🔥BLACK FRIDAY🔥až do -70% *poslední šance do středy 11.12
Jak vybrat ten správný vánoční stromeček?

Jak vybrat ten správný vánoční stromeček?

Andrea Longauerova V pátek 11. 12. 2020 Tipy a inspirace

Svátky radosti a klidu se nezadržitelně blíží. Vánoční stromeček je jedním z nejoblíbenějších symbolů Vánoc, který v našich domácnostech nesmí chybět. Přizpůsobujeme ho aktuálním módním trendům nebo se snažíme uchovat tradice a zdobíme jej perníčky, sušeným ovocem a jinými ozdobami z přírodních materiálů. Jak vybrat vánoční stromeček, na kterém vyniknou vánoční ozdoby co nejlépe?

 

Ozdobovanie vianočného stromčeka

 

Odkud pochází tradice stavění vánočního stromku?

Zmínka o prvním vánočním stromku pochází z roku 1570 a přichází z německých Brém. Stromek v minulosti nevypadal tak, jak jej známe dnes. Stromek nebo větší větvička se zdobila ovocem, oříšky a sladkostmi. Postupně se začaly objevovat i v běžných domácnostech a z Německa se rozšířily do celého světa. Za vánočním stromkem je legenda z dob prvních křesťanů o obětní slavnosti. Staří keltští kněží připravovali krvavou oběť bohům. Věřili, že přebývají ve stromech. Přípravy na slavnost se zúčastnil i křesťanský misionář Winfried a chtěl krvavé oběti v podobě mladého muže zabránit. Zúčastněným rozpovídal příběh o narození Ježíše a vyzdvihl sílu lásky a dobra. Kněží vytnuli strom, mladíkovi darovali život a u stromu se společně povečeřeli a oslavili narození Ježíše Krista v Betlémě.

 

Vianočný stromček so sladkosťami

 

Jak vybrat správný vánoční stromeček?

Vánoční stromky různé výšky a rozměrů před Vánocemi najdete na každém kroku. Živé, či umělé. Vyberte si podle toho, kolik prostoru na něj doma máte a kam vás s jeho výškou pustí strop. Vánoční stromek by měl být od stropu o 15 - 20 cm níže. Ozdobíte ho špicí, hvězdou, andělem, či jinou vánoční dekorací, která se vám líbí. Ta stromečku pár centimetrů také přidá.

 

Vianočný stromček v interiéri

 

Rozdělení vánočních stromků podle výšky


Stromky se měří od země, až po jejich nejvyšší vrchol. Můžeme je rozdělit do 4 kategorií:

  • malý vánoční stromek měří 60 až 120 cm a ani prostorově nezabere mnoho místa. Můžete ho položit na stolek nebo použít jako dekoraci na chodbu nebo do kuchyně,
  • 150 až 180 cm vysoký vánoční stromeček můžete dát do menších prostor nebo do dětského pokoje, když chcete Vánoce zpestřit i svým dětem,
  • vánoční stromek vysoký 210 až 220 cm patří mezi nejprodávanější, protože spolu se špicí pokryje prostor od podlahy až po strop. Výška pokojů se u nás pohybuje v rozmezí od 240 do 260 cm,
  • vyšší stromky (240 cm a více) jsou vhodné do větších místností s vyšším stropem a do velkých vstupních hal a nákupních center. Výběr takových stromků je specifický, domů ho většina z nás kupovat nebude

 

Vianočný stromček v nákupnom centre

 

Tvar stromku vám prozradí, kolik místa vám stromek zabere. Při menším prostoru se orientujte na užší stromky, když máte větší prostor, můžete si dovolit širší stromeček. V bytě ho budete mít minimálně 2 týdny a každý den budete kolem něj chodit. Když vám bude překážet, pořádně si ho neužijete. Průměr vánočního stromku vysokého 210 až 220 cm má cca 125 cm. Čím je stromek vyšší, tím je širší. Když nemáte prostor ani na malý vánoční stromek, vytvořte si vánoční stromeček, který se vejde do každého bytu.

 

Živý nebo umělý?

Těžko říct, který je lepší. Oba mají své výhody i nevýhody. Když se rozhodnete pro živý, myslete na to, že stromky seřezávají několik týdnů předtím, než je koupíte a trošku si ho otestujte. Stiskněte větvičku a když vám jehličí zůstane v ruce, stromeček neberte. Jehličí musí být měkké a pružné, lesklé a zdravé. Živý vánoční stromek a vůně jehličí má své kouzlo a pomáhá navodit tu správnou vánoční atmosféru, ale třeba počítat s tím, že po čase začne opadávat a vysávání během svátků se nevyhnete. Vánoční stromek by měl by vydržet minimálně do Tří králů. Živému se to vždy podařit nemusí. 

 

Nákup živého vianočného stromčeka

 

Živý vánoční stromeček je každoroční investicí, umělý stromek vám vydrží roky. Hustotu a tvar umělého stromečku díky odnímatelným a ohebným větvičkám přizpůsobíte. Někomu se líbí hustý stromeček, někdo raději nechá vyniknout vánoční ozdoby. Umělý stromek po Vánocích složíte a odložíte. 3D umělý vánoční stromek nové generace se od živého stromku na pohled skoro vůbec neliší.

 

Jedle, borovice nebo smrk? Který si vyberete?

Nejoblíbenějším vánočním stromkem je u nás jedle normannská, i proto se pěstuje zejména proto, že se z něj v prosinci stane vánoční stromeček. Je odolná a pěkná vydrží i několik týdnů. Druhou příčku si v žebříčku oblíbenosti vánočních stromků drží smrk. Je cenově dostupnější, ale jehličí z něj může rychle opadat. Borovice je krásná, mohutná, má delší jehličí a nejvíce vynikne v prostorách, kde je mnoho místa.

 

Ozdoba na smreku

 

Rozměr vánočního stromku přizpůsobte velikosti svého bytu a ozdobte ho tak, jak se vám líbí. Živý nebo umělý. Nejkrásnější je, když se při něm setká celá rodina a klidně i při zdobení. Jak to je u vás? Umělý nebo živý? Zdobíte v kruhu nejbližších nebo si ho raději vyzdobíte o samotě? Dejte nám vědět do komentáře.

 

 

 

 

 

 

 

 



Doprava zdarma

nad 2500 Kč

Rychlé dodání

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapet a dekoraci

Vyrobeno v EU

prémiová kvalita tisku