Přemýšlíte jak zařídit dětský pokoj? Co takhle Montessori styl? Populární Montessori filozofie je známá po celém světě. Každá hračka má své místo a dítě má pevně stanovený časový harmonogram. Podle Montessori filozofie je prvních 6 let dítěte v jeho vývoji nejdůležitějších. Klíčovými prvky v Montessori dětském pokoji jsou otevřený a bezpečný prostor, volnost pohybu, svoboda myšlení a rozhodování se. Jak vytvořit jedinečné dětské království s Montessori prvky?
Vyhlášená Montessori filozofie
Je to speciální výchovná metoda, kterou představila Maria Montessori. Montessori metoda se řídí heslem: "Pomoz mi, abych to dokázal sám." Co je prvotním posláním Montessori metody? Vychovat samostatné, svobodně uvažující dítě, které umí kreativně myslet a tvořit. Je trpělivé, soběstačné a samo poznává svoji osobnost.
Podstatou je, aby dítě nebylo závislé na dospělém. Úkolem rodiče je vytvořit příznivé prostředí pro proces sebepoznávání dítěte. Marie Montessori velmi dobře věděla, že každé dítě je jiné, s jinými potřebami. Mějte i vy na paměti, že k dosažení stejného cíle, každé dítě postupuje jiným tempem a jiným způsobem.
Všechno na dosah!
Dětský pokoj ve stylu Montessori je plně přizpůsoben potřebám a věku dítěte. Je to praktický, funkční, bezpečný a útulný pokoj. Jak jej zařídit v Montessori duchu? Sedněte si nebo rovnou lehněte na zem a podívejte se na svět z dětské perspektivy. Dosáhne vaše dítě na knihy na vrchní polici? Dokáže si zblízka prohlédnout a prozkoumat obrazy na zdi? Jaké zařízení do dětského pokoje ve stylu Montessori patří? Prvořadé je, aby zařízení do dětského pokoje bylo výškově přizpůsobeno dítěti. Dítě musí na všechno samo dosáhnout, aby si mohlo samé vybrat, s čím si daný okamžik chce hrát. Doporučujeme nízké dřevěné regály a otevřené police. Košíčky nebo úložné boxy můžete označit tak, aby dítě vědělo, jaké hračky jsou uvnitř ukryty.
Vítán je jen nábytek s bezpečnými oblými hranami. Montessori dětský pokoj by měl dýchat přírodním materiálem v neutrálních barvách. Dětské postýlky nekupujte! Postýlka je vysoká a kojence či batole není schopno na ni samo vylézt ani z ní samo a bezpečně slézt. Montessori postel představuje moderní "podlahovou" postel ve stylu - pohodlná matrace na zemi.
Čas na tvoření
Při zařizování dětského pokoje je důležité prostor pomyslně rozdělit na tři části:
- odpočinkovou,
- tvůrčí,
- hravou.
Probuďte v dítěti chuť tvořit, objevovat nové a zkoumat nepoznané. Tvůrčí část hraje, při aplikování konceptu Montessori pokoje, hlavní roli. Jaké prvky obsahuje Montessori tvůrčí koutek? Interaktivní tabule pro starší, magnetické tabule pro nejmenší. Nezapomínejte na dětský stolek s židlemi. Při smysluplném tvoření budou vaše děti potřebovat:
- barvičky,
- vodovky,
- korálky na navlékání,
- plastelinu,
- lepidlo,
- dětské nůžky,
- nálepky,
- razítka,
- papír (obyčejný, barevný, výkres).
Dětská fantazie nezná meze. Myslete na to, že vaši malí umělci budou při tvoření potřebovat dostatek místa. Pokud je to možné, uložte všechny výtvarné věci do kufříku na dostupné místo, tak aby na něj vaše dítě dosáhlo. Užitečné jsou také praktické nástěnné nebo přenosné organizéry. A rodiče, při tvorbě nezasahujte, nepřetvářejte a neopravujte díla nadějných „Picassů“. Naopak vystavte umělecká díla vašich dětí na pěkně viditelné místo!
Samostatnost je klíčová
Panelákové dětské pokoje jsou obvykle skoupe na prostor. Podle Montessori by dítěti mělo být umožněno samostatně se vyvíjet. Oblékání, ranní hygiena a přezouvání jsou dovednosti, které si každé dítě musí osvojit. Vytvořte samoobslužnou "oblékací a přezouvací" část pro dítě. Zakomponujte do interiéru věšáky pro dětské oblečení, židli na obutí bot, zrcadlo do dětského pokoje, stupínek k umyvadlu, košík s kapesníčky, gumičkami nebo sponkami do vlasů a hřebenem. A to vše výškově přizpůsobte vaší ratolesti.
Montessori hračky pro zdravý vývoj
Lákadlem pro všechny děti je hra. Herní dětský koutek s edukativním charakterem si oblíbí každé dítě. V Montessori pokoji nesmí chybět typické Montessori hračky. Víte, které to jsou? Stavebnice, přiřazovací kartičky, balanční hry, kostky, vkládačky a jiné. Montessori hračky pomáhají při kreativním myšlení, rozvoji jemné a hrubé motoriky a jsou většinou vyrobeny ze dřeva. Děti se pomocí nich učí poznávat tvary, barvy, čísla. Doporučuje se vymezit počet hraček na 8-10. Hračky můžete jednou za týden obměňovat.
Malí čtenáři ocení dřevěnou knihovnu a originální teepee stan, ve kterém mohou snít a užívat si dobrodružství společně se svými oblíbenými pohádkovými hrdiny. Přidejte atraktivní osvětlení do dětského pokoje, pár pohodlných polštářků a měkký koberec, který zahřeje a zároveň jej dítě může využít při hraní.
Nezapomeňte na výzdobu
Montessori dětský pokoj je neutrální až minimalistický. Plný přirozeného světla. Stěny jsou vymalovány na bílo nebo v příjemných tlumených zemitých tónech. Obloukem se vyhýbejte křiklavým a pestrobarevným stěnám, tapetám a dekoracím. Zemité barvy jsou pro Montessori koncept to pravé ořechové.
Pokud čistě bílé stěny nejsou podle vašich představ, přidejte plakáty, dětské obrazy na zeď nebo i tapety s designem do dětského pokoje. Jaké obrazy do dětského pokoje nejvíce upoutají pozornost dítěte? Černobílé dětské obrazy na zeď zaujmou především nejmenší. Velkým lákadlem pro plazící či čtyřnožkující děti jsou i rodinné fotografie. Obrazy do dětského pokoje, například mapa světa, vtipná zvířátka a obecně přírodní tématika nadchnou každého školkaře.
Těší nás, že jste se spolu s námi ponořili do jedinečného dětského světa. Věříme, že vás Montessori koncept zaujal. Budeme rádi, pokud nás i vy při zařizování Montessori dětského pokoje inspirujete a vaše postřehy, tipy a nápady, napíšete do komentáře.