Bílé stěny jsou pro váš moderní interiérový design příliš fádní? Potřebuje váš domov menší refresh? Zakomponujte do interiéru tapety na zeď. Jsou praktické, moderní a dokážou přetvořit neatraktivní interiér na designové trendy bydlení snů. Aplikace je jednoduchá, ale někdy mohou nastat menší komplikace. Zbystřete pozornost, protože v následujících řádcích se dočtete o nejčastějších chybách, kterých se při tapetování dopouštíme.
1. Výběr tapety na zeď je důležitý
Často se při výběru zaměříme jen na vzory, které jsou momentálně IN. Pokud chcete, aby prostor tvořil celek, je nezbytné přizpůsobit vzor, styl a barevnost tapety celkovému designu místnosti a také interiérovému stylu. Vyberte si správný vzor! Nezapomínejte, že tapeta na stropě působí trendově a stylově, ale můžete si to dovolit jen v interiéru s vysokým stropem. V opačném případě budete mít pocit, že na vás strop brzy spadne. Pokoje skoupe na metry čtvereční potřebují opticky zvětšit. Svislé pásy dopomohou k optickému zvýšení stropu, horizontální pásy místnost opticky rozšíří. Ve velkých prostorných pokojích s dostatečným přirozeným osvětlením vyniknou také originální tapety na zeď v trendy tmavých barvách.
Důležitou roli hraje také materiál tapety. Ne každá tapeta je určena do vlhkého prostředí nebo do interiéru, ve kterém číhají různé nástrahy. Tapety dle použitého materiálu dělíme na tři typy:
Papírové tapety
Jsou to nejlevnější tapety, ale nehodí se do každého interiéru. Nedoporučujeme je do interiéru, kde se blázní děti nebo domácí mazlíčci. Nejsou totiž odolné vůči divokým dětským hrám či škrábancům od domácích mazlíčků. Nelze ani mýt, takže při jejich poškození, musíte papírové tapety odstranit a vyměnit.
Vliesové tapety
Momentálně patří mezi nejpopulárnější a nejprodávanější tapety na zeď. Jsou to vysoce kvalitní tapety s dlouhou životností. Barvy neblednou a dokonce zvukově izolují pokoj. Nabídka vliesových tapet je pestrá. Výrobci nabízejí nejrůznější vzory, potisky (dokonce is 3D efektem) a barevné variace. Dalším bonusem vliesových tapet na zeď jsou rychlá a praktická aplikace a také její případně snadné odstranění. Vyznačují se také vysokou propustností vzduchu, takže v tomto případě se předchází tvorbě plísní.
Vinylové tapety
Patří mezi kvalitní tapety, které můžete mýt a přitom neztrácejí barvu. Jsou odolné a bez jakýchkoli problémů je můžete nalepit na různé povrchy. Hlavním plusem je dokonalé překrytí jakýchkoli nerovností nebo trhlin na zdi. Minusový bod představuje neprodyšnost a složitější aplikace.
Náš tip: Na trhu naleznete také praktické samolepící tapety. Jejich aplikace je rychlá, jednoduchá a bez potřebného lepidla či jiného příslušenství. Při jejich lepení je nejdůležitější vyčistit zeď od mastnot a jiných nečistot.
2. Dvakrát měř, jednou řež
Staré známé heslo zaručeného úspěchu už každý dobrý kutil zná. Dvakrát měř, jednou řež. Při tapetování to platí dvojnásob. Nechcete mít přece na stěně v obýváku divoký mix nejrůznějších odstínů šedé. Každá role tapety má vlastní číslo šarže. To znamená, že role s jiným číslem má sice stejný vzor, ale barevný odstín potisku se může lišit. Zbytečně neriskujte a dobře si změřte stěnu, kterou chcete tapetovat. Buďte na všechno připraveni. Pořiďte si o jednu dvě role víc, kdyby se tapeta potrhala nebo vy jste se náhodou spletli při výpočtech. Jak správně vypočítat spotřebu tapety na zeď?
Spotřebu počítáme na role. Ne na metry čtvereční. Např. stěna je 6 m dlouhá a 2,56 m (což představuje nejběžnější výšku) vysoká. Délku stěny vydělíme šířkou role tapety. (6/0,50=12), na danou zeď budete potřebovat 12 pásů tapety. Jak zjistíte počet rolí, které potřebujete?
Důležitý ukazatel je raport (posun vzoru), který je na tapetě znázorněn. Jednobarevné tapety nebo tapety na zeď se svislými pásy obvykle raport nemají. U vzorovaných může být raport následující: 0,32 m, 0,64 m nebo 1 metr. Obvykle to bývá 0,64m.
Berte papír a tužku. Nakreslete si jednoduchý obdélník, který si podle zadané výšky (2,56 m) rozdělíte na 12 pásů. První bude mít 2,56 m, druhý bude mít 3,2 m (2,56 +0,64), třetí a až po dvanáctý budou mít také 3,2 metru.
Nejběžnější délka role je 10,05m. Počet rolí zjistíte následovně: 2,56+3,2+3,2 = 8,96 m (na první tři pásy potřebujeme zaokrouhleně 1 roli).
3,2+3,2+3,2 = 9,6 m (na další tři pásy potřebujeme další 1 roli).
3,2+3,2+3,2 = 9,6 m = 1 role
3,2 +3,2+3,2 = 9,6 m = 1 role
Dohromady na zeď vysokou 2,56 ma dlouhou 6 metrů, budete potřebovat vzorovanou tapetu s raportem 0,64 m - 4 role.
Náš tip: Doporučujeme nevyhazovat veškerý zbylý materiál. Kusy tapety větší než 30 cm, si odložte na „horší“ časy. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat zakrýt díru po smontované garnýži nebo jiné nedostatky.
3. Pryč s bublinkami!
Vše je dokonale nalepeno. Dokonce se vám spoje pěkně překryly a tapety jsou perfektně zarovnány. Bohužel, fantastický vizuální dojem nakonec pokazí nepříjemné bublinky. Vyhlazení tapety po aplikování je klíčové. Čím dříve to uděláte, tím lépe. Pomocí štětce nebo válečku, vyhlaďte tapetu od středu po okraj.
4. Používejte kvalitní lepidlo na tapety
Chcete mít vytapetováno jako od skutečného mistra? Při tapetování používejte kvalitní pomůcky. Dobré lepidlo tvoří základ pro úspěšné tapetování. Většinou k zakoupené tapetě dostanete také lepidlo, které je pro daný typ tapety určeno. Pokud ne, doporučujeme vám poradit se s prodejcem tapety. Na výběr máte tekuté lepidlo, které můžete hned použít, ale musí být odolné vůči vodě. Nebo práškové lepidlo, které si musíte sami rozdělat. Důležité je dobře ho rozmíchat a také jej hned použít.
Nezapomínejte také na váleček, který je při vytlačování bublinek nepostradatelný. Alfou omegou je i ostrý nožík (ořezávátko), díky kterému bezvadně a jednoduše zarovnáte konec tapety.
5. Nepřetápějte místnost, kterou jste tapetovali
Větší teplo neznamená rychlejší schnutí s dokonalým výsledným efektem. Nepřetápějte čerstvě vytapetovanou místnost. Optimální teplota je 18 až 21 stupňů. Extrémně rychlé schnutí způsobuje zvlnění tapety.
Abyste předešli zmíněným chybám, přečtěte si článek: Postup pro správné lepení tapet na zeď. V článku se dočtete, co budete při tapetování potřebovat a jak se aplikují vliesové tapety na stěny. Věříme, že jsme vás nevystrašili zmiňovanými nástrahami. Interiér s tapetou je nabitý atraktivitou a originalitou. Nedejte se odradit. Výsledek stojí za to.