Bleskové slevy⚡-25% s kódem: FLASH25 *jen do neděle
Kuchyně v provensálském stylu

Kuchyně v provensálském stylu

Nikola Mihalisková Ve středu 03. 11. 2021 Styly bydlení

Francouzský venkovský styl a voňavá levandule je také součástí mnoha českých domácností. Nejvíce možností k jeho uplatnění v sobě skrývá kuchyně. Je srdcem domova. Rodiny v ní tráví nejvíc společného času. Přeneste dávku slunné jižní Francie k vám domů a vytvořte si svěží, elegantní a útulnou kuchyni, která se pro vás stane útočištěm. Ukážeme vám, jak na to.

 

 

Styl inspirovaný venkovem

Provensálský styl vznikl v 18. století ve Francii. Je inspirován venkovem, ale vznikl v paláci. Panovníci si chtěli odpočinout a lákal je harmonický a klidný venkov, tak ho přenesli do svých letních sídel. Kuchyně v provensálském stylu je určena romantickým povahám, které potřebují cítit teplo domova. Tento styl je nadčasový a spojuje jisté historické prvky s přírodou. Minimalisty určitě nezláká.

 

 

Kuchyně, ve které to žije

Lidé, kteří se pro kuchyně v provensálském stylu rozhodnou, preferují lidskost a mají velký cit pro detail. Je to styl, který prvním zařízením nekončí. Je potřeba se o něj s láskou starat. Kuchyně je otevřená a je určena do větších slunných prostor. To, co lidé v kuchyni běžně skrývají, se v provensálském stylu mění v nepřehlédnutelnou dekoraci.

 

Provensálský styl má nejraději bílou

Bílá barva zde hraje prim. Prostoru přináší lehkost, svěžest a opticky jej zvětšuje. Na stěnách, na nábytku, na textiliích. Nemluvím jen o zářivé bílé. Je to bílá ve všech svých odstínech. Jemné odstíny s nádechem do žluta působí hřejivě, bílá s modrým odleskem je chladnější. Můžete ji nahradit i slonovinovou či krémovou. Dejte si dobrý pozor, které odstíny bílé spojíte. Příliš mnoho odstínů může celkový dojem pokazit. Jednoduše řečeno, zaměřte se na světlé jemné barvy, které do vašeho pokoje vnesou světlo a vzdušnost. V kombinaci s bílou se v provensálském stylu dobře daří tyrkysové, indigové, olivové, modrošedé či hořčičné. Ne všem najednou samozřejmě.

 

 

Jak by to mohlo v provensálské kuchyni vypadat?

Hlavním prvkem je masivní dřevěný nábytek. Nechte si vyrobit kuchyni na míru s rýhami a menšími nedokonalostmi. Nevadí to. Právě naopak. Spolu s patinou vytváří originální kousek, který v žádné jiné kuchyni nenajdete. Ošumělost a pocit, že nábytek už toho hodně prožil, přesně tak to má být. Dřevěné trámy a dřevěná podlaha dodají bílé barvě teplejší nádech. Dřevo na podlaze můžete nahradit terracottovými dlaždicemi, ale dřevo se s ostatními doplňky kombinuje nejjednodušeji. Když zvolíte terracottové dlaždice, ostatní zařízení jim musíte přizpůsobit, aby se vzájemně nebily a doplňků nebylo zbytečně mnoho.

 

 

 

Náš tip: Pro provensálský styl je typická levandule a celá levandulová pole. Domů je asi nedostanete. Kytičky sušené levandule nebo obrazy s levandulí to určitě zachrání. Bylinky, čerstvé i sušené, ve venkovské kuchyni nesmí chybět.

 

 

 

Mezi přírodní materiály, které mají v provensálském stylu své místo patří také, jak jste si již určitě všimli, kámen, cihla a dnes už i leštěný beton. Dřevěné trámy nejsou jen na ozdobou. Můžete na ně zavěsit kuchyňské náčiní. Vařečky, sítka, pánve. Nesmějí tam chybět ani sušené levandulové kytičky, česnek, cibule a červené papričky. Možná se to na první pohled nezdá, ale provensálská kuchyně je funkční. Všechno, co do ní zavěsíte, při vaření reálně využijete. Nebojte se to ukázat. Glazovanou keramiku přece nebudete skrývat. Na otevřených policích s kovovým závěsem pěkně vyniknou. Police také mají vypadat tak, jako byste je vzali ze staré stodoly. Linku na spodní části ozdobte měděnými rukojeťmi.

 

Základní prvky provensálského stylu

Když máte málo pracovního prostoru, využijte ostrůvek. Velký kuchyňský stůl s vyřezávanýma nohama v provensálské kuchyni také nesmí chybět. Každý za ním musí mít své místo. Kuchyňské židle mohou být dřevěné, ale tmavým železem také nic nezkazíte. Staré dřevěné lavice jsou pro provensálské kuchyně přímo stvořené. Přestěhujte si jednu od babičky. Do kuchyně přinese atmosféru, kterou budete obtížně hledat.

 

 

Obklady do kuchyně zvolte ručně malované. Bílou kuchyni krásně osvěží. Když se na ručně malované obkládačky necítíte, vyzkoušejte tapety do kuchyně, případně nálepky na obkladačky. Motivů je dost. Osvětlení dotváří celkovou atmosféru. Nepodceňujte ho. Kovový lustr nebo stínítko doplňte lampami, svíčkami a lucernami. Čím více jich bude, tím lépe.

 

 

Na okna zavěste závěsy. Kostkované, s jemnými kvítky či srdíčky. Stejný motiv použijte pro čalounění na židlích. Kuchyni to pěkně propojí. Nebojte se kombinovat materiály. Len, juta, bavlna. Pohrajte si s texturami. Když jste se rozhodli pro provensálský styl, víte jak na to. Ozdobné dečky a zavěšené utěrky dotvoří provensálskou atmosféru, ale jsou to lapače prachu. Častému úklidu se nevyhnete.

 

Provensálský styl je o detailech. Kuchyňský dřez může být nerezový, ale kámen vypadá lépe. Pákovou vodovodní baterii za klasickou kohoutkovou měnit nemusíte. Vyrábějí se také pákové baterie přizpůsobené tomuto stylu, navíc se ovládají snadněji.



Doprava zdarma

nad 2500 Kč

Rychlé dodání

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapet a dekoraci

Vyrobeno v EU

prémiová kvalita tisku