Feng Shui v bytě nás vede k harmonickému a vyrovnanému životu. Není jen o správném myšlení, ale i uspořádání prostoru, ve kterém se pohybujeme. V tomto článku se zaměříme na zařízení obývacího pokoje a ložnice podle zásad feng shui, aby se vám v nich bydlelo ještě lépe.
Feng shui ve zkratce
Feng Shui je starověké čínské umění, které vychází ze spojení lidí s prostředím, ve kterém se pohybují nejčastěji. Podporuje proudění pozitivní čchi energie a chrání lidi před negativními vlivy. Základem je najít energetické centrum bydlení a místnosti a nábytek umístit v souladu s jejím prouděním. Výběr barev a správných bytových doplňků dokáže celkovou atmosféru v bytě pěkně doladit. Staří Číňané věřili, že každý předmět vydává určitou energii a ta ovlivňuje tok životní energie, která má proudit plynule. Feng shui z doslovném překladu znamená vítr a voda a jeho úkolem je harmonizovat jinové a jangové energie.
Jak zařídit obývací pokoj podle Feng shui?
V obývacím pokoji si máte v první řadě odpočinout po celodenní práci a máte se v něm cítit příjemně a bezpečně. Kromě toho se v něm setkáváte s rodinou a známými. Má působit harmonicky a návštěva se v něm má cítit tak, aby se jí nechtělo odejít. Podle feng shui souvisí s osobním bohatstvím, zdravím a štěstím celé rodiny. Potřebnou harmonii dosáhneme uspořádáním pokojů, umístěním nábytku a použitím správných barev.
Obývák udělejte z největšího pokoje, který v domě nebo bytě máte. Má mít tvar obdélníku nebo čtverce a volné alespoň dvě stěny. Nechte energii čchi volný tok. Hodně nábytku v obývacím pokoji nepotřebujete. Dominantou je sedací souprava opřená o stěnu, v nejlepším případě hlavní. Volně v prostoru ji nenechávejte. Při sezení potřebujete bezpečí. Stěna za zády vám ho dodá a nikdo vás od zad nepříjemně nepřekvapí. Křesla postavte vedle sedací soupravy nebo naproti ní. Mezi sedačku a křesla dejte konferenční stolek v obdélníkovém nebo čtvercovém tvaru. Do každého koutu něco postavte. Květ, poličku nebo lampu, aby se negativní energie neměla kde držet.
Na dveře mají mít výhled všichni, co v místnosti sedí. Domácí i hosté. Cítíte se příjemně, ale podvědomě potřebujete vědět, kterým směrem se máte v případě nebezpečí vydat.
Nábytek nedávejte do středu pokoje, aby energii čchi nepřekážel. Rozestavte ho rovnoměrně ve tvaru kruhu nebo osmiúhelníku. Nábytek umístěn do písmene L vytváří šipku "jedu". Pokazte jí to. Na konec šipky umístěte nějakou část nábytku a narušte šipce její vliv. Vsaďte na čisté linie a vzdušný prostor. Základem úspěchu je nábytek správně poskládat. Vyměnit za nový ho nepotřebujete. Žádná část nábytku nesmí bránit výhledu z okna. Energie čchi musí vědět, jak se do vašeho příbytku může dostat.
Přirozené světlo potřebujeme, ale není vhodné, když do pokoje směřuje z každé strany. Příliš mnoho oken může mít na proudění energie čchi negativní dopad. Nemusí vědět, kterým směrem se má vydat. Bez umělého osvětlení si to v dnešní době nedokážeme představit. V zimě je skoro tma. Zkombinujte více druhů světla. Z lustru může jít bílé, z lampy žluté. Zapalte si svíčky. I to je druh světla, ktere pozitivně přispívá k celkové domácí pohodě.
Harmonii podle feng shui vám v obýváku pomohou dotvořit i doplňky. Na stěnu zavěste fotografie rodinných příslušníků a obrazy na stěnu, na které se díváte často a rádi. Ponuré obrazy a smutné tváře nemají v obýváku co hledat. Pokojová fontána a akvárium jsou doplňky, které prostor pročišťují a pomáhají energii čchi lépe proudit.
Energii prosperity přitáhnete, když na komodu nebo stolek umístěte misku s mincemi, krystal, či drahokamy, které jsou symbolem bohatství.
Zrcadlo dejte tak, aby se v něm odrážely pouze příjemné věci. Do podobného úhlu umístěte i televizor. I ten odráží obrazy. Zejména, když ho vypnete. Většina z nás na to zapomíná. Podle feng shui se vám televizor umístit nepodařilo, tak ho hned po vypnutí něčím překryte.
Ostré předměty nemají v obýváku co hledat. Uvolňují energii, která vede k hádkám a násilí. Staré věci jsou krásné a mají v sobě příběh, ale mohou přenést energii z prostoru, ve kterém se nacházely předtím. Nemusí to být dobrá energie. Do obývacího pokoje je raději nedávejte.
Ložnice ve stylu Feng shui
V ložnici se máme dobře vyspat a načerpat energii na další den. Ložnice není skladiště. Nedávejte do ní věci, kterým v domě neumíte najít místo. Musí být volná a vzdušná, aby mohla energie čchi volně proudit. Před spaním ji pořádně vyvětrejte. Počítač, telefon a televizor nechte v pracovně. V ložnici nemají co dělat. Odebírají spánek.
Postel je v ložnici největším kusem nábytku. Za společným čelem postele je ve feng shui stěna a ke dveřím je postavena diagonálně. Skříně mají být u nohou postele, abyste dosáhli pevné energetické uzemnění. Postel je alespoň 1 metr od dveří, které jsou na jejím boku. Noční stolky jsou umístěny vedle postele a se skříní vytvářejí trojúhelník. Když jsou na hlavní stěně dveře, postel tam můžete umístit i tak, ale od dveří dostatečně daleko. Nohy nemají směřovat ven z pokoje. Postel nemá být pod oknem, naproti dveřím, ani mezi oknem a dveřmi. Dodržet to je v mnoha případech dosti náročné. Správnou energii dosáhnete i vhodně zvolenými doplňky.
Poličky a obrazy v masivních rámech nad postel nezavěšujte. Prostor pod postelí není skrýší. Energie musí proudit. Zastavěný prostor jí v tom bude bránit. Zrcadlo neumisťujte oproti posteli. Odebírá energii a můžete mít pocit, že na vás ze zrcadla stále někdo dívá. Feng shui věří, že v noci duše opouští tělo. Když se uvidí v zrcadle, může zmizet. Menší zrcadlo může být vedle postele, ale nejlépe uděláte, když ho zavřete do skříně. Když se vám to nepodaří, zrcadlo na noc raději něčím překryjte. I z postele byste měli mít výhled na dveře. Hned zareagujete, když do ložnice někdo vstoupí, ale je to také znamením, že máte svůj život pod kontrolou a jste otevřeni všem situacím, které vám vstoupí do života.
Zaměřte se na dřevěný nábytek a přírodní materiály, ale pokojovým rostlinám se v ložnici raději vyhněte. Vytvářejí energii a tím obírají o spánek. Návštěvě se s nimi nepochlubíte. Umístěte je raději do obývacího pokoje.
Ložnice je váš pokoj. Máte se v ní cítit příjemně a uvolněně vždy, když si lehnete do postele. Harmonickou atmosféru docílíte výběrem vhodné barvy a osvětlení. Zvolte světlé odstíny růžové, která je symbolem lásky, bílou, která představuje klid a důvěru, modrou, která se spojuje s relaxací a meditací, ale není vhodná pro lidi trpící depresí a páry, které mají problémy s komunikací a fialovou, která podporuje duchovní růst. Silné světlo v ložnici nepotřebujete. S tlumeným osvětlením a svíčkami vyčarujete důvěrnou atmosféru lépe.
Stěny si ozdobte obrazem s přírodním motivem nebo zvolte feng shui obrazy. Fotky rodinných příslušníků do ložnice nepatří. Lidé, kteří jsou single mohou na stěnu pověsit obraz páru, který jim pomůže někoho si k sobě přivolat.
V pokojích udržujte pořádek. Odstraňte všechno, co nepoužíváte. Pravděpodobně to nepotřebujete. Nepořádek je pro proudění energie čchi velkou překážkou. Nejlepšími feng shui doplňky do bytu jsou krystaly, solné lampy a geody. Pomáhají pročistit každý prostor, do kterého je umístíte.