Okouzli své blízké exkluzivním obrazem 🎁 Originální dárek, který potěší každého 🎄
Jak vybrat ideální postel, která vydrží léta

Jak vybrat ideální postel, která vydrží léta

Andrea Longauerova V pátek 08. 04. 2022 Ložnice

Spánek tvoří jednu třetinu našeho života. Spíme většinou v posteli. Z toho vyplývá, že v posteli strávíme až jednu třetinu svého života. Spánek je pro nás velmi důležitý. Dobrý spánek ovlivňuje naše zdraví. Fyzické i psychické. Když se špatně vyspíme, jsme unavení a podráždění. Výběrem správné postele tomu můžeme předejít. Následující řádky vám prozradí, na co se při výběru postele zaměřit. Během spánku regenerujeme až 90% svých sil. Postel musí být kvalitní. Ať regenerace stojí za to!

 

 

 

Součást ložnicové sestavy nebo něco víc?

Postel tvoří rám postele, rošty a matrace. Kvalitní rám postele vám vydrží léta. Když si při zařizování vyberete celou ložnicovou sestavu, s postelí moc vody nenamutíte. Postel se stane nenápadnou součástí vaší ložnice. Nádech výjimečnosti jí dodá jen originální přehoz. Když z postele uděláte základní část ložnicového vybavení, kterému ostatní zařízení ložnice přizpůsobíte, ve výběru postele vás nic neomezuje a možností je v tomto případě mnohem víc.

 

 

 

Ideální míry postele

Postel má být minimálně o 25 cm delší než vy. Dětské postele jsou kratší, ale i ty kupujete s vědomím, že je časem vyměníte. Standardní šířka postele je 90 cm, ale existují samozřejmě také širší postele. Rozměry manželské postele jsou většinou od 180 až do 200 cm. Výška postele se pohybuje od 25 cm výše, ale za standardní výšku můžete pokládat 45 až 50 cm. Starší lidé sahají i po vyšších postelích. Lépe se jim z nich vstává.

 

 

 

Postele vyrobené ze dřeva a jejich (ne)výhody

Největší popularitě se těší postele vyrobené ze dřeva. Je to přírodní materiál, ze kterého vám chytrý truhlář vyrobí postel přesně podle vašich představ. Postel má být stabilní, pevná, odolná a nesmí vrzat. K její výrobě je proto nejvhodnější tvrdé dřevo. Buk, dub a bříza. Dřevo působí hřejivě a vypadá výborně. Jedinou nevýhodou dřevěné postele je její hmotnost a vyšší cena. Každý den ji přesouvat pravděpodobně nebudete. Větší hmotnost by tedy neměla překážet. Levnější postele jsou vyrobeny ze smrku a borovice, jejich dřevo je totiž měkčí.

 

 

 

Vypadá jako dřevo, ale není to dřevo

Postele z dřevotřísky na první pohled připomínají dřevěné postele. Jsou lehčí a levnější, ale nevydrží tak dlouho, jak postele z masivu. Kvalitní dřevotříska je pevnější a odolnější, ale postel z ní je o něco dražší.

 

V hlavní roli je kov

Kovové postele najdou uplatnění zejména v moderních interiérech. Barvu a celkové provedení necháme na vás. Někdo upřednostňuje jednoduchou konstrukci, jinému vyhovují ornamenty a složitější provedení. Kvalitní kovové postele jsou stabilní a nevržou, ale počítejte s tím, že do nich více zainvestujete. Spojení kovu a dřeva vytváří zajímavý kontrast. Možná se vám nejvíce zalíbí právě taková kombinace.

 

 

 

Matraci si vyberte zvlášť

Velkou výhodou postelí z masivu, dřevotřísky a kovu je skutečnost, že nejsou vázány na konkrétní matraci. Rámu postele je třeba přizpůsobit jen jeho velikost. Článek Jak vybrat správnou matraci vám prozradí, na co se při výběru matrace zaměřit. Postel s matrací tvoří nerozlučnou dvojici, která ovlivňuje kvalitu spánku a to, jak z postele ráno vstanete. Dejte si na jejich výběru záležet.

 

 

 

Postele, které hýří barvami

Čalouněné postele mají také široké spektrum možností. O celkovém vzhledu postele rozhoduje barva, látka a typ dřeva, ze kterého je vyrobena. Jsou to postele s pevnou konstrukcí a čalounění je příjemné a měkké, ale jeho čištění může být náročné. Čelo postele vás má v noci chránit před průvanem. Když rádi čtete, určitě se o něj při čtení opřete. Bude se vám sedět lépe.

 

 

 

NÁŠ TIP: Když se v noci velmi potíte, pořiďte si postel na nožičkách, bez úložného prostoru. Matrace se na takové posteli větrá z každé strany. Vrchní i spodní.

 

Postel s třívrstvou konstrukcí

Americká neboli Boxspring postel má třívrstvou konstrukci. Tvoří ji pevná základna, pružinová matrace a vrchní matrace z paměťové pěny. Postel je vyšší, vstává se z ní snáze. Levnější verze tohoto typu postele se skládá ze dvou vrstev matrací. Pozor na paměťovou pěnu. Když se v noci velmi potíte, ztrácí funkčnost.

 

 

 

Manželská postel

Manželská postel se také vyrábí z masivu, dřevotřísky a kovu, akorát její rám je větší a cena vyšší. Matraci a rošty přizpůsobte tipu posteli, který jste si vybrali. Po manželské posteli s úložným prostorem sáhněte jen tehdy, když máte doma opravdu málo místa. Matrace potřebují dýchat. Když je omezíte z každé strany, bude se v nich hromadit prach, bakterie a plísně. K ještě zdravějšímu spánku se dopracujete, když ložnici zařídíte podle zásad feng shui.

 

 

 

Děti si ji určitě oblíbí

S patrovou postelí se nejčastěji setkáváme v dětském pokoji, který je útočištěm pro více dětí. Šetří prostor a děti ji často využívají i při hrách. Vytvořit z palandy bunkr je přece tak jednoduché. Mezi stropem a horní postelí nechte volných alespoň 110 cm. Aby dítě mělo dostatek místa, a aby se postel nahoře dobře větrala. Patrová postel s žebříkem nebo schůdky se zábranami je praktická a bezpečná, ale občas je třeba dětem připomenout, že slouží zejména ke spaní. Přístup k hornímu lůžku je náročnější, ale zábavnější. Velký pozor je třeba dávat zejména v noci. Z patrové postele lze vytvořit dvě samostatná lůžka. To jen pro případ, že vaše děti lezení omrzí.

 

 

 

Dvě postele v jednom

Rozkládací postel také najde uplatnění v dětském pokoji. Postel složíte a prostor, který večer a v noci zabere přes den děti využijí ke hraní. Rozkládací postel má špatné odvětrávání. Při úklidu ji nechte pořádně vyvětrat.

 

 

 

Válenda do malých pokojů

Je to čalouněné lůžko s úložným prostorem. Uložíte do něj polštář a peřinu a zůstane prostor i pro sezónní oblečení. Součástí válendy je často boční čelo. Když ji postavíte ke zdi, před chladem vás určitě ochrání. Válendy naleznete v různých barevných provedeních a vzorech. Čalouněná matrace se špatně čistí a výměna matrace je velmi náročná.

 

         Doprava zdarma

nad 2000 Kč

Rychlé dodání

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapet a dekoraci

Vyrobeno v EU

prémiová kvalita tisku