Kvalitu spánku nejvíce ovlivňuje správně zvolená matrace. Vybrat to nejlepší, co současný trh nabízí, je dost náročné. Nabídka je pestrá. Obal zde nerozhoduje. To podstatné je uvnitř. Prozradíme vám, na co se při výběru matrace zaměřit, aby se vám na ní spalo opravdu dobře.
Poloha, ve které spíte nejraději
Při výběru matrace hraje významnou roli i poloha, ve které spíte nejraději. Když spíte na zádech, hmotnost těla je rovnoměrně rozložena na větší plochu matrace. V této poloze se vám bude dobře spát na všech typech matrací. Vyberte si takový, na kterém se cítíte nejlépe. Při spánku na boku, je jedno kterém, zatěžujete jen určitou část matrace. Vyberte si měkčí matraci. U tvrdší matrace můžete mít pocit, že vás všude tlačí. Spánek na břiše potřebuje oporu pro bederní část páteře. Tvrdší matrace je pro tuto polohu nejpřijatelnější.
Matrace a její stupně tvrdosti
Tvrdost matrace přizpůsobte svým potřebám, ale počítejte s tím, že když jste silnější a zvolíte měkkou matraci, budete ji častěji měnit. Tuhost matrace se pohybuje v rozpětí od 1 až 5, určuje ji výrobce. Setkáte se i se stupnicí tuhosti od 1 po 7, ale tato stupnice se nepoužívá tak často.
Stupeň 1 má měkkou matraci pro minimální zatížení, která je určena zejména dětem a adolescentům. Středně měkká matrace má stupeň 2. Preferují ji nižší váhové kategorie, a lidé kterým se na měkké matraci spí nejlépe. Matrace s 3. stupněm zatížení jsou nejoblíbenější. Jsou určeny středním váhovým kategoriím, které se pohybují od 70 do 100 kg. 4. stupeň představuje tvrdší matraci určenou pro vyšší váhové zatížení. Stupeň 5 zahrnuje extra tvrdé matrace určené extrémním váhovým kategoriím. Lehněte si na podlahu. Extra tvrdá matrace se s ní dá porovnat.
Matraci nezklamete!
Měkkou matraci si vyberte, když patříte k nižším váhovým kategoriím. Když se vaše váha pohybuje od 70 do 100 kg, sáhněte po středně tvrdé matraci. Matrace je během spánku pro tělo oporou. V případě měkké matrace se při vyšší váze do matrace zaboříte a o kvalitním spánku budete jen snít. Matrace nápor těžkého těla nevydrží, podlehne deformacím a vydrží vám mnohem kratší dobu, než byste chtěli. Na nosnost matrace se zeptejte při její koupi. Určuje ji, jak jsme již zmiňovali výrobce. Většinou se udává s 10% rezervou, abyste měli jistotu, že matrace si slíbené vlastnosti udrží co nejdéle.
Při špatně určené hmotnosti dochází k deformacím matrace a ztrátě pružnosti. Životnost matrací je různá. Někteří výrobci garantují životnost matrace až 20 a možná i více let. Setkali jsme se i s názorem, že matraci je třeba měnit každých sedm let. Potom už ztrácí své vlastnosti a neposkytuje dostatečnou oporu pro vaše tělo. Přemýšlíte, kolik let má vaše matrace a není-li načase ji vyměnit? Když na matraci zpozorujete výrazné deformace, okamžitě ji vyměňte. Matrace neovlivňuje jen kvalitu spánku, ale také držení páteře a celého těla.
NÁŠ TIP: Alergici upřednostňují matrace vyrobené z hypoalergenních materiálů, ortopedické matrace zajišťují oporu páteře a správné rozložení hmotnosti celého těla během spánku.
Velikost matrace určují rozměry postele
Když si na matraci ulehnete, měla by vás přesahovat alespoň o 25 cm. Standardní šířka pro jednolůžko je 90 cm, pro dvoulůžko se rozměr matrace pohybuje od 140 x 200 cm. Minimální výška matrace je 12 – 15 cm. Často se setkáte is vyššími matracemi. O jeho výšce rozhoduje složení matrace a použité materiály.
Manželská postel je specifická. Můžete na ni uložit jednu velkou, společnou matraci nebo dvě oddělené, stejně široké matrace. Feng shui pro zdravý spánek doporučuje jednu velkou matraci, aby manželé mezi sebou nestavěli neviditelné hranice. U jednotlivých matrací je výhoda ta, že necítíte každý pohyb toho druhého a tvrdost matrace můžete přizpůsobit svým potřebám. Dámy upřednostňují měkčí matrace, pánům se lépe spí na těch tvrdších.
TIP: Nezapomínejte ani na chrániče matrace, které jsou neméně důležitou součástí vaší postele.
Pěnový, latexový nebo úplně jiný?
Matrace se vyrábějí z různých materiálů. Všechny mají své výhody, ale některé jejich vlastnosti vám mohou překážet. V následujících řádcích odhalíme tajemství jednotlivých materiálů. Vyberte si ten, se kterým se ztotožňujete nejvíc.
Pěnové matrace
Se vyrábějí z polyuretanové pěny. Pod názvem molitan je určitě znáte. Je odolný, snese také vyšší objemové zatížení a je vysoce stálý. Hight Resilient pěna je pružná, odolná a prodyšná. Obě pěny se vyrábějí v různé objemové hmotnosti. Výrobci je doporučují umístit na lamelové a laťkové rošty.
Matrace z paměťové pěny
Jejich základem je visco-elastická paměťová pěna. Reaguje na teplo těla a přizpůsobí svůj tvar tak, aby rovnoměrně rozložila vaši váhu a tlak, který na matraci vyvíjíte. Ležíte v přirozené poloze a váš spánek je plnohodnotnější. Zmíněné pěny se k výrobě matrací používají samostatně, ale častěji se kombinují.
Matrace z latexu
Výborně se přizpůsobují tlaku vašeho těla a také mají dlouhou životnost. Nevýhodou je, že nejsou vzdušné a nekamarádí se s vlhkostí. Nejlépe takovou matraci podpoří lamelový rošt.
Pružinové matrace
Dělí se na klasické, taštičkové a mikrotaštičkové. S klasickými se dnes nesetkáváme už tak často, ale své skalní fanoušky stále mají. Jsou vzdušné a pružiny mají perfektně zajištěné. U taštičkových jsou pružiny uloženy v samostatných pouzdrech. Jsou vzdušné a mají výborné ortopedické vlastnosti. Můžete je uložit na všechny typy roštů. Mikrotaštičkové jsou vyrobeny na stejném principu jako taštičkové, akorát jsou složeny z více samostatných pouzder s pružinami. Jsou měkčí a vysoce pružné. Na deskových a laťových roštech se jim daří nejlépe. Polohovatelné rošty mohou jednotlivé taštičky poškodit.
Matrace z kokosového vlákna
Jedná se o stabilní matrace, které páteři poskytují maximální oporu. Při výrobě se používá kombinace polyuretanu a paměťové pěny. Kokosová deska je ošetřena latexem a ta matrace chrání před roztoči. Pravidelně je otáčejte a větrejte. Vydrží vám déle. Můžete ji například koupit ZDE.
Sendvičové matrace
U sendvičových matrací dochází ke spojování měkkých a tvrdších materiálů tak, abyste z jedné strany získali matraci měkčí, která se po otočení změní na matraci s vyšší tvrdostí. Ne všechny sendvičové matrace lze otáčet. Patří mezi ně i matrace, které jsou vyrobeny z minimálně dvou různých materiálů.
Dobře o ní pečujte!
Matraci pravidelně otáčejte a využívejte obě její strany stejně, aby se nestalo, že jednu část vyležíte více a druhou méně. Pravidelně jej větrejte a potah občas vyperte. Zbavíte ho nečistot a matrace bude příjemně vonět. Když se hodně potíte, investujte do vzdušné matrace s odnímatelným potahem. Výskyt roztočů, bakterií a plísní eliminujte na minimum.
Potahy na matraci pohlcují pach a pot a přispívají k dokonalému odpočinku, relaxaci a kvalitnímu spánku. Jsou prodyšné a chrání matraci před nečistotami. Potah přichází do kontaktu s pokožkou a zajišťuje vám potřebný komfort. Potahy na matraci se nejčastěji vyrábějí v neutrální bílé barvě, abyste je bez problémů vyprali i při teplotě 40 až 60 °C. Často se v nich vyskytují příměsi levandule a aloe vera, které zpříjemňují váš spánek. Potah na matraci stejně nikdo neuvidí. Překryjete ho plachtou. Jako barevná dekorace k oživení slouží přehoz na postel.
Rošt nezlepší jen váš spánek
Životnost matrace ovlivňuje i rošt, na který jej uložíte. Lamelový rošt je pružný a vzdušný. Pomáhá matraci udržet správný anatomický tvar. Polohovací rošt je také lamelový, ale má různé stupně polohování. Nastavit jej můžete ručně nebo mechanicky. Laťový je pevný dřevěný rošt. Latě jsou uloženy v pevném dřevěném rámu a matraci podpírají po celé ploše. Segmentový rošt umožňuje rozložení tlaku těla do více bodů. Má výborné ortopedické vlastnosti, které vyniknou zejména ve spojení s ortopedickou matrací. S deskovým roštem se dnes nesetkáváme často. Je tvrdý, nedovolí matraci volně dýchat, ale u postelí s podélnými podpěrnými hranoly se uplatňuje nejlépe.