

Fototapeta plachetnice pri západe slnka  Fototapeta prístav

 

Na který způsob lepení tapety si troufnete? Rozhodněte se dříve, než s tapetováním začnete. Ušetří vám to spoustu času, peněz a hlavně budete klidní.Doprava zdarma

nad 2000 Kč

Rychlé dodání

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapet a dekoraci

Vyrobeno v EU

prémiová kvalita tisku