Pro děti je světlo přirozená součást života. Nepřemýšlejí, odkud se po zapnutí vypínače vzalo a kde se po jeho vypnutí ztratí. Barva, intenzita a dopad světla je vůbec netrápí. Na to musíte myslet vy. V nejlepším případě ještě dříve, než začne dítě dětský pokoj využívat naplno. Osvětlení má být funkční, musí dobře vypadat a posvítit si na jeho bezpečnost také není na škodu. Pojďte vybrat světlo do dětského pokoje spolu s námi.
Jedno světlo nestačí
Dětský pokoj je místností, ve které potřebujete skloubit aktivity různého druhu a každá vyžaduje jiné světlo. Jedna silnější, další slabší. Psaní domácích úkolů, večerní čtení, odpočinek, hraní se. S jedním svítidlem to nepokryjete, ani kdybyste chtěli. Přizpůsobit ho třeba i podle věku dítěte. Dětský pokoj pro miminka potřebuje jemnější osvětlení. Intenzita a charakter světla se s přibývajícím věkem dítěte mění.
Náš tip: Při více dětech myslete na to, že jedno dítě chce spát, druhé číst, třetí se hrát. Intenzitu osvětlení zvolte tak, aby se navzájem nerušily a každé dítě si přišlo na své. Vytvořte jednotlivé světelné zóny, které se dají samostatně ovládat a tlumit. LED světla jsou k tomuto účelu přímo stvořené. Nikdy nemusí svítit všechny.
Čím více přirozeného světla, tím lépe
V létě je denního světla dost. Dny jsou dlouhé. V zimě si život bez umělého osvětlení nedokážeme představit. Základem je maximálně využít světlo, které nám přinášejí paprsky slunce. V průběhu dne jej má do pokoje dopadat co nejvíce. Denní světlo je pro lidské oko nejpřirozeněji. Při velkých oknech to není žádný problém. Malým oknům můžete s osvětlením dětského pokoje trochu pomoci. Dětská má být prostorná a vzdušná. Stěny a nábytek ve světlých barvách pokoj prosvětlí a ta bude navzdory slabému osvětlení působit světlejší.
Není světlo jako světlo
Kombinace různé teploty a intenzity osvětlení vám pomůže dostat se k přirozenému světlu co nejblíže. Hlavní osvětlení má do dětského pokoje přinést světla nejvíce. Neutrální bílá barva osvětlení je pro tento účel nejlepší. K pracovnímu stolu vyberte studené bílé světlo. Podporuje koncentraci a výkonnost. Při poslechu hudby, či rozhovorech s kamarády silné světlo nepotřebujete. Teplá bílá barva světla nižší intenzity pokoj zútulní a dodá jí příjemnou odpočinkovou atmosféru.
Funkčnost ve spojení s designem
Hlavní osvětlení má co nejlépe osvětlit celou místnost, ale musí také zapadnout do celkového stylu dětského pokoje. Lustrů, lamp a stínidel s dětskými motivy je na trhu mnoho. Pohádkové postavičky, princezny, zvířátka, autíčka, nebo oblíbení akční hrdinové. Jsou určeny těm nejmenším. Počítejte s tím, že po čase je vyměníte. Děti rychle rostou. Oblíbené dětské hrdiny časem vyměníte za něco neutrálnější. Výhodou dětských stínítek je to, že děti nedívají přímo do světla.
Náš tip: Osvětlení nemá být jen funkční. Udělejte z něj dekorační prvek, který dětský pokoj pěkně oživí. Na trhu najdete svítidla, lustry a lampy různých tvarů a barev, vyrobené z různých materiálů. Osvětlení v dětském pokoji musí něco vydržet. Snadná údržba usnadní situaci vám. Děti budou prach utírat, až když trochu vyrostou.
Vyberte osvětlení správně
Každá činnost, které se vaše dítě v pokoji věnuje potřebuje jiné světlo. Při psaní domácích úkolů má být pořádně osvětlený stůl. Stolní lampu s ohebným ramenem si dítě nastaví tak, aby mu přinesla mnoho světla z té správné strany. Na stůl má světlo dopadat z opačné strany, než dítě píše, aby si zbytečně nestínilo. Lampa má na stůl svítit z výšky 30 cm. Přizpůsobte ji výšce dítěte. Úhel dopadu světla má být 60 až 70 stupňů. Lampu na stůl dobře upevněte. Dítě s ní bude manipulovat denně.
Samostatně stojící lampy s dětským motivem na stínítku dodají dětskému pokoji správnou atmosféru, ale když ji dobře neupevníte, při menších dětech riskujete její stažení a případný úraz. Lampa je pro děti lákadlem. Žárovka by neměla být v jejich dosahu. Pálí!
Světlo v noční lampě má být teplé a jemné, aby děti písmenka v knize dobře viděli, avšak je důležité, aby jim světlo zbytečně netáhlo oči. Světlo z lampy by mělo mít co nejmenší rozptyl. Nastavení intenzity osvětlení je také dobrou možností. Žárovka má být na úrovni očí, aby děti nedívali přímo do světla.
K posteli dejte světélko do zásuvky se senzorem pohybu. Umístěte ho tak, aby se rozsvítilo vždy, když ho dítě potřebuje. Posvítí jim na noční výjezdy na toaletu nebo jej jednoduše nechte jemně svítit celou noc. Děti se velké tmy často bojej.
Dětský projektor je takovým nenápadným zdrojem světla. Působí uklidňujícím dojmem a zpříjemňuje usínání. Nastavte je tak, aby se po určitém čase samy vypnuly nebo je nechte zapnuté celou noc. Je to jen na vás. Náhradní baterie mějte pro jistotu vždy po ruce. Nikdy nevíte, kdy je při dětském projektoru budete potřebovat.
Trochu teorie na konec
Osvětlení se vám bude vybírat lépe, když o světle budete něco vědět. Přinášíme vám pár informací, které při koupi lustrů, lamp a žárovek určitě využijete. Teplota světla se měří v kelvinech (K). Kelvin je jako jednotka teploty založená na absolutní stupnici, která určuje termodynamickou teplotu.
- Teplota světla v lampě na nočním stolku má být maximálně 2700 K.
- Stolní lampa musí být silnější. Při studeném světle se doporučuje 4000 K, při denním-bílém 6000 K - zlepšuje pozornost a koncentraci.
- Teplá bílá (do 3000 K) zklidňuje a přináší pocit jistoty.
- Neutrální bílou (od 3500 - 5500 K) využijete při běžných denních aktivitách, ale i tam, kde chcete pracovat.
Lux (lx) je jednotka intenzity osvětlení. Vyjadřuje plošnou hustotu dopadajícího světelného toku. Hlavní jednotkou světelného toku je lumen (lm). Udává celkové množství světla, které světelný zdroj vyprodukuje ve všech směrech za jednu sekundu. Na krabičkách žárovek se s lumen setkáváme běžně.
- hlavní osvětlení pokoje by mělo mít nejméně 250 lx,
- doporučená hodnota intenzity osvětlení psacího stolu se pohybuje od 500 - 750 lx.
Výběr osvětlení do dětského pokoje nepodceňujte. Zaměřte se na zóny, které chcete osvítit. Děti se vyvíjejí. Jejich oči také. Špatně zvolená intenzita a teplota světla oči unavuje a může je poškodit.