Zařídit malý byt není jednoduché. Potřebujete se v něm vyspat, najíst, něco uložit, i si odpočinout. Přesně tak, jak ve větším bytě. Poskládat vše do bytu s rozlohou cca 40 m2 je pořádně umění hlavně tehdy, když v něm chcete zachovat i vzdušnost a alespoň nějaký otevřený prostor. Přinášíme vám několik tipů, jak zařídit malý byt tak, aby do něj vešlo vše co potřebujete, a abyste se v něm cítili volně a příjemně.
Plán s reálnými rozměry
Udělejte si plán. Zařizujete malý byt. Musíte se rozhodnout, co do bytu vyberete a jak to v něm uložíte. Nejlepší bude, když se vám prostor před zařizováním podaří vyprázdnit úplně. Nechte v bytě pouze holé stěny a dobře si promyslete, co kde umístíte. V bytě (i malém) se máte cítit příjemně a má v něm být vše, co potřebujete. Pokoj si pořádně přeměřte a rozložení nábytku si rozkreslit na podlahu, abyste měli představu o tom, jaký prostor zabere nábytek a kolik volného místa vám zůstane.
Zdroj: pixabay.com
Světlo. Hodně světla!
Snažte se v malém bytě využít co nejvíce denního světla. Tmavé barvy do malých prostor nepatří! Opticky je zmenšují a ve vás mohou vyvolávat pocit stísněnosti a úzkosti. Snažte se v malém bytě zachovat co nejvíce volného prostoru, aby působil volně a vzdušně. Prostor nejvíce otevírá bílá barva, ale na mnoha působí sterilně a proto se jí snaží vyhnout. Když patříte mezi její odpůrce, kombinujte ji se světlými pastelovými barvami nebo použijte smetanovou, krémovou a béžovou. Kombinace barev vám pomůže pokoj předělit. Na optické rozdělení malého bytu můžete použít i tapety na zeď. Na velké a výrazné vzory zapomeňte. Zaměřte se na tapety se svislými pásy, geometrickými tvary a tapety s malými vzory, ale strop nechte za každých okolností bílý.
Malý jednopokojový byt nábytkem nepřeplňujte
Do bytu si vyberte pouze ten nábytek, který opravdu potřebujete a reálně využijete. Obývací stěna a sedací souprava v kombinaci 3 + 2 + 1 vám celý byt zbytečně zaplní. Rohová sedačka s úložným prostorem se v malém bytě uplatní lépe. Zabere jeden roh, ne půl pokoje, na sezení máte dostatek místa a úložný prostor určitě využijete. Roztahovací sedačku využijete jako postel pro hosty.
Nábytek do malého bytu šitý na míru
Stěnu využijte celou. Dejte si vyrobit skříň na míru, ale dvířka od podlahy až po strop nedávejte. Nechte v ní volné police na knihy a ostatní dekorace. Za dvířky vám vznikne mnoho odkládacího prostoru, který určitě využijete. Světlý nábytek prostor zútulní. Sedačku odpoutejte od země a postavte ji na nožičky. Byt bude působit prostornější a volnější. Konferenční stolek zkombinujte se sklem. Zůstal vám nad sedací soupravou volný prostor? Ozdobte ho fototapetou na zeď, při níž budete mít pocit, že se musíte dívat do dálky.
Malý byt s ještě menší kuchyní
Od kuchyňské linky se v malých bytech očekává asi nejvíce. Chcete, aby dobře vypadala a musíte do ní uložit vše, co v kuchyni potřebujete. V malém bytě to může být opravdu dost náročné. I v kuchyni se doporučuje vsadit na světlé barvy. Vysoký lesk na skříňkách kuchyňské linky se dokáže pohrát s paprsky slunce tak, že kuchyň působí prostornější a vzdušnější. Navrhněte si linku tak, abyste opravdu využili každý centimetr čtvereční. Horní skříňky vytáhněte až ke stropu a zcela nahoře pokladejte to, co tak často nepoužíváte. Mezi horní a spodní skříňky dejte tapetu za kuchyňskou linku. Celou kuchyň pěkně zvýrazní.
Na klasický kuchyňský stůl při zařizování malého jednopokojového bytu zapomeňte. Určitě by vám do kuchyně vešel, ale už byste se v ní ani nepohnuli. Vyberte si z pestré nabídky sklápěcích stolů, které přimontujete ke stěně a rozložíte pouze tehdy, když potřebujete. Lehké plastové židle rychle rozložíte a když doobědváte, pěkně je do sebe vložíte a přisunete ke stolu. V případě větší návštěvy je využijete i v obývacím pokoji. Manipulace s nimi není náročná.
Malý jednopokojový byt s ložnicí nebo bez?
Ložnici lze v malém bytě propojit s obývákem a roztahovací sedačku používat i jako postel. Když se s touto možností neztotožňuje, sáhněte po jednoduché posteli, jejíž rám nezabere mnoho místa a místo pod postelí využijte jako úložný prostor. Dnes se vyrábějí jednoduché postele s šuplíky nebo skříňkami. Dobře to vypadá a mnoho věcí do postele uložíte. Ložnicovou část od obývacího pokoje oddělte paravánem, který se nenápadně postará o potřebnou dávku soukromí.
Víte, co byt opticky zvětší nejvíce? Zrcadlo. Je to jen odraz, ale pokoj díky němu působí prostornější. Zavěste na zeď jen tabuli bez rámu. Neohraničujte ho. Někdy stačí jen oklamat oči.
V celém bytě stejná
Podlahu nechte v celém bytě jednotnou a také se orientujte na světlejší barvy. Byt tak nabude dojem většího prostoru. Podlahu nenaruší žádný práh a jiný barevný přechod. Nezapracte ji koberečky. Volnost je to, co v malém bytě třeba zachovat. Nepořádek v něm neskryjete. Zbavte se všeho, co nepotřebujete a i vy se v bytě budete cítit lépe.
Osvětlení na rozjasnění
Denní světlo jste ve prospěch prostoru využili, s výběrem osvětlení si také dejte záležet. Na visící lustry zapomeňte. Nenechte jejich zasahovat do prostoru a odebírat mu to málo, co máte. Čím výš ke stropu, tím lépe. S jejich natočením se trochu pohrajte. Správný dopad světla dělá divy.
Tipů, jak zařídit malý byt je mnoho. Nemusíte je využít všechny. Vyberte si ty, které vás oslovili nejvíce a vše ostatní jim přizpůsobte. Čím jednodušeji malý byt zařídíte, tím větší se vám bude zdát.