Když si večer líháte do postele, pravděpodobně vaši hlavu zaboříte do polštáře a zabalíte se do peřiny. Nenechte si tento pocit zkazit krátkou přikrývkou a nesprávně zvoleným polštářem. V následujících řádcích vám prozradíme, jak při výběru polštáře a přikrývky postupovat, aby se vám spalo opravdu dobře.
Jakou přikrývku si vyberete, tak budete spát
Při výběru přikrývky rozhoduje jeho délka a šířka. Standardní přikrývka má rozměr 135 x 200 cm, prodloužená je o 20 cm delší. Vyšší lidé preferují delší přikrývky. Také se chtějí dobře vyspat. Přikrývka má být alespoň o 30 cm delší než vy. Ve spánku se přetáčíte ze strany na stranu, krčíte nohy. Přikrývka se hýbe s vámi. Když si vyberete krátkou přikrývku, bude vám zima a nevyspíte se dobře, ani když ložnici zařídíte tak, jak feng shui káže.
Pro něj a pro ni
Dvojitá přikrývka se v našich končinách vyskytuje minimálně. Když se pro ni rozhodnete, ujistěte se, že s partnerem spíte na stejné straně a nebudete si ji táhnout. Počítejte s tím, že pod společnou přikrývkou budete cítit každý pohyb toho druhého. Je to o zvyku, ale pod přikrývkou pro jednoho budete mít určitě více soukromí. Šířka dvojité přikrývky má být alespoň taková, jako je manželská postel, ale nic vám nebrání investovat i do širší přikrývky.
Přikrývky s nejdelší historií
V minulosti se přikrývky nejčastěji plnily peřím. Pod přikrývkou s peřím vám určitě nebude zima. Materiál s lepšími izolačními vlastnostmi asi nenajdete. Peří pochází z husy nebo kachny pižmové. S přikrývkami s peřím se dnes nesetkáváme tak často, ale stále mají skalní fanoušky, kteří se pod jiným přikrývkou dobře nevyspí. Když k jejich milovníkům patříte i vy, před jeho koupí si ověřte nosnost náplně přikrývky. Je to jednotka, která popisuje izolační vlastnosti přikrývky a její schopnost udržet vás v teple. Čím vyšší nosnost, tím lepší izolace. Nosnost přikrývek určuje škála od 100 do 1100. Přikrývka s nosností 1100 má nejlepší izolaci a je nejteplejší. Péřová přikrývka s vysokou nosností je pořádně těžká a rozložit pírka rovnoměrně do celé přikrývky je občas dost náročné. Kvůli častým alergiím se od přikrývek a polštářů, které jsou plněny peřím upouští.
Zdroj: ovitex.sk
Není to jen o peří!
Syntetické materiály se snaží převzít všechny pozitivní vlastnosti, které peří nabízí a daří se jim opravdu dobře. Mají dobré termoregulační vlastnosti, jsou jemné a příjemně hřejivé.
Polštáře a přikrývky vyrobené z dutého vlákna dobře odvádějí pot a nejlépe se vám s nimi bude spát v létě. Polyester se využívá zejména při výrobě dětských přikrývek a polštářů. Dobře odvádějí vlhkost, jsou levnější, ale kratší dobu vydrží, to by však neměl být problém. Dětskou přikrývku časem vyměníte za přikrývku ve standardní velikosti.
U polštářů se často používá kombinace polyesterových kuliček a polyuretanových tyčinek. Dobře drží tvar, mají dobrou tepelnou izolaci a prát je můžete i při teplotě 95 ° C, což zajistí zničení všech mikroorganismů a alergenů. Dalším materiálem je mikrovlákno je lehké a má dobré termoregulační vlastnosti. Je prodyšné a výborně odvádí vlhkost. Je vhodné i pro alergiky. Vyperete ho i při teplotě 60 °C.
Pro lidi, kteří se během spánku velmi potí jsou vhodné polštáře a přikrývky plněné lyocelovým vláknem. Je to antibakteriální a vzdušný materiál vhodný pro citlivou pokožku, která dobře saje pot. Ovčí vlna má například vysokou schopnost samoregulace. V létě vás bude příjemně chladit, v zimě pořádně zahřeje. V poslední řadě zde máme v současnosti velmi oblíbené přikrývky pro alergiky. Ty se vyrábějí z materiálů, které lze prát při vysokých teplotách a jsou odolné vůči prachu a roztočům. Jsou měkké, prodyšné a lehké.
Přikrývka, která vás obejme
Zátěžová přikrývka vám pomůže uklidnit se, a když se jí přikryjete, nabudete pocit vřelého objetí a spát se vám bude lépe. Jedná se o přikrývku s vysokou hmotností, jejímž úkolem je vytvořit jemný, ale pevný tlak. Je to „hluboká tlaková dotyková stimulace“ (DPTS – Deep Pressure Touch Stimulation), při které klesá hladina stresových hormonů a zvyšuje se hladina spánkového hormonu, melatoninu. Přikrývku tvoří prošívané čtverce plněné malými skleněnými kuličkami. Díky nim vás přikrývka obepne a v každém úhlu využije stejný tlak. Jeho váha by měla činit 10 – 15 % hmotnosti vašeho těla. Jsou lidé, kteří se pod zátěžovou přikrývkou dobře vyspí hned první noc, ale jsou i tací, kteří si na ni potřebují zvyknout. Do které skupiny se zařadíte vy? Pokud máte slabší kapacitu plic nebo svalů, poraďte se o její užívání s lékařem.
Přesně tak, jak má být
V letních měsících se zaměřte na lehčí prodyšné přikrývky, které odvádějí vlhkost a dobře se větrají. Celoroční přikrývky jsou univerzální, vhodné pro teplejší i chladnější části roku. V zimě je oblečte do hrubého a v létě do tenkého ložního povlečení a pocit z přikrývky bude stále jiný. Pokud patříte k lidem, kterým je stále zima, hrubou přikrývku využijete i v létě. Lidé, kterým je stále teplo a hodně se potí, to s tloušťkou přikrývky nepřehánějí ani v zimě. Když si tloušťkou přikrývky nejste zcela jisti, využijte variabilní přikrývku. Tvoří ho dvě různé tlusté vrstvy, se kterými můžete pracovat. Každou vrstvu můžete využít samostatně nebo je podle potřeby spojovat. Pohromadě je drží většinou suchý zip.
Jemný a odolný zároveň
Náplň přikrývek a polštářů se dává do ochranného obalu. Je vyroben z kvalitní tkaniny, nejčastěji z bavlny nebo syntetických materiálů. Do kontaktu s ním přichází pokožka celého těla. Obal by měl být jemný a příjemný na dotek, i když ho obléknete do ložního prádla.
Polštáře a vše, co byste o nich měli vědět
Standardní velikost polštáře je 70 x 90 cm, ale dnes se častěji setkáváme s menšími anatomicky tvarovanými polštáři, které během spánku podporují držení hlavy a krku a uvolňují svaly. Výplň klasických polštářů tvoří mikrovlákna. V případě potřeby je jednoduše vyperete.
Jednou z nejpopulárnějších vrstev polštářů je paměťová pěna, 100% polyuretan. Pod vlivem teploty vašeho těla podléhá jeho tlaku a přizpůsobuje mu svůj tvar a podporuje držení hlavy, krku a ramen a tak vám zajišťuje kvalitnější odpočinek. Používá se také k výrobě matrací. Správná matrace a kvalitní polštář mají k plnohodnotnému spánku co říct. Polštáře časem vyležíte. Ztratí tvar a páteři neposkytnou takovou oporu, jakou by měli. Anatomicky tvarované polštáře musíte vyměnit. Flexi polštáře jsou plněny polystyrenovými kuličkami. Jejich doplněním nebo výměnou životnost polštáře výrazně prodloužíte.
Rozhoduje poloha, ve které spíte
Při výběru polštáře vycházejte z polohy, ve které spíte nejčastěji. Polštář s dobrou oporou potřebujete, když spíte na zádech. Pomůže páteři udržet její přirozené zakřivení a poskytne oporu hlavě, krku a ramenům. Pevnější a vyšší polštář si pořiďte, když rádi spíte na boku. Podpoří polohu, která je pro tělo nejpřirozenější. Když spíte na břiše, zaměřte se na měkké a nízké polštáře. Při častém střídání poloh se vám nejlépe přizpůsobí již zmíněný flexibilní polštář.
Život jim prodlouží péči, kterou jí věnujete
Přikrývky a polštáře je třeba pravidelně větrat. Každé ráno je po probuzení přehoďte přes čelo postele. Nechte je pořádně vychladnout, zbavit vlhkosti a provzdušnit. Do peřináku je poskládejte až poté. Chráníte je ložním prádlem. To perete jednou – dvakrát do měsíce. Přikrývky a polštáře vyčistěte alespoň jednou v roce. Doma je vyperte podle doporučení od výrobce, která jsou uvedena na štítku. Když přikrývka vyžaduje chemické čištění, odneste ji do čistírny.